SELANİK


Selanik Yunanistan'ın en güzel şehirlerinden biridir. Tabi ki bu şehirde en başta görülmesi gereken yer, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün doğup büyüdüğü ve halen orijinali ile korunmuş 2 katlı evidir. Selanik aynı zamanda İzmir’i anımsatması ile de bilinir.

Tarih boyunca gerek savaşlarla, gerek doğal afetlerle, gerek yangınlarla karşılaşan Selanik, köklü tarihi ve zengin kültürü ile Avrupa'nın bugün en güzel kentlerinden biridir. 

Selanik; 1917 yılındaki büyük yangından sonra Osmanlı’dan kalan eserler ve kültür neredeyse tamamen sona ererek Selanik bugünkü görünümünü aldı. 

Kent Eski Yunan ve Avrupa tarzı bir görünüme kavuşturuldu. Ayrıca Selanikli 46 bin Yahudi’nin 2. Dünya Savaşında 1944 yılına kadar yok edildiği bilgiler arasındadır.

Selanik gezilecek yerler

Atatürk’ün doğduğu ev dışında Selanik’in kordon boyu ve limanı da görülmesi gereken yerlerin başında gelir. 

Hala Osmanlı izlerini ve geçmişini de görmenizin mümkün olduğu ilk durağımız Selanik’te ayrıca Beyaz Kule, Aristoteles Meydanı ve Caddes,, Ayasofya Kilisesi, Lefkos pyrgos, Kamara Meydanı, 7 kule başlıca gezilecek yerler arasında.

Otobüsle Avrupa Turu'na çıkmak isteyenlerin heyecanla gezmeyi bekledikleri ve merak ettikleri bu şehri Haydi Avrupa’ya ile geziyoruz. 


Anahtar kelimeler:

Selanik,Yunanistan,Atatürk'ün evi, Baştan başa Avrupa Turu, Otobüsle Avrupa turu, Otobüsle Avrupa turları, en uygun fiyata Avrupa turu, 2021 otobüsle Avrupa, orta Avrupa ve balkan turu, tüm Avrupa turu