ZAANSE SHANSE


Zaanse Schans Hollanda’nın Zaandam bölgesi içinde Amsterdam’a maksimum 25 dakika uzaklıkta Zaan Nehri'nin doğu kıyısında açık hava koruma alanı ve bir açık hava müzesidir.  

Bölgenin geleneksel mimarisini yeşil ahşap evler sergiler ve ziyaretçilere açık olan çeşitli işleyen yel değirmenleri ve usta atölyeleri vardır. Çiftçilikle geçinenler ve Hollanda’nın simgesi haline gelmiş yel değirmenleri, laleleri, peynir üreticiliği ve daha pek çok yerel unsurları içinde barındıran turistik bir yer.

Bar, cafe, restoran açısından oldukça zengin sayılan bu bölgede en büyük geçim kaynağı ise balıkçılık ve peynircilik. Eski yel değirmenlerini izlemek, tarihe bir yolculuk edercesine Hollanda’nın tipik mimarisine sahip evlerini görmek isterseniz, gerçek Hollanda ile tanışmak isterseniz, Hollanda'nın çiftlikleri ve köylerini keşfetmek isterseniz burası size göre.

Zaanse Schans, Hollanda'nın en popüler turistik yerlerinden biridir. Zaanse Schans yılda yaklaşık bir milyon ziyaretçi çekiyor ve oldukça geniş bir alana yayılmasından dolayı da bu turistik bölgede kalabalık hissedilmiyor. Yerel yönetim aşırı kalabalıklaşmanın nasıl azaltılacağı konusunu bile tartışıyor.

Burada bulunan yel değirmenleri ve binalar bölgenin başka yerlerinden taşınarak bir araya getirilmiş ve hepsi titizlikle restore edilerek de çok güzel bir yer haline gelmiş.

Bugün mevcut 5 yel değirmeninden 4'ü orijinal konumunda değil. Orijinal yerlerinden alındıklarını ve açık hava müzesinde yeniden inşa edildiklerini hatırlatalım.

Hepsi çalışır vaziyette ve şansınız varsa rüzgar olduğu zamanlarda yel değirmenlerinin çalıştığını görürsünüz.

Amsterdam'ın hemen kuzeyinde bulunan Zaanse Schans, geleneksel evleri, yel değirmenleri, depoları ve atölyeleriyle Hollanda'nın endüstriyel geçmişine mükemmel şekilde ışık tutuyor..

18. ve 19. yüzyıllarda, Zaan bölgesi, keten tohumu yağı, boya, enfiye, hardal, kâğıt ve diğer ürünler üreten yüzlerce yel değirmeni ile önemli bir sanayi bölgesiydi.

Zaanse Shans’ta aslında var olan şey; Endüstri Devrimi'nden önce Zaan nehrinin neye benzemesi gerektiğinin sadece hafif bir göstergesi. 17. ve 19. yüzyıllar arasında burada 1100'den fazla endüstriyel yel değirmeni inşa edildi. Restorasyon ve işletme çalışmalarının çoğu, De Zaansche Molen Vakfının gönüllülerince yapılıyor.

Zaanse Schans gezilecek yerler

Zaanse Schans'ın karakteristik köy evlerinin birçoğu şimdi müzeler, hediyelik eşya dükkânları veya atölyeler iken diğerleri hala özel konutlar olarak kullanılmaktadır. Zaanse Schans'ın geri kalan yel değirmenleri de halka açıktır.

Zaanse Schans’ta bulunan yedi müzeden bir kaçı şu; Zaans Müzesi, Dokumacılar Evi, Jisper Evi, Zaan Zaman Müzesi, Albert Heijn Müzesi Mağazası ve Fırın Müzesi.

Amsterdam'dan Zaanse Schans'a tekne turları çeşitli şirketler tarafından sunuluyor. Alternatif olarak, bir tekne bile kiralayabilirsiniz.

Bölgenin kendisi için en iyi gezinti şekli aslında yaya gezintidir; Bununla birlikte, bisikletinizi alanın içine götürebilirsiniz, bisiklet yolu da bulunan bölgede büyük bir otopark da bulunur.

Zaanse Schans'ın dış kısmı, giriş ücreti ödemeden görmeye açık, ancak müzelerin, atölyelerin ve yel değirmenlerinin her birinde açılış saatleri ve giriş fiyatları değişiyor. Ahşap evlerin çoğu yaşıyor ve ziyaret edilemiyor. Ancak yel değirmenleri küçük bir ücret karşılığında girilebilir - ancak hepsini ziyaret etmek isterseniz, 20 € 'ya mal oluyor.

Otobüsle Büyük Avrupa turlarımızda katılanların en çok hoşuna gidecekleri ve sevecekleri yerin başında bu doğal köyler gelecek.

Baştan başa otobüsle Avrupa turları için Haydi Avrupa'ya

Kamp Turlarımız için Aven Camp

Kamp Turları blog sayfamız için: blog.avencamp.com

ya da Avrupa Turu Tavsiye blogunu okuyabilirsiniz. 

sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. 

Anahtar kelimeler:

Zaanse Schans, Hollanda, Amsterdam, Kuzey Avrupa turu, Hollanda peyniri, Hollanda'nın çiftlikleri, Hollanda'nın köyleri, Otobüsle Kuzey Avrupa Turu, Otobüsle Avrupa Gezisi, büyük Avrupa turu