TREBINJE


Trebinje

Akdeniz ve kıtasal olan Trebinje, zengin kültürel mirası, mutfağı, kendine özgü iklimi ve Adriyatik kıyısına sadece yarım saatlik araba yolculuğu mesafesinde olmasıyla ziyaretçileri kendine çekiyor. Aşağıda, oradayken ne yapacağınız ve göreceğinizle ilgili ipuçları bulunmaktadır.

Bosna – Hersek’in bu güney kasabası Trebinje, Adriyatik kıyısının hinterlandında yer alır, iklimi nedeniyle birçok kişi ona “Güneşin Şehri” adını verir. Kültürel ve tarihi mirası, misafirperverliği ve zengin ve çeşitli gastronomisiyle tanınır.

Trebinje'nin en büyüleyici kısmı, Trebisnjica Nehri kıyısında kurulmuş, Osmanlı döneminden kalma “Kastel” adlı eski şehridir. Eski, özgün mimarisi hala el değmemiş durumda ve burası Trebinje'nin sadece turistler tarafından değil, aynı zamanda yerel halk tarafından da en çok ziyaret edilen kısmı.

Zengin tarihi nedeniyle, buradaki başlıca cazibe merkezleri, köprüler, kiliseler, manastırlar, camiler vb. dâhil olmak üzere 4. ve 16. , 18. , 19. ve 20. yüzyılın başlarına kadar olan mimari eserlerdir. Doğal güzelliklerle, karstik ovalarla ve tepelerle çevrilidir ve dünyanın en uzun yeraltı nehirlerinden biri olarak bilinen Trebisnjica Nehri'nin kristal berraklığındaki suları üzerine kuruludur.

Trebinje mutfağı tamamen yerli ürünlere dayanmaktadır. Yerli şarapları, peyniri, balı, kuru meyveleri, kasabaya gelenlerin mutlaka denemesi gereken lezzetler.

Saraybosna'dan Mostar, Blagaj ve Stolac üzerinden Trebinje'ye gidilir.

'Vjetrenica mağarası'

Stolac ve Trebinje arasında bir yerde (her kasabadan yaklaşık 25 mil uzakta) bir 'Vjetrenica mağarası' işareti göreceksiniz ve burası kesinlikle mola vermeye değer bir yer. Toplamda yaklaşık üç mil uzunluğunda geçitler ve 1.5 mil boyunca uzanan ana geçit ile Bosna Hersek'te keşfedilen en büyük mağara sistemidir.

Başlıca arkeolojik keşifler arasında, 10.000 yıldan daha eski olduğu tahmin edilen antik çizimler yer almaktadır. Mağarada çok sayıda küçük göl ve yalnızca derin yeraltı akifer sistemlerinde bulunan endemik kabuklu deniz ürünleri türleri vardır.

Mağaranın ana cazibe merkezi Altın Salon'dur. Maalesef mağaranın resmi web sitesi (vjetrenica.ba) İngilizce olarak ayrıntılı bilgi vermemektedir, ancak biletler, çalışma saatleri vb. hakkında temel bilgiler mevcuttur.

Ana cazibe merkezlerinin çoğu Eski Şehir surlarının içinde ve çevresinde yer aldığından, bu şehri keşfetmenin en uygun yolu yürüyerek. Kalış süresi ne olursa olsun, Trebinje'nin 'zorunlulukları' şunları içerir:

Platani

Halk arasında Platani olarak adlandırılan Merkez Meydanı, adını özellikle yaz aylarında yerlilerin boş zamanlarının çoğunu geçirdiği taş duvarlı otel ve terasından alıyor. 100 yıldan eski 16 ağaç (yerel dilde 'platani') Avusturya-Macaristan döneminden kalma bu meydanda kalın bir gölge oluşturuyor ve yer Trebinje'nin simge yapılarından biri olarak kabul ediliyor.

Her gün sabah saat 0700'de bu meydanda açılan yerel pazar civar köylerden otlar, peynir, bal, meyve, sebze gibi yöresel spesiyaliteler sunan insanları getiriyor. Satın almadan önce ürünlerini denemenize izin veriyorlar. Ve fiyatlar kabul edilebilirden daha fazla.

