ZAGREB


Zagreb hem ekonomik hem de siyasal açıdan Hırvatistan’ın en büyük şehri. Zagreb, merkezi hükümetin, idari organların ve neredeyse bütün devlet bakanlıklarının merkezidir. Neredeyse en büyük Hırvat şirketlerinin, medyasının ve bilimsel kurumlarının neredeyse tamamı şehir merkezinde bulunuyor.

Ulaşım bağlantıları, sanayi yoğunluğu, bilim ve araştırma kurumları ve sanayi geleneği, Hırvatistan'daki lider ekonomik pozisyonunun altında bulunuyor.

Ülkenin kuzeybatısında, Sava nehri boyunca, Medvednica’nın güney yamaçlarında yer almaktadır. Zagreb, deniz seviyesinden yaklaşık 122 m yükseklikte yer almaktadır Şehrin 2018 yılında tahmin edilen nüfusu 820,678 idi.

Zagreb, Roma döneminden günümüze uzanan zengin bir tarihe sahip bir şehirdir. Kentin çevresindeki en eski yerleşim, bugünkü Ščitarjevo'daki Roma Andautonia'dır. Zagreb’e ait en eski kayıt 1094 yılına dayanmaktadır.

Zagreb, Orta Avrupa, Akdeniz ve Güneydoğu Avrupa’nın bulunduğu Hırvatistan’daki en önemli ulaşım merkezidir. Farklı ekonomisi, yüksek yaşam kalitesi, müzeleri, spor ve eğlence etkinlikleri ile bilinen bir şehirdir . Ekonominin ana dalları yüksek teknoloji endüstrisi ve hizmet sektörüdür.

Zagreb Gezilecek yerler:

Zagreb’te herkesin ilgia lanına göre gezilecek görülecek bir çok nokta bulunuyor. Bunlar arasında önem sırasına gör şunları sıralayabiliriz:

Zagreb Katedrali, Upper Town, Tkalciceva Sokağı, Aziz Mark Kilisesi, Moirogoj Mezarlığı, Hırvat Güzel Sanatlar Müzesi, Ban Jelacic Meydanı, Lotrscak Kulesi, Dolac Pazarı, Plitvice Gölleri Ulusal Parkı, Donji Grad, Tkalciceva Caddesi, Maksimir Park, Zagreb Kırık Kalpler Müzesi, Hırvatistan Ulusal Tiyatrosu, Asker Josip Jelacic Heykeli, Zagreb Eye, Mimara Müzesi… Gezilecek görülecek yerler arasında.

Küçük bir şehir olan Zagreb, yürüme mesafesinde gezilecek yerleri ile Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ile Sosyalist rejim mimarisini harmanlayan tarih boyunca hem Osmanlı, hem Nazi Almanya’sı hem de Komünist Yugoslavya egemenliği altında kalarak zengin bir kültüre sahip yeşil ve tarihi özellikli gezilmesi gereken şehirlerdendir.

Yazları halkının Dalmaçya kıyılarına akın etmesinden dolayı boşalan Zagreb; turistik açıdan Gornji Grad ve Donji Grad olarak iki bölgeden oluşur. 

Eski şehir, Orta Çağ’dan kalma eserlerin ve binaların bulunduğu bir bölge; restoranlar, barlar, müzeler, galeriler şehrin bu bölgesindendir. Bu bölgenin ortasında Ben Jelacic Heykelini Kalabalık Tkalciceva Caddesini (Barlar Sokağı) ve Lotrscak Kulesini ve Nicola Tesla Heykelini görmek ve gezmek mümkündür.

2013 yılında Avrupa Birliğine giren Hırvatistan Schengen vizesi ile giriş yapılan ülkelerden. Ülkede ve dolayısıyla Zagreb’de geçerli olan para birimi ise Hırvat Kuna’sı. Zagreb Avrupa gezimizin son duraklarından.

Otobüsle Avrupa Turlarımız kapsamında gezilecek ve kalınacak şehirlerden biri de Zagreb’te yaklaşık gezmek için 2 saatlik bir zamanımız olacak. Bizler bu sürede Eski Zagreb Old Town bölgesini gezeceğiz.

Baştan başa otobüsle Avrupa turları için Haydi Avrupa'ya

Kamp Turlarımız için Aven Camp

Kamp Turları blog sayfamız için: blog.avencamp.com

ya da Avrupa Turu Tavsiye blogunu okuyabilirsiniz. 

sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. 

Anahtar kelimeler:

Zagrep, Hırvatistan Turu, otobüsle Avrupa turu, Avrupa turları, balkan turları, Otobüsle Avrupa turu, Otobüsle İtalya Turu, Otobüsle Yunanistan turu, Otobüsle Orta Avrupa Turu, Otobüsle Balkan turu, Zagrep gezilecek yerler