Akyaka


GÖKOVA’YA UZANAN RÜYA KASABA

AKYAKA KASABASI

Akyaka, Türkiye’nin güneybatısında Muğla'nın Ula ilçesinde kendi belediyesine sahip bir sahil ilçesidir. Kasaba, Gökova Körfezi'nin en ucunda, verimli Gökova ovasının başlangıcında yer alır ve uluslararası turizm için yükselen bir merkezdir.

Akyaka Türkiye'nin otantik evleri, Ege ilinin Muğla ilindeki eşsiz tatil cenneti ile ünlü sahil beldesi, sahil kasabası, dinlendirici bir tatil geçirmek, yeşil bir ortamda doğal yiyecekler yemek isteyen ziyaretçileri bekliyor.

EŞSİZ TATİL CENNETİ

Akyaka, doğal güzelliği, tarihi geçmişi, egzotik plajı, kristal deniz suyu, yeşil dağları, zarif özel mimarisi ve sürdürülebilir yaşam kalitesi ile küçük bir popüler sahil beldesidir.

Akyaka, yerel Türk tatilcileri arasında popülerdir. Bir köyden biraz daha fazlasıdır. Cazibesinin bir kısmı, karmaşık oyma ahşap tavanlara, balkonlara ve pencere çerçevelerine sahip sekizgen şekilli evlere sahip farklı yerel mimariden geliyor.

AKYAKA'NIN TARİHİ

Akyaka'nın tarihi eski zamanlara kadar uzanır. Rodos Karşısı olarak bilinen bu bölgede antik dönemde İdyma adında bir Karia kenti kurulmuş Güvenli yer bulma isteği ile eskilerin yerleşimleri için de bir seçimdi. Akyaka'nın iç kısımlarındaki Gökova kasabası, kalıntıları en azından MÖ 4. yüzyıla kadar bir Karya kenti olarak kurulan İdyma kentinin bulunduğu yerdi. Akyaka'nın girişindeki kaya mezarları o döneme aittir. Akyaka kenti, 1970'lere kadar büyük şehirlerden sanatçılar tarafından keşfedilen küçük bir balıkçı köyüydü.

MÖ 546'da Harpagos komutasındaki Pers orduları bölgeyi fethetti, ancak Karya adetleri ve din değişmedi. Delian League M.Ö. 484-405 arasında devraldı ve İdyma, kentin en eski yazılı belgesi olan M.Ö. 453-452 yılları için vergi listelerinde belirtildi.

Aynı raporlar, torunları İdyma'yı yöneten ve üyelerine kaya mezarlarının atfedilebileceği bir hanedan kurmuş olabilecek Paktyes adında yerel bir egemenlikten bahsediyor. Nane kenti Idyma, bir tarafı Idimion ismiyle işaretlenmiş, diğer tarafı da bir çoban kültüne işaret eden Pan başıyla kendi sikkelerini üretti.

MÖ 167'den en az MS 2. yüzyıla kadar Idyma, Muğla'nın güneyindeki tüm bölge ( Mobolla ) ile birlikte Rodos'un anakara mülklerinin ( Peræa Rhodiorum ) bir parçasıydı. Restore edilmeye değer bir Bizans kalesi de Sakar'ın yamaçlarında yer alır ve bir tünel, eski zamanlarda muhtemelen Idymus adlı Azmakdere veya Kadın Azmak deresinin kıyısına götürür.

Antik alanın büyüklüğü nedeniyle, hem alanı hem de uzun ömür açısından arkeolojik buluntularının bir kısmı Akyaka ile, birçoğu ise Gökova ve özellikle Kozlukuyu ile ilişkilidir.

AZMAK’TAKİ HUZUR

Azmak, Akyaka'da denize doğru akan ve Doğu'dan Batı'ya yaklaşık iki mil uzanan yaylardan oluşan kısa ama derin bir akarsu yatağının kısa adıdır. Derinliği, teknelerin onu önemli bir mesafeye çıkarmasını sağlar ve su altı faunasının zenginliği, Akyaka çevresindeki günlük tekne turları ve tüplü dalış için favori bir yer haline getirmiştir.

Su, ova boyunca deniz seviyesindeki seyri nedeniyle soğuk ve hafif tuzludur, ancak Azmak'ta su teresi ve kereviz yetişmektedir. Azmak boyunca uzanan restoranlar Azmak’ı daha çekici hale getirmektedir.

GÖRÜLECEK VE YAPILACAK ŞEYLER

Yavaş yaşam tarzını sunan Akyaka, Gökova Körfezi'ndeki çam ağaçlarıyla çevrili sevimli küçük bir kasaba. Coğrafi konumu sayesinde sahilinde rüzgar sörfü, deniz kanosu, bisiklet, uçurtma sörfü, kaya tırmanışı, yelken, yamaç paraşütü, rafting, yürüyüş ve binicilik gibi birçok doğa sporuna katılma fırsatı elde ediliyor.

Azmak Nehri Vadisi'nde yer alan Akyaka, hoş kokulu okaliptüs ağaçlarıyla çevrilidir. Ayrıca nehir üzerinde bir dizi mükemmel balık restoranı ve daha fazla restoran ve birkaç dükkân bulunan küçük bir köy merkezi bulunmaktadır.

WİNNİG MİMARLIK ÖDÜLÜ

Akyaka ilçesi mimari yapısıyla öne çıkar ve tek tip bir inşaat yönetmeliği uygular. Böylece ilçe, Akyaka mimarisine ilham veren eski Ula evlerinin tarzını, Akyaka mimarisine ilham veren modern mimari tarzıyla birleştirerek Akyaka'ya özgü ayrı bir yapı yapısı oluşturdu.

Bu çiçekli çift merdiven evler ahşap balkonları ve sarkan çatılı tasarlanmıştır bahçeli. Tavan dekorasyonları, otantik evleri ile tanınan Akyaka'da da dikkat çekicidir. Hem modern hem de tarihi görünmelerini sağlayacak şekilde tasarlanan Akyaka evlerinin mimari tarzı Nail Çakırhan tarafından oluşturuldu.

em de tarihi görünmelerini sağlayacak şekilde tasarlanan Akyaka evlerinin mimari tarzı Nail Çakırhan tarafından oluşturuldu.


Anahtar kelimeler:
Akyaka tarihi, Akyaka gezilecek yerler, Akyaka Kamp turu, Kamp turu, kamp yerleri,kampçılık, Akdeniz yaz kampı, Gençlik kampları, çadır kampı, Aven Camp, kamp turları