KAVALA


Kavala

Yunanistan'ın başlıca büyük şehirlerindendir. Türkiye'ye yakın olması ile birlikte Osmanlı'nın meşhur Kavalalı Mehmet Ali Paşa'nın memleketi olması ile de bilinir.

Tarihi Milattan Önce 600’lü yıllara kadar dayanan; Batı Trakya‘nın en önemli merkezlerinden biri olan Kavala Yunanistan‘ın Taşoz Adası’ndan göçen göçmenler tarafından Neapolis (Yeni Şehir) şehir adıyla kurulmuştur. Kavala 1387’den 1912 yılına kadar Osmanlı toprağıydı. Bugün şehrin nüfusunun büyük bir kısmını Yunanlılar oluşturuyor.

Özellikle 1923’teki mübadele ile Kapadokya’da yaşayan Rumlar buraya yerleştirilmiş. Kavala’da artık fazla Türk nüfusu kalmamış. Zaten diğer şehirlerde görülen camiler burada yok.  Olanlar da ya kiliseye devşirilmiş ya da kapatılmış. Ayrıca Türkiye'de meşhur Kavala Kurabiyeleri de buradan gelir.

Kavala gezilecek yerler

Hareketli bir şehir yapısına sahip olan Kavala’da eski bir Bizans kalesi, Kavalalı Mehmet Ali Paşa tarafından yapılan bir Osmanlı imareti, antik çağlardan kalan bir antik kent de bulunmaktadır. Temmuz – Eylül aylarında Filippi Festivali yoğun turist çekmektedir.

Su Kemeri

Şehre girer girmez Osmanlı’dan kalma Tarihi Su Kemeri sizi karşılıyor. Kanuni tarafından yaptırılan su kemeri, şehrin su ihtiyacını karşılamak içinmiş. Kavala’nın belki de en görkemli yapısı. İstanbul Saraçhane’deki Valens Kemeri diye de bilinen Bozdoğan Kemeri altından otomobiller geçtiği gibi otomobiller geçiyor.

Panagia

Şehrin en ünlü ve ilk görülmesi gereken yerlerinin başında Panagia adı verilen eski şehir geliyor.Manzarası güzel ama bir o kadar da yokuşu dik ve etrafı görülmeye değer olan bu yolda spor ayakkabılara ihtiyacınız olabilir.  Eski şehre doğru giderken karşınıza ilk olarak Aziz Nikolai Kilisesi çıkar.  Aslında burası 1530 yılında İbrahim Paşa adına Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan bir camidir. Ama artık eski halinden eser kalmamıştır.

Kavala Kalesi

Panagia’daki yokuştan çıkınca gezilen yerler yokuşa çıkmakla bitmez. Kavalalı’nın evinden tarihi şehrin içinde kaleye doğru devam ediyoruz. Karşımıza Halil Bey Camii çıkar. Burası da ibadete kapatılmış ve yeni bir görünüme kavuşturulmuş.

Yeni Şehir

Kavala’da eski şehri gezdiniz. Sıra yeni şehirde. Sahilde denizi artık çok daha yakından keşfedebilirsiniz. Burası geceleri tüm Kavala halkının aktığı, cafeleri yürüyüş yolları ve sakinliği ile Kavala’yı keşfetmek için güzel bir yerdir.

Kavala Plajları

Eğer yaz mevsiminde Kavala’ya gelmişseniz ve zamanınız varsa, Kavala plajlarını değerlendirebilirsiniz. Kalamitsa, Amolfi ve Keramoti plajlarını temiz mavi suları ve güzel ince kumları ile keşfedin. Ayrıca şezlong ve şemsiye ücreti alınmaması burayı cazip kılıyor.

Kavala hem tarihi hem doğal güzellikleri ile dikkat çekmektedir. Otobüsle Tüm Avrupa Turu kapsamında gezilecek şehirlerden biri de Kavala'dır

2021 yılında Bayram Tatillerinde Avrupa'yı baştanbaşa gezmek isteyenler Haydi Avrupa'ya ile Yunanistan'ın Kavala kentini de gezeceklerdir. Kavala hem tarihi hem doğal güzellikleri ile dikkat çekmektedir. Tüm Avrupa Turu, Orta Avrupa ve Balkan Turu kapsamında gezilecek şehirlerden biri de Kavala'dır

Güney Avrupa Turu ve Büyük Avrupa turunda güzergahımızda olan Kavala şehrini tanımaya çalıştık.

Yararlı linkler:

Otobüsle Avrupa Turları hakkında daha farklı ve geniş bilgiler almak için Avrupa Turları - Yurtdışı Turlar Blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kamp Turları ve Mavi Yolculuklar hakkında bilgi almak ve yurt içi turlarımız hakkında daha detayı bilgi almak için Yurtiçi Turlar - Blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Otobüsle Avrupa turlarımız, yurt dışı turlarımız ve yurt içi turlarımıza yönelik bütün halinde bilgi almak için de Otobüsle Avrupa Turu firma ana sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

Kavala'nın içinde bulunduğu Yunanistan hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için Yunanistan yazımıza göz atınız 

Anahtar kelimeler:

Büyük Avrupa Turu, Kavala, Yunanistan, Kavala gezilecek yerler, otobüsle Avrupa turu,15 16 gün Avrupa turları, mini Avrupa ve balkan turu, 2022 otobüsle Avrupa turu, Baştan başa Avrupa Turu