PARMA


PARMA

Otobüsle Avrupa Turları kapsamında Güney Avrupa Rotamızda bulunan Parma; Kuzey İtalya'nın Emilia-Romagna bölgesinde mimarisi, müziği, sanatı, prosciutto (jambon), peyniri ve çevresi ile tanınan bir şehirdir.

Parma, önemli Stratejik konumuyla önemli bir şehir oldu her zaman. Kurulduktan sonra ticareti gelişti ve Roma’ya bağlandı. 4. yüzyılda bir piskoposluk merkezi haline geldi ve daha sonra Ostrogot Kralı Theodoric tarafından yok edildi.

Şehir, Orta Çağ'da yeniden inşa edildi ve 9. yüzyıldan itibaren piskoposları tarafından yönetildi. Parma, 12. yüzyılın sonlarında ve 13. yüzyılın sonlarında Kutsal Roma İmparatorluğu arasındaki mücadelelere dahil olana kadar toplumsal özgürlüğün tadını çıkardı.

14. yüzyılın başlarındaki papalık, bir dizi lordluk tarafından boyun eğdirilmesine yol açtı. 1545'te Papa III. Paul tarafından Parma ve Piacenza Dükalığı'nın bir parçası haline getirildi.

Farnese dükleri tarafından tutuldu ve daha sonra 1815'te ikinci eşi Marie Louise'e veren Napolyon tarafından alındı ve Avusturyalılara geçti. Avusturya döneminde 1831 ve 1848'de bağımsızlık ayaklanmaları ile ve 1861'de birleşik İtalya'nın bir parçası oldu. 2. Dünya Savaşı sırasında şehir, Müttefik bombardımanından büyük ölçüde zarar gördü.

Parma’da başlıca gezilecek yerler şunlardır:

·         Parma Katedrali : Romanesk kilise, Benedetto Antelami'nin 12. yüzyıldan kalma bir heykeline ve Antonio da Correggio'nun 16. yüzyıldan kalma bir fresk şaheserine.

·         Vaftizhane : Antelami tarafından 1196'da inşaatına başlandı, katedralin bitişiğinde duruyor.

·         San Giovanni Evangelista : Aslen 10. yüzyılda Katedral'in apsisinin arkasına inşa edilen manastır kilisesi, 1498 ve 1510'da yeniden inşa edildi. Geç Mannerist bir cepheye ve Simone Moschino tarafından tasarlanan bir çan kulesine sahiptir. Kubbe, Rönesans'ın etkili bir başyapıtı ilefresklenmiştir: Correggio'nun illüzyonist perspektif tavanları müjdeleyen Evangelist Aziz John'un (1520-1522) Vizyonu. Cloisters ve kütüphane de dikkat çekicidir.

·         Santa Maria della Steccata Tapınağı.

·         Sant'Uldarico, Parma (1411).

·         San Paolo, Parma: (11. yüzyıl): Eski Benedictine manastırı, Correggio'nun Camera di San Paolo'daki (1519-1520) fresklerini ve Alessandro Araldi'nin eserlerini barındırır.

·         San Francesco del Prato: (13. yüzyıl) Gotik kilise, Napolyon döneminden 1990'lara kadar hapishane olarak kullanılmış ve bu sırada cephedeki 16 pencere açılmıştır. Concezione Oratoryosu, Michelangelo Anselmi ve Francesco Rondani'nin fresklerine ev sahipliği.

·         Santa Croce: Romanesk tarzında 12. yüzyıl kilisesi, bir nefli ve yarım daire apsisli iki nefli. 1415'te ve 1635-1666'da yeniden inşa edildi. Nefte Giovanni Maria Conti , Francesco Reti ve Antonio Lombardi tarafından yapılan fresklerbu döneme aittir.

·         San Sepolcro: 1275 yılında önceden var olan bir dini bina üzerine inşa edilmiş kilise. İç mekanlar 1506, 1603 ve nihayet 1701'de büyük ölçüde yenilendi. Barok çan kulesi 1616'da inşa edildi ve çanlar 1753'te tamamlandı. Bitişikte Lateran Düzenli Kanunları'nın (1493-1495) eski bir manastırı var.

·         Santa Caterina d'Alessandria: 14. yüzyıl kilisesi.

·         Santa Maria del Quartiere (1604-1619) kilisesi. Sıra dışı bir altıgen planla karakterize edilen Kilisenin Kubbesi, Pier Antonio Bernabei ve öğrenciler tarafından fresklerle süslenmiştir

·         San Rocco: 1754'te yeniden inşa edilen ve Parma'nın koruyucu azizlerinden birine adanmış geç Barok tarzı kilise.

·         Noel Baba Cristina


Parma şehri ve daha fazlası için : Güney Avrupa Turu


Parma, Parma şehri gezilecek yerler, Parma Görülecek yerler,Parma turu,Güney Avrupa Turu, Avrupa Turu tavsiye, Avrupa Turu, Güney Avrupa turu, Avrupa Turları, Büyük Avrupa Turu, 2023 Avrupa turları