Datça


DATÇA

Türkiye’nin Güneybatısında yer alan Datça mantıklı turizm çalışmalarıyla büyük ölçekli turist akını sağlamayı başardı.

Bununla birlikte mevcut pastoral Ege liman kenti olarak kendini koruyan Datça; büyük yapılaşmaya müsaade etmedi. Datça'da huzurlu plajlar, eski köyler ve bozulmamış bir doğa bulacaksınız.

Datçalılar, doğal çevreyle uyumlu olmayan turizme açıkça karşıdırlar ve bu nedenle sadece küçük hanların ve butik otellerin açılışlarını desteklerler.

Sonuçta geleneksel bir yerleşim yeri, küçük ve çevreleriyle uyumlu yeni inşa edilmiş konaklama yerleri ve birçok güzel koy ve köyler çıktı karşımıza.

Datça şehir merkezi İskele Mahallesi (İskele Mahallesi) olarak adlandırılır ve 12 farklı mahalleye sahiptir. Datça ile ilgili en güzel şeylerden biri de doğanın bolluğu ve şehir merkezinde bile plajların tertemiz olması, yani nerede olursanız olun gidip güzel denizde yüzebilirsiniz.

Şehir merkezi

Şehir merkezinde bulunan ana caddeye paralel olarak, yerli halkın ve turistlerin uzanıp akşama kadar güneş ve denizin tadını çıkardığı, ardından birçok kafe ve restoranın dolmaya başladığı Kumluk Yolu'nu (Kumluk Yolu) bulacaksınız.

Yakında bulunan ve uğramayı ihmal etmemenizi tavsiye edeceğimiz Sanatçılar Sokağı yerel sanatçıların el sanatları satmak için akşamları mağaza kurduğu bir yer.

Bu ana caddenin sonunda, özellikle günbatımında güzel olan Datça limanını bulacaksınız ve manzaranın tadını çıkarmak için birçok kafe ve restorandan birine oturabilir, hatta bir gece biraz daha uzun süre kalabilirsiniz.

Bu alandaki bir diğer önemli manzara Ilıca Gölü (Ilıca Gölü), balık ve ördeklerle dolu küçük bir tatlı su gölü. Bölgenin en popüler plajlarından biri, Datça Devlet Hastanesi'nin bulunduğu zamanlara kadar uzanan bir isimle Hastane Altı Plajı'dır (Hastane Altı Plajı).

Plajlarda gezintiye çıkarak, yüzerek ve güneşte uzanarak birkaç saat geçirdikten sonra, şehir merkezinin yükselen mahallesi olan Ambarcı Caddesi'ni ziyaret edin, burada harika fırınlar, kafeler, restoranlar ve tavernalar vardır.

Eski Datça

Datça'nın tarihi mahallesi olan Eski Daytça eski taş evleriyle ünlüdür. Ayrıca ünlü şair Can Yücel’in yaşadığı ev de burda bulunmaktadır. Can Yücel’in burda ölmesi sebebiyle burası özellikle oldukça meşhur. Evi 12 Ağustos Yücel'in ölüm yıldönümünde her yıl ziyaretçilere açıktır.

Eski taş evlerin parlak renkli begonvil çalılarıyla kaplı olduğu bu güzel mahallede dolaşarak biraz zaman geçirin. Bu mahalleye aşık olursanız, bazı evlerin güzel butik otellere dönüştürüldüğünü bilmekten mutluluk duyacaksınız.

Palamut Bükü

Bu koy, 2.5 km uzunluğundaki kumsalı ve güzel turkuaz suları ile Datça'nın en meşhur bölgelerinden biridir. Ağaçların gölgesinde oturabilir, serinletici sularda yüzmeye gidebilirsiniz. Civardaki kafe ve restoranlar çoğunlukla yerel aileler tarafından işletilmektedir ve öğleden sonraları güneşte atıştırmak için harikadır. 

Arabanız varsa, Akvaryum Koyu ve Akçabük gibi daha ilerideki plajları keşfetmeyi unutmayın.

Siz de eğer Datça'yı ziyaret etmek, plajlarında serinlemek, eski Datça evlerinin bulunduğu sokaklarda gezmek ve çiçeklerle kaplı evlerinin önünde fotoğraf çektirmek istiyorsanız avencamp.com sayfamızı ziyaret ederek turlarımıza katılabilir, Datça'nın keyfini çıkarabilirsiniz.