ROMA


ROMA

İtalya’nın Başkenti ve Roma pek çok gezgine göre dünyanın en güzel şehridir. Tarihi Roma İmparatorluğu’na da Başkentlik yapan bu şehir adeta açık hava müzesi gibidir.

Her tarafında Roma dönemine ait iyi korunmuş bir sanat eseri ya da o dönemden bir kalıntı bulmak mümkündür. Sadece Roma dönemine ait değil aynı zamanda Rönesans ve sonrasına ait de çok sayıda eser Roma şehrini süslemektedir.

Roma tarihi:

Roma hem Hristiyanlık dinine merkezlik yapmış, hem de Roma İmparatorluğuna merkezlik yapmış olduğundan dolayı her iki kültürün de harmanlanması halinde bugün görenleri kendine hayran bırakmaktadır.

Roma’nın uzun ve detaylı tarihi yerine sadece dönemlere ayrılmış kısa bir tarih bilgisi verecek olursak;

Roma Cumhuriyeti (MÖ 510 - MÖ 40)

İmparatorluk Roma (MS 20 - 360 MS)

Doğu Roma İmparatorluğu (MS 405 - MS 1453)

Batı Roma İmparatorluğu (MS 405 - MS 475)

Roma İmparatorluğu'nun tarihi üç ayrı döneme ayrılabilir:

Krallar Dönemi (MÖ 625-510),

Cumhuriyetçi Roma (MÖ 510-31) ve İmparatorluk Roma (MÖ 31 - MS 476)

Roma Gezilecek yerler:

Roma’yı gezmekle bitiremezsiniz ama en popüler ve mutlak gezilmesi gereken yerler arasında Roma İmparatorluğu’ndan kalma Roma Forumu (Palatino Tepesi) temel gezilecek yerlerin başındadır.

Gladyatörlerin ölüm-kalım mücadelesi verdiği Collesseum hala dimdik ayaktadır ve Roma’nın simgesi haline gelmiştir.

Bernini ve Roma

İtalya’nın yetiştirdiği en büyük heykeltıraşlardan Bernini’nin sanat şaheserleri; İspanyol Merdivenleri önündeki Kayık havuz, Saint Pietro Bazilikası meydanı, Novana Meydanı, Trevi de Fontona, (Aşıklar Çeşmesi), San Pietro Kilisesi Kolonatları, Scala Regia, Fontana del Tritone, Fontana dei Quatro Fiumi, Baldeken (San Pietro Kilisesi), Poseidon ve Triton heykelleri…

Gençlerin öğrencilerin akın ettiği İspanyol Merdivenleri, dünyanın en eski kubbeli yapısı Pantheon Tapınağı (sonradan kiliseye çevrildi)

İtalyan pek çok ressam ve heykeltıraşın, sanatçıların eserlerinin sergilendiği sayısız müzeleri gezip görebilirsiniz. Roma’nın sokaklarında yürürken adım başı bir heykele, heykellerle süslenmiş havuz ve çeşmelere, sütunlara, anıtlara rastlamak mümkün.

Eğer Roma’yı hakkını vererek gezmek isterseniz son derece faydalı olacağını düşündüğümüz https://hayatveseyahat.com/roma/ sitesini de ayrıca ziyaret edebilirsiniz.

Roma hakkıyla gezilmesi için bir haftalık zaman ayrılacak bir şehirdir. Ancak Bu kadar zamanı ve bütçesi olmayanlar için temel şaheserleri görüp hakkında yerinde bilgi alıp önünde bir fotoğraf çektirerek ölümsüz bir anı oluşturmak isterseniz; eğer tarih ve sanat merakınız varsa Haydi Avrupa'ya ile Avrupa Turları kapsamında Roma’yı gezebilirsniz. Roma’da konaklama bulunmakta olup, 16 saat Roma gezimiz olacaktır.

İşte Roma hakkında ilginç bilgiler

Modern Roma'da 280 çeşme ve 900'den fazla kilise var.

Her yıl Roma'nın Trevi Çeşmesi'ne yaklaşık 700.000 avroluk bozuk para atılıyor. Gelirler, ihtiyacı olanlara yardım etmek için Caritas'a bağışlanıyor.

Romalılar, dördüncü yüzyılın başlarında 53.000 mil yol ağı kurmuştu. Her Roma mili yaklaşık 4.800 feet idi ve “Tüm yollar Roma'ya çıkar” diyerek doğuştan bir dönüm noktası oldu.

Roma'nın maskotu, Roma'nın mitolojik kurucuları olan Romulus ve Remus kardeşleri önemseyen bir dişi kurttur.

Roma, 1870 yılında Floransa'dan unvan alarak birleşik İtalya'nın başkenti oldu.

Roma’da yasa, kedilerin doğdukları yerde bozulmadan yaşamalarını sağlar.

Eski Roma’daki kadınlar saçlarını keçi yağı ve kayın ağacı külleri ile boyadılar. En popüler renkler kırmızı ve sarışındı.

İlk alışveriş merkezi Roma'da MS 107 ile 110 yılları arasında İmparator Trajan tarafından inşa edildi. Çok çeşitli mallar ve market ürünleri sattı.

Roma'nın MS 1303'te kurulan ilk üniversitesi La Sapienza, Avrupa'nın en büyük ve dünyanın en büyük ikinci üniversitesidir.

Roma'nın tamamen makarnaya adanmış bir müzesi var.

Vatikan Şehri'ndeki St Peter Bazilikası, inşa edilmiş en büyük kilisedir.


Roma'da Bernini önemli bir isimdir ve Bernini'yi yakından tanımak ve Roma'daki eserlerini incelemek için: Roma ve Bernini yazımızı okuyabilirsiniz. 

 

Roma ile ilgili aramalar:

Otobüsle Avrupa Turu, Otobüsle İtalya Yunanistan turu, otobüsle baştanbaşa Avrupa turu, otobüsle Avrupa turları, öğrenci otobüsle Avrupa turu, Otobüsle Avrupa turu gençler, Roma’da gezilecek yerler, tüm Avrupa turu