LJUBLİANA


Slovencede Sevgili anlamına gelen Lubyana Slovenya’nın başkenti. Ljubljana; Ljubljana Nehri’nin iki tarafında da bulunan cafelerde sokak çalgıcılarıyla, açık hava müzesi gibi ilginç heykelleriyle Prag’ı da anımsatan bir şehir.

Lübyana da eski ve şeni şehir olarak ikiye ayrılır. 2016 yılında Avrupa’nın en yeşil başkenti seçilen Lübyana yeşil güzelliklerle tarihsel güzellikleri birleştirebilmiş bir şehirdir. Ljubljana gezilecek yerler listesi başında Üçlü Köprü, kentin modern kısmı ile Preseren Meydanı’nı birbirine bağlayan merkezi bir konumda bulunur. 

Ljubljanica Nehri’nin üzerine kurulan 3 köprülü yapının 2 tarafı yayalara ait,  ortadaki bölüm ise araçlar için yapılmış. Yapı ilk 1280 yılında ahşap olarak kurulmuş köprünün yerine taş yapılar olarak 1842 ve 1932 yıllarında inşa edilmişler.

Lübyana gezilecek yerler

Lübyana’da Sümela Manastır’nı andıran ve çok iyi korunmuş durumdaki Predjama Kalesi ile dünyanın ilgisini çeken bir doğa harikası Bled Gölü Slovenya'da gezip görülmesi gereken başlıca yerler. Bled Gölünde tur atmak ve orta yerindeki adaya çıkmak isterseniz bir tekne turuna katılmak durumundasınız. Otobüsle Avrupa Turu kapsamında gezilecek şehirler arasında Lübyana da bulunmaktadır. Dileyenler Bled Gölünü de gezme fırsatını yakalayacaklar.

Otobüsle Avrupa Turu sırasında gezip göreceğimiz şehirlerden biri de Lübyana da olacak. Ayrıca Bled Gölü bir doğa harikası olarak uğrak noktalarımızdan.Anahtar kelimeler

Slovenya gezisi,Bled Gölü turu,Lubyana turu,15 16 günlük Avrupa turu,Otobüsle Avrupa Turu,Avrupa gezisi,Orta Avrupa Balkan turu,Tüm Avrupa Turu,Otobüsle İtalya ve Yunanistan Turu, Avrupa Turu, Büyük Avrupa Turu, Öğrenci Avrupa Turları, Ekonomik Avrupa Turları