orta Avrupa turu kapsamında otobüsle gezeceğimiz Budapeşte

ORTA AVRUPA GÜZELİ BUDAPEŞTE

Her fırsatta harika bir şey keşfedeceğiniz Budapeşte. Irmaklarıyla, yeşil doğasıyla ve zarafet dolu binaları ve köprüleriyle. Budapeşte’de sadece doğal güzellik yoktur ve Budapeşte’yi bu hale getiren Macar insanının dokunuşlarıdır.

Mimari olarak, şehir herkesi hayran bırakacak barok, neo klasik, 19'uncu yüzyılın sonlarında başkentin altın çağında, bugün gördüğünüz şeylerin çoğu inşa edildi. Geçmişte bugünden farklı bir ülkenin var olduğu muhakkak. Hem Osmanlı hem Avrupa izleri, hem barok hem neo klasik hem moderndir. Avrupa'nın en çekici destinasyonlarından birisi. Kendinizi eski çağa birden düşmüş gibi hissedeceğiniz Budapeşte; Orta Avrupa'nın en güzel şehri kabul edilir.

İkinci Dünya Savaşı ve 1956 Ayaklanması binalarındaki mermi delikleri ve şarapnel parçalarını görmek mümkün. Tarihe tanıklık edebilirsiniz Budapeşte sokaklarında.

Köprüler

Tuna nehri, şehri kuzeyden güneye doğru uzanan iki bölüme ayırır. Bunlara Buda (batı) ve Pest (doğu) tarafı denir. Bu iki parçayı birbirine bağlayan kentin köprüleri ve nehrin üzerindeki adalar, şehre ayrı bir güzellik katıyor. Buda ile Peşte’yi birbirine bağlayan Tuna Nehri üzerinde tam 8 adet köprü bulunuyor. Bazıları 2. Dünya Savaşında yıkılmış olsa da aslına uygun olarak tekrar inşa edilmişler. İki yakayı birbirine bağlarlar.

Bunlardan en ünlüsü Zincirli Köprü ya da Aslanlı Köprü diye bilinen Budapeşte’nin ilk Köprüsü aynı zamanda taş köprüdür. İsmini üzerindeki büyük zincirden almıştır. Yabancı dilde Chain Bridge olarak da anılır. Üzerinde zarif 2 adet kemer bulunur.

İngiliz Mimar William Clark Aynı zamanda Brooklyn Köprüsünün de mimarı, zaten İngiliz esintisi de bulmak mümkün köprüde.

Buda

Görülmeye değer Balıkçılar Burcu. Şehrin savunulmasında önemli katkıları olduğu için onlara adanmış 20. Yüzyılda inşa edilmiş. Tüm şehri görüyor. Süsleme amaçlı yapılmış gibi. Eski Macar Kralı 1. Stephan’ın heykeli meydanı süsler. Budapeşte’nin en çok fotoğraflanan yerlerinden biridir. Matyas Kilisesi 13. Yüzyılda yapılıyor. İsmini 15. Yüzyılda alıyor. Kilise 145 yıl cami olarak kullanılıyor. Macaristan porselen ve seramikleri ile ünlüdür. 1827’den beri faaliyette olan Ruszruwm Cafe. Folklorik kıyafetlerle servis yapılıyor.

Macaristan yemeklerinin demirbaşı kırmızıbiber köleyeler her tarafta satılmaktadır. Kırmızı biberlerin Osmanlı’dan geldiği bile rivayet edilir. En önemli yemeği de Gulaş yemeğidir.

Uri Utka Lordlar Sokağı pastel renkli evlerin bulunduğu evlerin bulunduğu sokakta kısa yürüyüşlere çıkabilirsiniz. Ortaçağ esintileri bulunan evler dev kapıları ile ünlü.

Her evin üstünde levha bulunuyor ve buruda binanın öyküsü ve kaç yılında yapıldığı anlatılıyor. Bu evlerden belki de en ünlüsü Beethoven’un evi. Beethoven 1800’lerde bu sokakta 7 numaralı evde yaşamış ve bazı eserlerini bu evde vermiş.

