ROMA


İtalya’nın Başkenti ve Roma pek çok gezgine göre dünyanın en güzel şehridir. Tarihi Roma İmparatorluğu’na da Başkentlik yapan bu şehir adeta açık hava müzesi gibidir.

Her tarafında Roma dönemine ait iyi korunmuş bir sanat eseri ya da o dönemden bir kalıntı bulmak mümkündür. Sadece Roma dönemine ait değil aynı zamanda Rönesans ve sonrasına ait de çok sayıda eser Roma şehrini süslemektedir. Roma hem Hristiyanlık dinine merkezlik yapmış, hem de Roma İmparatorluğuna merkezlik yapmış olduğundan dolayı her iki kültürün de harmanlanması halinde bugün görenleri kendine hayran bırakmaktadır.

Roma Gezilecek yerler:

Roma’yı gezmekle bitiremezsiniz ama en popüler ve mutlak gezilmesi gereken yerler arasında Roma İmparatorluğu’ndan kalma Roma Forumu (Palatino Tepesi) Gladyatörlerin ölüm-kalım mücadelesi verdiği Colesseum, Bernini’nin sanat şaheseri Trevi de Fontona, (Aşıklar Çeşmesi) gençlerin öğrencilerin akın ettiği İspanyol Merdivenleri, dünyanın en eski kubbeli yapısı Pantheon Tapınağı (sonradan kiliseye çevrildi) heykellerle süslü havuzlu fıskiyeli Novana Meydanı…  İtalya’nın yetiştirdiği en büyük heykeltıraşlardan Bernini’nin eserlerini veyahut diğer sanatçıların da eserlerinin sergilendiği sayısız müzeleri gezip görebilirsiniz. Roma’nın sokaklarında yürürken adım başı bir heykele, heykellerle süslenmiş havuz ve çeşmelere, sütunlara, anıtlara rastlamak mümkün.

Eğer Roma’yı hakkını vererek gezmek isterseniz son derece faydalı olacağını düşündüğümüz https://hayatveseyahat.com/roma/ sitesini de ayrıca ziyaret edebilirsiniz.

Siz de eğer tarih ve sanat merakı varsa ilk gezmeniz gereken şehir Roma olacaktır. Haydi Avrupa'ya ile Avrupa Turları kapsamında Otobüsle Avrupa Turunda ve Otobüsle Büyük İtalya - Yunanistan Turunda gezip göreceğimiz şehirlerin başında Roma da yer almaktadır.