Old Town Kastel

Old Town Kastel'de bir yürüyüş sizi zamanda geriye götürecektir. Bu eski şehri özel yapan şey, hala yerleşimin olması ve sadece turistler tarafından değil, aynı zamanda surların içindeki en sevdikleri kafeleri düzenli olarak ziyaret eden yerliler tarafından da ziyaret edilmesidir.

Küçük şirin sokaklar, şirin kafeler, geleneksel mimari ve eski Avusturya-Macaristan kışlalarından oluşan devasa bina, günümüzün Hersek Müzesi - tarih ve sanat aşığıysanız, o zaman bir ziyaret edin!

Perovic Köprüsü

Trebinje'nin en iyi bilinen simge yapılarından biri kesinlikle son yıllarda Perovic Köprüsü olarak da adlandırılan Arslanagic Köprüsü'dür. 16. yüzyılda bir Osmanlı subayı tarafından yaptırılan, yiyecek ve eşya taşıyan kervanların geçiş noktası olarak kullanılmış. 50 metre yüksekliğinde muhteşem bir yapıdır. Bugün nehrin iki yakasındaki gezinti yollarını birbirine bağlar ve turistlerin ve yoldan geçenlerin hayran olduğu bir anıttır.

Şehir merkezinden biraz uzakta bulunan Trebinje'de görülmesi gereken son yerlerden biri de Hersek Gracanica'dır. Tüm Trebinje'ye ve onu çevreleyen vadiye bakan tepenin üzerinde oturan bir manastır. Kasabanın tek bakış açısı ve kesinlikle görülmeye değer.

Trebinje yeme içme – gastronomi

Eski Şehir'de ve merkez meydanda yürümeye başladığınızda, çok sayıda restoran, kafe ve barla karşılaşacaksınız ve ziyaretçi sayısından da anlaşılacağı gibi, hepsi mükemmel ev sahipleri olmalıdır. Ancak burada ziyaret ettiğimiz ve şiddetle tavsiye ettiğimiz birkaç yerin bir listesi var.

Restoran 'Hedonija'; Şu anda ne tercih ederseniz edin, bir içecek veya yemek ya da sadece hoş bir atmosfer. Nehir kıyısının hemen yanında bulunan bu restoran, çok ilginç modern-rustik bir iç mekâna ve nehir manzaralı bir terasa sahiptir. Bazıları, şehirdeki diğer yerlere kıyasla biraz pahalı bulabilir, ancak orada aldığınız servis ve mükemmel yemekler harcadığınız her kuruşa değer.

Restaurant 'Tarana' eski bir aile işletmesidir, belki de Trebinje'nin gastronomi dünyasının en eskilerinden biridir. Geleneksel yemekler sunarlar ve bu nedenle bazı yerel spesiyaliteleri tatmak istiyorsanız bu mükemmel bir seçim olabilir. Bu restoranları iki yerde bulacaksınız - Eski Şehirde ve Vinogradi yerleşiminde, ancak ikisi de eşit derecede iyi.

Ana meydanda bulunan 'Platani 'Hotel' ve terasından daha önce bahsetmiştik. Bir sabah kahvesi içmek veya Eski Şehirde bir turist yürüyüşünden sonra dinlenmek ve dinlenmek için mükemmel bir mekân olduğunu da ekleyelim.

Gece Hayatı

Gece hayatına gelince, şehrin merkezindeki, çoğunlukla Eski Şehirdeki bar ve kafelerde akşam saatlerinden en çok keyif alan yerlileri takip ettik. Bu mekânlar arasında ilginç iç ve dış tasarımı sayesinde ziyaretçileri çeken tarihi bir binada yer alan 'Nautic Bar' bulunmaktadır. Hepsinin ortak noktası, inanılmaz derecede düşük fiyatlar ve mükemmel hizmettir.

Kamp Turlarımız hakkında tavsiye yorum makaleleri okumak için: avencamp.com

Avrupa Turlarımız hakkında bilgi almak için: haydiavrupaya.com

Avrupa Turları Blog Sayfamıza göz atmak için: blog.haydiavrupaya.com

Anahtar Kelimeler:

Trebinje - Bosna Hersek, Trebinje gezilecek yerler, Trebinje görülecek yerler, Trebinje hakkında, Trebinje nerede, otobüsle Avrupa turu, balkan turu, büyük Balkan turu, Ramazan bayramı balkan turu