Budapeşte’de 1500’lü yıllarda hâkimiyetini sürdüren Osmanlı eserleri de mevcut. Gül Baba heykeli ve türbesi hala mevcut ve ayakta. 150 yıllık Osmanlı Hâkimiyeti sırasında Budin Kalesi Fethi sırasında şehit düşen asıl adı Cafer olan Gül Baba’nın heykeli yaptırılmış. Budapeşte’ye gül’ü ilk diken kişi biliniyor. Sade ve iyi korunmuş bir türbedir.

Zincirli köprünün Buda’ya bağlandığı meydanda bir tünel bulunur. Tünelin yanından merdivenlerle ve füniküler yoluyla Buda’nın en üst tepesine çıkıp Peşte’ye nerdeyse kuşbakışı bakabilirsiniz.

Buda’da gezilecek diğer tepe ise Gellert Tepesi’dir. Macarlarda yemek kültürü gelişmiştir. Bu yüzden de sebze Pazar konusunda zengindir. Gustav Eiffel tarafından tasarlanmış sebze – meyve hali bile mevcut.

Peşte

Buda tarihi yerlerle meşhurken, Peşte bulvarları, sarayları, kamu binaları, müzeleri, cafeleri ile canlı bir şehir merkezidir. Peşte tarafındaki Cafe New York dünyanın en ünlü kafelerindendir. Aynı zamanda müzedir. Mermer ahşap ve farklı malzemeler parlatılmış sürekli canlı müzik bulunur.

Peşte tarafında Tuna kenarında yürürseniz ayakkabılara rastlayabilirsiniz. 2. Dünya savaşında vefat edenlerin ayakkabıları aslına uygun demirden yapılmıştır ve ayakkabıların yönü nehre yöneliktir.

Parlamento Binası

Macaristan’ın ve Budapeşte’nin elbette ki en ünlü yapısı Parlamento Binasıdır. Macarların gücünü ve bağımsızlığını simgeler oldukça heybetli ve gösterişlidir. 19 yüzyıldan kalma bir yapı olup Londra Parlamento binasından ilham alınarak tasarlanmış bir yapıdır.

1000 kişi çalışarak yapılmış. İçerde yarım milyon değerli taş, 40 kg altın ve 40 milyon kiremit(!) kullanarak yapılmış. Londra ve İstanbul’dan sonra dünyanın en eski metrosu 1896 yılında inşa edilen Budapeşte Metrosudur. UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınmıştır.  Andreisut Caddesi Budapeşte’nin en ünlü caddesidir. Bunun altındaki istasyonlar hala nostaljik olarak bazı trenleri çalıştırır.

Kahramanlar Meydanı

Budapeşte’nin en ünlü merkezlerinden biri de Kahramanlar Meydanıdır. 1895 yılında Macaristan’ı fethedenlerin 1000. Yıl anısına yapılmış. Ama yapımı 1929 yılına kadar sürmüş. Milenyum Sütunu merkezi noktasıdır. 36 metrelik bu sütunun en tepesinde Cebrail heykeli bulunur. Bir elinde Macar kraliyet tacını diğer elinde ise apostol çift haçı bulundurur. 

Macar Kabilelerini Karpat Havzasına götüren Macar şefleri temsil eden yedi atlı heykel var. Macar prens Arpad ve onun 6 savaşçısını betimleyen bronz atlı heykeller oldukça gösterişlidir. Macar boyları, 896 yılında bugünkü Macaristan’a gelerek yerleşmişler, yaklaşık 60 yıl güçlerini korumuşlar ama Germenler tarafından yıkılmışlar.

Otobüsle Avrupa Turlarımızda kesinlikle gezeceğimiz ve konaklayacağımız şehirlerden biri de Budapeşte’dir. Tüm Avrupa Turlarında ve Orta Avrupa turlarımıznda yolumuza çıkacak olan ve pek çok sanatçıyı bünyesinde toplayan, her tarafında sanat eseri ve anıtlar görmeniz mümkün olan Budapeşte’yi gezilecek yerler arasına not alın. 

 

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler:

otobüsle Avrupa turu, büyük Avrupa turu, baştan başa Avrupa turu, 15 günlük Avrupa turu, tüm Avrupa turu, Macaristan Budapeşte turu, 2019 otobüsle Avrupa turu, Avrupa turu 2019, Orta Avrupa turu, otobüsle orta Avrupa turu

Makaleyi paylaş