Fethiye


FETHİYE

Fethiye, Batı Akdeniz'de doğal bir liman kentidir. Muhteşem doğal güzellikleri ve antik Likya kasabaları ile oldukça popüler bir tatil merkezidir. Türkiye'nin en güzel plajı sayılan Ölüdeniz yakınlardadır ve mavi yolculuk yat gezisine başlamak için popüler bir yerdir.

Her yer ve tüm denizler bir renkle bilinseydi Fethiye'nin rengi turkuaz olurdu. Yeşilden çok daha fazlasını barındıran bir mavi olan turkuaz kelimesi, Türk çini işçiliğinde kullanılan maviden gelmektedir. Mavinin en güzel tonu gelip Ölüdeniz‘in (Ölü Deniz) sularına yerleşti. 

Akşama doğru, gün batımına doğru, başka hiçbir denizde göremeyeceğiniz harika bir turkuaz yakalarsınız. Mavi diyorsan yanılıyorsun, yeşil diyorsan o da değil, ikisi birden. Bunu kelimelere dökmek zor. En iyisi gidip onu kendiniz görün ve bir yıldırım çarpmasına çarpın!

Dalaman'a 50 km uzaklıktaki bu bölge, bölgelerin en iyi plajlarından bazılarına sahiptir. Çarpıcı sahil şeridi, birçok yat gezisi ve suda doğan tatiller için merkez ve başlangıç ​​noktası olduğu anlamına gelir.

Fethiye, Türkiye'nin güney batı kıyısında, Dalaman'daki uluslararası havaalanına sadece 40 dakika uzaklıkta, körfezin güney ve doğu tarafındaki konumunu işgal ediyor. Rodos, körfezin hemen denizin karşısındadır - aslında ışık tam doğru olduğunda ki bu çok sık olmamakla birlikte, Yunan Adası'nın akşam ışıkları, Çalış'taki gezinti yerinden açıkça görülebilmektedir.

Fethiye'nin iki Marinası vardır. İlki, deniz kenarında yaklaşık bir kilometre boyunca uzanan ve birçok ticari Gulet ve yerel balıkçı teknesine ev sahipliği yapan belediye (yerel belediye) marinasıdır. Fethiye kasabasının alt kısmında Paspatur (Eski Şehir) bölgesi yakınında liman müdürü ile iletişime geçerseniz zanaatınızı buraya bağlayabilirsiniz.

İkincisi, Ece Saray Resort ve Marina'nın ticari yat marinasıdır. Fethiye'nin Karagözler semtine yakın harika bir konumda nispeten yeni bir Marina ve 5 yıldızlı bir oteldir .

FETHİYE'YE NASIL ULAŞILIR

Fethiye'ye ulaşmanın en hızlı yolu, uluslararası Dalaman havalimanına hizmet veren uçuşlardır. Nisan / Mayıs ve Ekim / Kasım arasında ve daha azı Kasım ortası ile Nisan arasında Dünya'nın belli başlı havalimanlarından birçok direkt uçuş mevcuttur.

Ayrıca İstanbul, İzmir ve Antalya'ya direkt uçuş yapan birçok havayolu bulunmakta ve iç hatlar Dalaman'a düzenli seferler yapmaktadır. İstanbul’dan Dalaman Havalimanı'na uçuş yaklaşık bir saat sürmektedir.

Yunan Adalarından Gelenler; Yaz boyunca Rodos ve Fethiye arasında feribot şirketleri tarafından işletilen feribot seferleri vardır. Aynı dernek ayrıca yaz aylarında her gün hidrofoil işletmektedir.

Fethiye'ye karayolu ile gelen ziyaretçiler için çevre il ve ilçelere olan mesafeler şu şekildedir:

Dalaman Havaalanı: 50 km

Bodrum Havaalanı: 195 km

İzmir Havaalanı: 310 km

Göcek: 30 km

Marmaris: 125 km

Antalya: 210 km

HANGİ SEZON EN İYİ

Temmuz sonu ile Eylül başı arasında Türkiye, kıyı bölgelerine binlercesini getiren yazın yüksekliğiyle çok meşgul. Temmuz ve Ağustos günleri uzun ve sıcak, geceler ılıktır. Haziran, Temmuz başı ve Eylül ayı, sıcak günler ve serin akşamlarla daha iyi bir kombinasyon sunuyor. Özellikle eylül ayındaki su yer yer ılık olabilir. Mayıs ve Ekim ayları mükemmel yelken koşulları ve dağ yürüyüşü veya balık tutma fırsatı sunar.

