ROTTERDAM


Avrupa'nın en büyük liman şehri, Hollanda ticaretinin de başkentidir. Çok eski bir tarihe de sahip olan Rotterdam maalesef 2 Dünya Savaşında bombalanmış ve şehir tekrar inşa edilmiştir.

Hem yeni binaları hem eski binaları barındıran şehir Atlas okyanusuna kıyı şehirdir. Çok sayıda ve ilginç eserlerin bulunduğu müzeleri, küp evleri, Amerika ile Avrupa arasında deniz ticareti ve yolcu taşımacılığının bir zamanlar en önemli noktası olan New York Hotel, Rotterdam Kilisesi, Erasmus Köprüsü ve ilginç ve modern tarzda inşa edilmiş gökdelenleri, Rotterdam Markthal Pazar Yeri gezilecek yerler arasında sayılabilir.

Rotterdam, en büyük Avrupa limanı ve Hollanda'nın ikinci en büyük şehri. Yeni Denizyolu adı verilen bir kanalla bağlandığı Kuzey Denizi'nden yaklaşık 30 km uzaklıktadır. Ren Nehri'nin kuzey kolu olan Yeni Meuse (Nieuwe Maas) Nehri tarafından Şehir ikiye ayrılmış durumda.

Rotterdam adı ilk olarak 1283'te, Rotte Nehri'nin ağzını boşaltarak küçük bir miktar geri kazanılmış alanın yaratılması ile ilgilidir.

Rotterdam bir balıkçı köyü olarak gelişti ve 1328'de kurumsal olarak anılmaya başlandı. 1340 yılında kasaba, Schie'ye (Yeni Meuse Nehri'nin bir başka kolu) bir kanal kazma izni aldı ve eyaletin en büyük limanı haline geldi.

17. yüzyılda, Hintlere giden deniz rotasının keşfedilmesi Hollanda ticaretine ve gemiciliğine muazzam bir ivme kazandırdığı zaman, Rotterdam limanlarını ve Meuse'deki yerleşim alanlarını genişletti. Yüzyılın sonundan önce, Amsterdam'dan sonra ülkenin ikinci ticaret şehriydi.

Rotterdam’da Fransız işgalinden sonra, 1795'ten 1815'te Napolyon'un çöküşüne kadar ticaret büyük ölçüde durdu. Değişen koşullara uyum sağladı. Transit ticareti daha da önemli bir hal aldı ve 1866 ve 1872 arasında New Waterway daha büyük okyanus gemileri için Rotterdam'dan Kuzey Denizi'ne çıkarıldı. 1877'de şehir, Meuse Nehri'ni geçen bir demiryolu ile güney Hollanda'ya bağlandı.

II. Dünya Savaşı sırasında Rotterdam şehir merkezi ve liman tesislerinin üçte birinden fazlası Almanlar tarafından tahrip edildi. Belediye binası (1918), ana posta ofisi (1923) ve borsa imhadan kaçan kamu binaları arasındaydı.

15. yüzyıldan kalma Grote Kerk (Büyük Kilise) veya St. Laurenskerk (St. Lawrence's Kilisesi), 1940 yılında yakıldı, ancak daha sonra restore edildi.

Rotterdam, II. Dünya Savaşı sırasında bombalayarak yıkımından sonra tam anlamıyla küllerinden doğdu. Nehre yönelik geniş ve işlevsel bir mimariye sahip, tamamen şehir planlamasında hem profesyonel hem de turistik hayranlık uyandıran bir dizi deneyle tamamen yeni bir iç şehir tasarlandı. Lijnbaan Alışveriş Merkezi, yalnızca yaya trafiğine izin veren Avrupa ve Amerika'daki benzer merkezlerin prototipi oldu.

Rotterdam ekonomisi hala neredeyse tamamen deniz taşımacılığına dayanıyor. Liman, yoğun nüfuslu ve endüstrileşmiş Londra, Paris ve Alman Ruhr bölgesinin üçgeninin kalbinde ve iki önemli akarsuyun ağzında (Ren ve Meuse) bulunuyor, aynı zamanda Kuzey Denizi'ne de açık.

Rotterdam limanından ve liman dışına çıkan deniz taşımacılığı yapılan malların miktarı, Europoort a göre dünyadaki kapasite bakımından en fazla olandır. Çoğu ham petrolden oluşan kargoları ile birlikte veya petrol ürünleri limana uğrar. Rotterdam ayrıca kıtanın en büyük tahıl ve genel kargo limanlarından biridir. Tesislerini kullanan on binlerce Ren Nehri mavnasıyla, iç Avrupa için önemli bir aktarma limanıdır.

1940'ların sonlarından beri Rotterdam'ın petrol işleme veya petrokimya endüstrisi önem kazanmıştır. Şehrin birkaç büyük petrol rafinerisi var. Rotterdam'dan gelen boru hatları deniz yoluyla işlenmemiş ham petrol, rafineri ürünleri, etilen ve doğal gaz ve naftaları Amsterdam'a, Limburg'a, Zeeland'ın güney adası bölgesine, Belçika’nın Antwerp şehri ve Almanya'ya taşınır.

Rotterdam'daki kültürel kurumlar arasında, akustik mükemmellik ile dikkat çeken De Doelen konser salonu (1966) bulunmaktadır.

Boymans-van Beuningen Müzesi Hollandalı ve Flaman ustaların resimlerinin dikkate değer bir koleksiyona sahiptir.

Şehirdeki diğer müzeler, Etnoloji Müzesi, Prens Henry Denizcilik Müzesi ve Tarih Müzesi'dir.

Şehir aynı zamanda Rotterdam Erasmus Üniversitesi'ne ev sahipliği yapıyor.

2020 Kurban Bayramı Tatilinde sizler de Benelüx ülkelerini gezmek ve Rotterdam'a gelmek isterseniz, bu tura kaydolun, en uygun fiyata bulabileceğiniz Avrupa Gezisi için sizleri Hayda Avrupa'ya davet ediyoruz.

Anahtar kelimeler:

Rotterdam, Hollanda Benelüx Ülkeleri gezisi, Otobüsle Avrupa Turu, turu, gezisi, Otobüsle baştan başa Avrupa Turu, 2020 bayram tatilleri, Avrupa Gezisi, en uygun fiyata turlar