ANDORRA LA VELLA


Dünyanın en küçük ülkelerinden Andorra la Vella

Andorra vize istemeyen ülkeler arasındadır, Ancak hava yoluyla Türkiye’den direk uçuş bulunmuyor. Dünyanın en küçük ülkelerinden biri olan Andorra ülkesine başkentlik yapan Andorra la Vella Katalancada eski Andorra anlamına gelir. Andorra’nın 9 şehrinden en büyüğüdür. İsmini çok az kişinin duyduğu bu küçük ve güzel bir şehir; bir iki dağ arasına sıkışmış, içinden nehir geçen bir vadi içinde uzanır ve hem tarihi hem de doğal güzellikleri içinde barındırır.

Şehir devleti niteliğinde Andorra'nın Başkenti Andorra La Vella Avrupa’nın en yüksek yerleşim yeridir.. Şehir o kadar küçüktür ki bu şehri bir başından bir sonuna yürüyerek gezmeniz 1 saatinizi almaz.

Nüfusu 25 bin olan Andorra la Vella’ya yaklaşık yaklaşık her yıl 10 milyon turist gelir. Tarihi olan kısmında yürürken kendinizi bir anda egzotik taş binaların çevrelediğini fark edip sanki orta çağa bir yolculuk yapmış gibi hissedeceksiniz.

Andorra la Vella gezilecek yerler:

“La Noblesse du Temps” heykeli

Şehir merkezinde yer alan şehrin tam merkezinde sıra dışı şekliyle dikkat çeken ve aynı zamanda saati andıran bu heykel modern sanatın örneklerinden. Şehrin yine içinden geçen nehrin üstüne kurulu modern “Puente de Paris” köprüsüyle birlikte “La Noblesss du Temps”, Andorra La Vella’da en çok ziyaret edilen ve fotoğrafı çekilen noktalardan biri.

Sant Esteve Kilisesi

Eski şehir bölgesinde yer alan bu kilise, 11. Yüzyıla kadar geçmişi uzanan eski bir kilise. Taş duvarları bulunan Sant Esteve Kilisesi, şimdilerde yapılan tadilatlarla günümüzde modern bir görünüm kazanmış. Kilise, ilginç tasarımıyla vitraylarıyla, süslü sunağı ile dikkat çekiyor.

Santuario de Meritxell Kilisesi

Ülkenin koruyucu azizesi adına yapılmış. Kemerlere sahip Kilise, Gaudi’nşn eserleri gibi doğadan ilham alınarak yapılmış.

Santa Coloma Kilisesi

Roma Döneminden kalma 12.yüzyıl kilisesi olan da, ana yapının sadeliğine göre, 18 metrelik kulesiyle dikkat çeken merkezi binaya göre kulenin oldukça büyük ve dikkat çekici durduğunu görebilirsiniz.

Casa de la Vall Andorra

Andorra Genel Konseyi’nin merkezi olan ve 1580 yılında yaptırılan malikane aynı zamanda savunma ama da kullanılmış. Bu şık ve tarihi yapıdan vadi manzarası da görülmeye değerdir.

Alışveriş yerleri:

Andorra la Vella içinde yer alan ana cadde ünlü markaların da bulunduğu alışveriş için en uygun yerdir. Vergisiz şekilde ister elektronik, ister parfüm, ister tütün veya alkollü içecekler burada uygun fiyata bulunur. Avrupa’dan çok sayıda turist bu ülkeye sadece alışveriş yapmak için birle gelmektedir.


Andorra hakkında başka bir yazımızı okumak için Andorra linkine tıklayınız

Anahtar kelimeler:

Andorra la Vella, Avrupa otobüs turu, baştanbaşa Avrupa turu, büyük Avrupa turu, Avrupa gezisi, Avrupa turu, Baştanbaşa otobüsle Avrupa turu, otobüsle büyük Avrupa turu,tüm Avrupa Turu 2022