OHRİD


Ohrid

Ohri'nin coğrafi konumu

Ohri, Makedonya'nın güneybatısında, Ohri Gölü'nün kuzeydoğu kıyısında yer alan bir şehirdir.. Ohri ve Ohri Gölü, Makedonya'nın başlıca turistik yerlerinden biridir. Bu şehir, Makedonya'nın güneybatı kesiminde, Ohri Gölü'nün kuzeydoğu kıyısında yer almaktadır.

Ulaşım açısından Üsküp, Bitola, Debar ve Arnavutluk Cumhuriyeti'ne giden yollarla bağlantılıdır. Adriyatik ve Beyaz Deniz'i birbirine bağlayan eski Via Egnatia yolu da yakın çevresinden geçiyordu, bu da geçmişte Ohri'nin gelişimi için önemli bir koşuldu. Şehrin yakınında, Makedonya Cumhuriyeti dışındaki belirli destinasyonlarla hava trafiğinin gerçekleştiği Ohri Havalimanı bulunmaktadır. Balıkçılık işlevinde ve turistik amaçlı kullanılmaktadır. Tek dezavantajı demiryolu trafiğinin olmamasıdır.

Ohri şehri, çok sayıda kilise ve manastırdan dolayı Balkan ve Avrupa Kudüs'ü olarak bilinir. Eski adı Lychnidos'un gerçek bir çevirisi olan " Işık Şehri " olarak da bilinir. Ohri bölgesi UNESCO Dünya Mirası listesine dahil edilmiştir. Miladinov Kardeşler tarafından yazılan bir efsaneye göre, Ohri kalesi yapıldığında, İmparator Justinian şehrin bulunduğu tepelere tırmandı ve güzel çevreye bakarak "ah-tepe", yani güzel bir tepe diye haykırdı.

O zamandan beri şehrin adı Ohri. Modern Ohri, antik Lychnidos'un mirasçısıdır. Verilere göre kentten ilk kez yeni çağdan 2.400 yıl önce söz edilmiş. Lihnidos, Via Egnatia yolu üzerindeydi,

Ohri şehri, Clement ve Naum'un faaliyetleri sayesinde 9. yüzyılın ikinci yarısında bir Slav kültür merkezi haline geldi ve imparator Samuil burayı dini bir merkez ve krallığın başkenti haline getirdi. Kaleleri bugün hala şehrin üzerinde duruyor.

Ohri'deki Samuil Kalesi

Samuil Kalesi'nin şekli Samuil zamanına kadar uzanıyor, ancak kalenin Türkler ve Bizanslılar tarafından yıkılıp onarıldığına dair veriler de var. 10 ila 16 metre yüksekliğinde ve birkaç metre kalınlığında duvarlara sahiptir. Şehrin tepelik kısmı, göle bakan güney hariç, her tarafta, Ohri limanı yakınında, üç kilometre uzunluğunda yüksek duvarlar ve kulelerle korunuyordu.

Surları ve surları ile tüm Ohri Tepesini kaplar. Bugün kale üzerinde 18 kule ve dört kapı korunmuştur. Kalenin bazı bölümleri göle ve Ohri'nin eski bölümünün aşağı tepesine kadar uzanır. Şehrin eski kesiminde, sadece Yukarı Kapı'nın korunduğu üç kapı vardı. Duvarlarında Yunanca yazıtlı birçok taş inşa edilmiştir.

Bugün kale üzerinde 18 kule ve dört kapı korunmuştur. Kalenin bazı bölümleri göle ve Ohri'nin eski bölümünün aşağı tepesine kadar uzanır. Şehrin eski kesiminde, sadece Yukarı Kapı'nın korunduğu üç kapı vardı. Duvarlarında Yunanca yazıtlı birçok taş inşa edilmiştir. İç duvarlarda kısmen yıkılmış bir dış tabakanın altında Bizans biçimli yatay tuğla sıraları dikkati çekmektedir.

urt içi turlarımıza göz atmak isterseniz Kamp Turları ve Mavi Yolculuk sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Gerçek bir deneyim yazısı için  Avrupa Turu Tavsiye  yazımızı okumanızı

Ana sayfaya gitmek için:  HaydiAvrupaya.com

Ohrid Büyük Balkan turu, Balkan Turu, Otobüsle Balkan turu, otobüsle Avrupa Turu, Avrupa Turu, Avrupa Turu tavsiye, 2022 Balkan turu, 2022 Avrupa Turu, Büyük Avrupa Turu, Mini Avrupa Turu, Ohrid görülecek yerler