PİSA


İtalya’nın Toscana Bölgesinde yer alan Pisa şehrinin bir kasabasında bulunan ünlü Pisa Kulesi’ni görmek ve bir fotoğraf çektirmek için her yıl milyonlarca turist dünyanın her yerinden buraya akın ediyor. 

Mucizeler Meydanında bulunan ve ilk tasarlayan mimarının kim olduğu bilinmeyen Pisa Kulesini mimar; meydanda bulunan katedralin çan kulesi olarak yaklaşık 845 yıl önce inşa etmiş. Pisa kulesi tarihte defalarca düzeltilmeye veya eğilmesini durdurmaya çalışılmış. Bazı çalışmalar daha fazla eğilmesini engellemesini sağlarken, son çalışma eğimini durdurmuş. Ancak zamanla kulenin eğilmesi tekrar başlamış. Kule her yıl biraz daha eğiliyor.

Pisa görülecek yerler

Yalnızca Pisa Kulesi değil yanında bulunan haç şeklindeki katedral ve vaftiz binası da görülmeye değer. Dileyenler Pisa Kulesinin tepesine yaklaşık 20 Euro ödeyerek çıkabiliyorlar. Akrobatik hareketlerde bulunarak poz veren kuleyi düzeltmeye çalışan insanları görmek de Pisa Kulesini görmek kadar keyif verici.

Pisa Kulesini ziyaret ettikten sonra dilerseniz Pisa Kulesini yansıtan ve Pisa’nın yanı başında sınırsız sayıda çeşitlilikte hediyelik eşya bulabileceğiniz bir pazar yeri de bulmak mümkün. Haydi Avrupa'ya ile  Baştan başa otobüsle Büyük Avrupa turunda ve Otobüsle İtalya Yunanistan Turunda Pisa kentini ve Kulesini görebilirsiniz.