NİCE


Fransa'nın beşinci en büyük şehri olan Nice, birçok nedenden ötürü dünyanın dört bir yanından insanları çeken bir cazibe merkezidir. 

Sadece zarafeti ile ünlü değil, Nice, Akropolis ve Sophia Antipolis gibi merkezlerle, bir kongre merkezi olan Palais de Congres, çok yönlü toplantılara ev sahipliği yapmasını sağlıyor. Hem zarif hem de sade olan Nice'in olağanüstü iklimi ve güzelliği onu çekici hale getiriyor.

Turizm Cenneti Nice

Kışın bile kafe terasları dolu olan İngiliz Kaldırımı mutlu bir şekilde orda zaman geçiren insanlarla doludur. Her zaman çiçek açan bu harika yürüyüş yolu, bir taraftaki Baie des Anges'e ve plajlara ve Negresco gibi diğer lüks otellere bakan körfez boyunca takip eder.

Nice mimarisi, Belle Epoque tarzının vahşi abartıları veya Barok'un Mont Boron tepelerinde bulunan evleri ve konakları ile görülmeye değerdir.

Gerçek Nice'i tanımanın tek yolu, kendi dillerini (Nissart) konuşan "Nicois" i dinleyen koyu sarı renkli sokaklarda dolaşmak ve lezzetli yemeklerini tatmaktır.

Nice yeme içme

Pissaladieres , Pan Bagnat , Salade Nicoise veya ünlü Ratatouille (domates patlıcan ve kabak kabak güveç) olarak bilinen sebze ve ton balığı sandviçleri denenebilir.

Ana pişirme malzemesi zeytinyağıdır, yemeklerin çoğu Caillette adı verilen etli küçük siyah Nice zeytinlerle süslenmiştir .

Nice aynı zamanda bir sanat ve kültür şehridir ve Paris'ten sonra Fransa'daki en fazla müzeye sahiptir. Şehir, özellikle yaz aylarında arenada düzenlenen Nice Caz Festivali, Cimiez bahçeleri ve Promenade des Anglais'teki çiçek "savaşı" Cote d'Azur ( Fransız Rivierası ).

Cours Saleya'da her gün sabahları meyve ve sebze bulabileceğiniz harika bir çiçek pazarı vardır. Nice'te her zaman, tüm şehri ziyaret etmek için bir vesile olarak düşünülmüş pazarlar, butikler ve restoranlar vardır.


Görülecek yerler:

Lazaret ve tarih öncesi siteleri Terra Amata .

Prefecture Sarayı. Opera.

Rus Ortodoks Kilisesi .

Büyük ve küçük birçok kilise.

Modern Sanat Müzesi . Sanat ve Tarih Müzesi.

Musee de Malacologie (deniz kabukları). Matisse Müzesi .

Palais Lascaris . Musee des Beaux Sanat .

Musee d'Art Naif ve daha fazlası...


Nice’te yapılacaklar:

Tiyatro Operası, Gece Kulüpleri.

Temmuz ayında: Güzel Caz Festivali

Su sporları, yüzme havuzu.

Binicilik, golf, tenis, squash, buz pateni, kayma.

Fransa’nın güneyinde yer alan Güneşli Yolda ilerlemeye devam ediyoruz. Yani Fransız Rivierası denilen kıyı bölgesi. Sahilleri ve pazarları ile ünlü bu kentte yaz günü sahilde denize girip Akdeniz’in tadını çıkarabilirsiniz.

Türkiye’nin Bodrum Marmaris turizm beldelerini hatırlatan Nice Fransa’nın da tatil beldesi.

Baştan başa Otobüsle Avrupa Turu kapsamında gezilecek şehirler arasında yer alan Nice; yaz mevsiminde turistlerin yoğun akınına uğruyor. Otobüsle Avrupa Turuna katılanlar Nice’i keşfedecek ve uygun zaman oluştuğu zaman denize girme şansı bulacaktır.


Nice hakkında ve Fransız Rivierası hakkında daha geniş kapsamlı bilgi almak için Nice Fransız Rivierası yazımızı okuyunuz. 

 

Anahtar kelimeler:

Fransa, Fransız Rivierası, Fransa sahilleri, otobüsle Avrupa turu, Akdeniz, Nice gezisi, otobüsle baştan başa Avrupa, turu, tüm Avrupa turu, baştan başa, Nice gezilecek yerler, Otobüsle Avrupa Turu öğrenci