BUDAPEŞTE


İKİ ŞEHRİN HİKAYESİ: BUDAPEŞTE

Budapeşte Otobüsle Büyük Avrupa Turu ile Kuzey Avrupa – İskandinav Turlarımız kapsamında gezeceğimiz konaklayacağımız güzel zaman geçireceğimiz şehirlerden bir. Budapeşte; hem tarihi binaları ve köprüleri ile hem de sanat eserleri ve kültürü ile ile görenleri büyüleyen şehirlerden biridir.

8 köprünün birbirine bağladığı Buda ve Peşte isimli 2 şehrin birleşmesinden oluşur. Bir rivayete göre Buda adı Hun İmparatoru Atilla’nın kardeşi Bleda’dan (Buda) gelir. Peşte ise ocak anlamında kullanılıyor. Budapeşte 150 yıl boyunca Osmanlı Hakimiyetinde kalmıştır.

Budapeşte gezilecek yerler:

Binaları ortalama 200 yıllık olan, 2 bin senelik tarihi olan ve 2 milyonluk nüfusa sahip Budapeşte; çoğu insan için Balkanların hatta Orta Avrupa’nın da en güzel şehridir. Tarihi ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkan ve çok fazla gezilecek yer ve mekânı içeren Budapeşte’de en çok görülmesi gereken yerler;

Széchenyi Köprüsü, Parlamento Binası, tarihi ve sanatsal binalarıyla ve mekânlarıyla ünlü; alışveriş de yapabileceğiniz Andrássy út Caddesi ve Utca Sokağı, Vörösmarty Meydanı, Budapeşte. Vörösmarty Meydanı (Vörösmarty tér), Budapeşte gezisi için en iyi başlangıç noktası. 

Diğer gezilecek yerler arasında St. Stephen Bazilikası, Parlamento Binası Az Országház, Széchenyi Köprüsü Széchenyi Zincir Köprüsü, Andrássy út. Kahramanlar Meydanı, Széchenyi Kaplıcaları, Váci Utca sayılabilir.

Budapeşte’de dilerseniz Tuna Nehri kıyılarında şehri kolaylıkla ve keyifle izlemek için yürüyüş yapabilirsiniz. Dünyanın en güzel ışıklandırılmış kenti unvanına da sahip Budapeşte’de akşam tekne turu yapabilir, Parlamento binasını seyredebilirsiniz.

Gece dışarda eğlenmek için Budapeşte’nin gece hayatı da meşhurdur. Barlar Sokağı ve diskolarıyla Budapeşte eğlenmek isteyenler için de bire birdir.

Budapeşte’de Osmanlı izleri

Budapeşte’de Osmanlı izlerini de görmek mümkündür. Şehrin 100 km kadar dışındaki Estergon Kalesi burç kalıntıları olmak üzere; 

Budin Valisi Abdurrahman Abdi Paşa’nın kabri, Buda Kalesi, Macar Ulusal Müzesi, Gül Baba Türbesi, Buda’da Rudaş Kaplıcası (Yeşil Direkli-Sokullu Mustafa Paşa Kaplıcası), Vizivaroş’daki Kapuçin Kilisesi duvarındaki Toygun Paşa Camii kalıntıları, Ortahisar’ın güney ucundaki mezarlık ve burç kalıntıları; Eğri’de (Eger) Kale, Hamza Bey Mescidi Minaresi (minare yıkılmıştır), Valide Sultan Hamamı kalıntıları, Erd Kasabası’nda Hamza Bey Camii minaresi, Şikloş’da Malkoç Bey Camii kalıntıları.

Eğer bu güzel Orta Avrupa şehrini görmek ve bizimle gezmek isterseniz sizi de Otobüsle Avrupa turumuza bekliyoruz. En eğlenceli en kapsamlı Tüm Avrupa Turunu bizimle keşfedin.

Katılımcılarımızdan "Kitap Obezi" Budapeşte'yi ve Budapeşte Gezi deneyimini "Macarların Milli Gününde Budapeş'tedeyiz" ismiyle bir blogta paylaştı. Blog yazısını okumak için TIKLAYINIZ 

Ana sayfamızı ziyaret etmek için Otobüsle Avrupa Turu sayfamızı ziyaret ediniz.

Otobüsle Avrupa Turları tavsiye yazısı için Avrupa Turu tavsiye  yazısını okuyabilirsiniz.

Aven Camp ile yurtiçi turlarımız için kamp turları ve mavi yolculuk  sayfamızı ziyaret ediniz. 

Anahtar Kelimeler:

Avrupa turu, Avrupa turu tavsiye, Viyana Prag Budapeşte turu, Tüm Avrupa Turu, Budapeşte gezilecek yerler, Otobüsle Avrupa Turu, Büyük Avrupa Turu, Kuzey Avrupa Turu, Orta Avrupa Turu