BELGRAD


Balkanların merkezi Belgrad

Otobüsle Avrupa Turu son durağımız Sırbistan’ın Başkenti Belgrad. Sırbistan'ın Başkenti ve eski Osmanlı izlerini görmek mümkün. Türkiye’den vizesiz de seyahat edilebilen Türkçe konuşan insanlara hemen her yerde rastlayabileceğiniz Belgrad kültürel tarihsel ve doğal güzelliklere sahip bir kent.

Baştan Başa Avrupa'yı gezerken aynı zamanda bir balkan kenti olan Belgrad'ı da doya doya gezme fırsatımız olacak. Paran varsa Paris'i paran yoksa Belgrad’ı gez dedikleri; Tuna ve Sava Nehrinin ikiye ayırdığı Belgrad eski ve yeni Belgrad olarak da ikiye bölünmüş.

2020 yılında kademeli olarak Avrupa Birliği’ne girmeyi hedefleyen Sırbistan Eski Yugoslavya’nın Başkenti olduğu sırada Balkan topluluklarının beraber yaşadığı kozmopolit bir kentti. Şimdi nüfusunun neredeyse tamamı sırplardan oluşuyor. 

Oldukça yeşil ve akarsuları sayesinde verimli arazileri bulunan Belgrad yaklaşık 1,6 milyon nüfusu ile Balkan yarımadasının en canlı ve en güzel şehirlerinden biridir.

Tuna ve Sava nehirleri nin birleştiği yere kurulu Belgrad; tarihte yaklaşık 500 yıl boyunca Osmanlı imparatorluğunun egemenliği altında kalmıştır. Belgrad’ta bu yüzden Türk – Osmanlı izlerini görmek mümkündür. Çok sayıda Türkçe kelime Sırpçaya dahil olmuş, Belgrad’ta da Türkçe bilenlerin sayısı az değildir.

100’den fazla işgale uğrayan ve 44 kez yakıp yıkılan Belgrad;  Osmanlı’nın sancak kentiydi. Bir dönem Avrupa’nın en büyük şehirleri arasında yerini aldı. Macar ve Avusturya imparatorluğu egemenliğine de giren Belgrad; Birinci dünya Savaşından sonra birleşik Yugoslavya‘nın başkenti oldu. 

2006 yılında yaşanan son iç savaşların sonucunda tekrar bölünerek şimdiki Sırbistan’ın başkenti oldu.

Belgrad gezilecek yerler:

Cumhuriyet Meydanı şehrin ana meydanı ve Belgradlıların buluşma yeridir. Belgrad Kalesi; Roma döneminde yapılan ve defalarca yapılıp yıkılan güzel manzaraya sahip Osmanlı’nın çok uzun yıllar kullandığı kale. Knez Mihailova Caddesi; Belgrad’ın en önemli ve en hareketli caddesidir. Sokak çalgıcıları, kafeler,  mağazalar bulunur. 

Aziz Sava Katedrali; Ayasofya’yı andıran yapımı halen devam eden büyük kilise. Aziz Mihael Kilisesi; Şehrin hem ana kilisesidir hem de Sırplar için önemli kişilerin mezarları bulunur. İçi altın kaplama oyma ikonostazlar ile süslüdür. Nikola Tesla Müzesi; Sırp Mucit ve bilim adamının buluşları ve çalışmaları ile ilgili bir müze. Etnografya müzesi; Sırp ve Osmanlı folklorik eşyaların da bulunduğu Balkanların en eski müzelerinden biridir.  

Skadarlija (Belgrad’ın Bohem Mahallesi), Sava Mala, Zemun Belgrad,  Ada Ciganlija, Tasmajdan park başlıca diğer gezilecek yerler arasında.

Gece hayatı meraklıları için de Belgrad başlıca şehirlerden birisi. Eğlenmeyi seven Belgrad halkı gezip görmeye gelen turistlerle birlikte doyumsuz bir gece hayatına sahip. Sava nehrinin kenarında pek çok bu anlamda mekan yer almaktadır.

Otobüsle Büyük Avrupa Turu,  kapsamında son durağımız Belgrad hem doğudan hem batıdan hem balkanlardan hem de Avrupa'dan izler taşır. Belgrad'da konakladıktan sonra istikamet Ankara..

Belgrad Bira Festivali

Belgrad Bira Festivali Avrupa'nın en büyük Balkanların ise en büyük festivalidir. Çok sayıda konserin ve etkinliğin düzenlendiği festivale Avrupa'nın hemen hemen tüm ülkelerinden binlerce genç katılıyor. Türkiye'den de çok sayıda genç arkadaş bu festivale katılmak için gün sayıyor. 

Belgrad hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak için Belgrad Hakkında her şey yazımızı okuyabilirsiniz. 

Ana sayfamızı ziyaret etmek için Otobüsle Avrupa Turu sayfamızı ziyaret ediniz.

Otobüsle Avrupa Turları tavsiye yazısı için Avrupa Turu tavsiye  yazısını okuyabilirsiniz.

Aven Camp ile yurtiçi turlarımız için kamp turları ve mavi yolculuk  sayfamızı ziyaret ediniz. 

Anahtar kelimeler:

Otobüsle Orta Avrupa turu, Otobüsle Balkanlar, Belgrad gezilecek yerler, Otobüsle büyük balkanlar, otobüsle Avrupa turu, otobüsle 15 gün Avrupa turu, viyana Prag Budapeşte turu, Belgrad turu, vizesiz Avrupa turu