İKLİM

Fethiye, Akdeniz iklimine sahiptir. Çok güneşli büyülerle birlikte kış ortalaması 15 ° C (59 ° F) ve yazın 34 ° C (93 ° F). Yazlar sıcak ve nemlidir ve kışlar ılık ve çoğunlukla güneşli geçer.

FETHİYE HAKKINDA BİLGİ

Fethiye kasabası, limanı çevreleyen butik restoranlarda ve dükkânlarda vakit geçirebileceğiniz tarihi bir liman etrafında merkezlenmiştir. Hareketli bir pazar kasabası olan bölge bir alışveriş cennetidir ve Salı pazarında tasarım kotlardan taze domatese kadar her şeyi satın alabilirsiniz. 

Toros dağlarıyla çevrili bu bölge, dünyanın her yerinden muhteşem manzarayı deneyimlemek için gelen yamaç paraşütçüleri için bir mekândır. Cennet gibi lagünü ile ünlü Ölüdeniz plajı, dünyanın en çok fotoğraflanan güzellik noktalarından biridir.

Fethiye şu anda Türkiye'nin en önemli tatil yerlerinden birinin merkezidir. Bir lokasyon olarak, yoğun bir çalışma kasabası ve limanı olarak, ancak Ovacık'ın sakin dağ ortamından Hisarönü'nün ışıklarına ve gece hayatına kadar her biri inanılmaz derecede farklı ancak sadece 15 dakika uzaklıkta bulunan benzersiz bir diğer popüler destinasyon kümesiyle çevrili.

Çalış Plajı'nın klasik rahat hissi ve dünyaca ünlü Ölü Deniz'in saf güzelliği. Fethiye, küçük bir köy ve küçük bir liman limanından dünyanın her yerinden gelen ziyaretçiler için hareketli ve popüler bir destinasyon haline geldi - aynı zamanda daha yakın zamanlarda insanların kök salmak için geldiği bir yer.

FETHİYE TARİHİ

Fethiye, M.Ö. 400 yılına dayanan antik Tehmessos kenti ile aynı yerde duruyor. Fethiye'nin şu anki nüfusu sadece 25.000 civarında olmasına rağmen, özellikle güneşli yaz aylarında hala yoğun ve popüler bir turizm merkezidir. 

Fethiye, Romalılar ve Bizanslılardan Osmanlılara kadar herkes çağlar boyunca Fethiye'ye damgasını vurmuş olsa da bir Likya kasabası olarak kurulmuştur.

Bu bölge antik Likya'nın kalbindedir ve Kaunos, Tlos, Pınara ve Letoon gibi birçok tarihi mekâna sahiptir. Dramatik dağların, çarpıcı plajların, kozmopolit limanların ve kırsal köylerin bir bölgesidir.

Fethiye çevresinde Likyalıların önemli antik kentleri vardır. Fethiye'nin güneydoğusunda, Likyalıların önemli başkentlerinden Kınık köyünde Xanthos yer alır. Yerleşimi doğal olarak süslenmişken, Kumluova köyü kenarındaki Xanthos'a yakın Letoon da ilgi çekicidir. 

Letoon, Likya döneminde bir kült merkeziydi ve Leto, Artemis ve Apollon'a adanmış tapınak kalıntıları görülebiliyor. Patara by Ovagelmis, Pinara by Minare, Tlos by Doger, Cadianda by Yesil Üzümlü, Sidyma by Dodurga, Karmilassos by Kaya, Pydnai by Pydnai, Araxa by Ören, Lydoe by Kapidağ, Lissa ve Arsada by Kayadibi ve Ars Daedela by Inlice diğer önemli yerlerdir.