ÜSKÜP


Üsküp 

Üsküp; Kuzey Makedonya’nın en büyük şehri ve Başkentidir. Ülkenin politik, kültürel, ekonomik ve akademik merkezidir. Nüfusu şehir merkezinde yaklaşık 500 bindir. Toplam Kuzey Makedonya’nın nüfusunun dörtte biri bu şehirde yaşar.

Üsküp Tarihi:

Üsküp toprakları MÖ 4000'den bu yana arlığını sürdürmüş bir şehirdir. Modern şehir merkezine bakan eski Kale içinde Neolitik çağlara ait yerleşim kalıntılarına rastlanmıştır. Aslen bir Paeon kenti olan Üsküp , MÖ 2. yy'da Dardania'nın başkenti oldu . MS 1. yüzyılın arifesinde, yerleşim Romalılar tarafından ele geçirildi ve bir askeri kamp haline geldi.

Roma İmparatorluğu MS 395 doğu ve batı olarak ikiye ayrılınca Bizans”ın egemenliği altına girdi. Erken ortaçağ döneminin büyük bölümünde, şehir Bizans ve Bulgar İmparatorlukları arasında el değiştirdi.

Bir dönem sırplara da başkentlik yapan Üsküp, 1392 yılında Üsküp adını alarak Osmanlı İmparatorluğu’nun bir toprağı olduktan sonra bu şekilde 500 yıl boyunca Osmanlı Devletinin şehri olarak kaldı. 1912 Balkan Savaşı’nda Sırplar tarafından ilhak edildi. Bu tarihten sonra Yugoslavya’nın dağılmasına kadar Sırplar ve Bugarlar arasında yine sık sık el değiştirdi. Şehir 1800’lü yıllara kadar Hristiyanların gruplar halinde buraya göç etmesine kadar Müslüman şehri idi. Müslüman nüfus şu anda toplam nüfusun dörtte biri kadardır. Türk nüfusu da Üsküp nüfusunun yüzde beşi kadardır.

Üsküp Gezilecek yerler:

Kuzey Makedonya Meydanı, Taş Köprü, Türk Çarşısı, Üsküp Kalesi, Arkeoloji Müzesi ve Rahibe Terasa evi Üsküp’te gezilecek yerler arasındadır.

Vardar Nehri tarafından ikiye bölünmüş Üsküp şehrinin bir yakasında yoğun olarak Türkler yaşar. Şehrin nüfusu yaklaşık 500 bin kişidir. Türkiye’deki Bursa kenti andırır. Üsküp canlı gece hayatına sahip şehirlerinden biridir. Bu şehirde bir Türk olarak rahatlıkla gezebilir ve etrafınızla anlaşabilirsiniz.

Üsküp Ekonomisi

Ekonomik açıdan toparlanmaya çalışan Kuzey Makedonya için Üsküp; lokomotif özelliğinde olan bir şehir. Metal işleme, kimya, kereste, tekstil, deri ve matbaa endüstrileri için bir merkezdir. Kentin endüstriyel kalkınmasına ticaret, lojistik ve bankacılık sektörlerinin gelişmesinin yanı sıra ulaştırma, kültür ve spor alanlarında da önem verilmiştir.

2014 yılında başlayan şehrin imarı ve tanıtım çalışmaları projesiyle şehir hem geliştirilmiş hem de turist çekmeyi başarmıştır. Avrupa turumuzda gece yapacağımız programlardan biri de Üsküp’te olacaktır. Ülkede Makedonca konuşulurken, para birimi Makedon Dinarı’dır. 1 Euro 61 Dinara tekabül eder.

Otobüsle Avrupa turlarımızın hemen hepsinde Üsküp duraklarımızdan biri olacaktır.

Baştan başa otobüsle Avrupa turları için Haydi Avrupa'ya

Kamp Turlarımız için Aven Camp

Kamp Turları blog sayfamız için: blog.avencamp.com

ya da Avrupa Turu Tavsiye blogunu okuyabilirsiniz. 

sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. 

Anahtar Kelimeler:

Üsküp turları, Kuzey Makedonya turları, otobüsle büyük Avrupa turu, Balkan turları,15 16 günlük Avrupa turları, 2022 Avrupa Turu, Balkan Ülkeleri gezisi, Matka Kanyonu, Otobüsle Avrupa Turu, Baştan Başa Avrupa Turu