VATİKAN


Vatikan

Vatikan Hristiyanlığın merkezi olduğu kadar Rönesans eserlerinin de merkezidir. Vatikan’ın da merkezi St. Peters Meydanı ve Bazilikasıdır. Bu bazilikanın içinde Michalengelo’nun, Da Vinci’nin eserlerini görmek mümkündür. Ayrıca 2. Viyana Kuşatması tablosunu ve tavan süslemelerini, heykelleri ve daha pek çok Hristiyanlık adına kutsal ikonaları da burada görmek mümkün. Vatikan'ın tamamı açık hava müzesi nispetinde olduğu için Vatikan'ın her yerini gezmenizi öneririz.

Sistin Şapeli de diğer önemli merkezlerden birdir. Rönesans döneminin en ünlü ressamlarının duvar ve tavan resimlerini burada görebilirsiniz.

Otobüsle Avrupa Turlarımızda gezip göreceğimiz şehirlerden biri de Vatikan olacaktır. Yaklaşık yarım günlük gezimizde Vatikan Sen Pierre Kilisesi gezilecektir.

Vatikan hakkında ilginç bilgiler:

1. Vatikan, dünyanın en küçük ülkesidir.

İtalya'nın içinde 2 kilometrelik sınırla çevrili Vatikan, 100 dönümden fazla olan bağımsız bir şehir devletidir ve New York Central Park'ın sekizde biri kadardır. Vatikan, başındaki papa ile mutlak monarşi olarak yönetiliyor. Vatikan kendi yönetimi vardır, kendi pullarını basar, pasaport ve plaka çıkarır, medya yayınları işletir ve kendi bayrak ve marşına sahiptir. Müze giriş ücretleri, pul ve hediyelik eşya satışları ve katkıları Vatikan'ın gelirini oluşturur.

2. Aziz Petrus Bazilikası, adaşının mezarı da dahil olmak üzere ölülerin kentinde oturuyor.

Pagan döneminde Vatikan Tepesi'nde bir Roma nekropolü vardı. MS 64’te Roma’nın büyük bir bölümü yandığında, İmparator Neron, yangını Hıristiyanların başlattığını iddia etti. Onları ateşte yakarak, vahşi hayvanlarla parçalara ayırıp çarmıha gererek idam etti. Çarmıha gerilenler arasında, Vatikan Tepesi'ndeki sığ bir mezarda gömülü olduğu iddia edilen, Havarilerin lideri ve Roma'nın ilk piskoposu İsa Mesih'in öğrencisi olan St. Peter vardı. Dördüncü yüzyıl ve Roma’daki Hristiyan dininin resmi olarak tanınmasıyla, İmparator Konstantin, Aziz Peter'in şüpheli mezarının bulunduğu yere 1500'lerden başlayarak bugünkü o devasa bazilikayı inşa ettirmiş.

3. Caligula, Aziz Petrus Meydanı'nda duran dikilitaşı Mısır’dan getirdi

Roma İmparatoru Caligula, Amfitiyatro'nın merkezini taçlandırmak için Heliopolis'te bulunan bir dikili taşı Mısır'dan getirdi. 350 tondan daha ağır olan tek bir kırmızı granitten yapılmış dikilitaş, 3.000 yıldan daha uzun bir süre önce Mısır firavunu için yapılmıştı. 1586'da, dev bir güneş saati St. Peter Meydanı'ndaki şimdiki yerine taşındı.

4. 1800'lerde ve 1900'lerde yaklaşık 60 yıl boyunca papalar Vatikan'ı terk etmeyi reddetti.

Papalar, İtalya Krallığı'nın otoritesini tanımayı reddetti ve Vatikan, İtalyan ulusal kontrolünün dışında kaldı. Papa Pius IX kendisini “Vatikan'ın tutsakı” ilan etti ve yaklaşık 60 yıl boyunca Vatikan'ı terk etmeyi ve İtalyan hükümetinin otoritesine teslim olmayı reddetti. St Peter Meydanı'nda İtalyan birlikleri varken, papaz bile kutsama vermeyi ya da kamusal alana bakan balkondan çıkmayı reddetmişti.

5. Benito Mussolini, Vatikan'ı bugünkü konumuna getirdi.

İtalyan hükümeti ile Katolik Kilisesi arasındaki anlaşmazlık, 1929'da Vatikan'ın kendi egemen devleti olarak var olmasına izin veren ve kiliseye 92 milyon dolar (bugünün parasında 1 milyar doların üzerinde) ödenmesini sağlayan Lateran Pacts'in imzalanmasıyla sona erdi. Vatikan ödemeyi kasasını yeniden büyütmek için kabul etti. İtalya hükümeti başkanı Mussolini, Kral Victor Emmanuel III adına anlaşmayı imzaladı.

6. Papalar Vatikan'da 14. yüzyıla kadar yaşamadılar.

Asıl Aziz Petrus Bazilikası'nın inşasından sonra bile, papazlar, Roma'nın karşısındaki Lateran Sarayı'nda yaşıyordu. Papalık Mahkemesi, Kral Philip IV'ün Fransız kardinalinin seçilmesi için düzenlediği düzenlemenin ardından Fransa'nın Avignon kentine taşındığında 1309'da şehri tamamen terk ettiler. Hepsi Fransız olan yedi papa Avignon’u yönetti ve papalık 1377’ye kadar Roma’ya geri dönmedi, bu sırada Lateran Sarayı yakıldı ve Vatikan papalık ikametgahı olarak kullanılmaya başladı.

7. İsviçreli Muhafız paralı bir kuvvet olarak işe alındı.

Zırhı ve renkli Rönesans dönemi üniformalarıyla tanınan İsviçreli Muhafızlar, 1506'dan beri Papaları koruyor. İsviçreli Muhafızların Vatikan'daki rolü kesinlikle papanın güvenliğini korumaktır. Her ne kadar dünyanın en küçük ordusu kesin olarak törensel görünse de, askerleri kapsamlı bir şekilde eğitilmiş ve yetenekli nişancılardır.

8. Vatikan'dan Melekler Şatosuna gizli geçit

1277'de, Vatikan'ı Tiber Nehri'nin kıyısındaki müstahkem Castel Sant'Angelo ile bağlamak için yarım mil uzunluğunda kapalı bir geçit olarak Passetto di Borgo inşa edildi. Castel Sant'Angelo 14. yüzyıldan itibaren Papalık Devleti tarafından kale ve hapishane olarak kullanılmıştır. Papa III. Nikolas, güvenliği sağlamak amacıyla kaleyi Aziz Petrus Bazilikası'na bu koridor vasıtasıyla birleştirmiştir. 1527'de Roma'nın yağmalanması sırasında Papa VII. Clement buraya sığınmıştır 9. Vatikan Şehri'nin 600 vatandaşının çoğunluğu yurtdışında yaşıyor.

9. 2011 yılı itibariyle Vatikan nüfusu 594

2011 yılı itibariyle Vatikan vatandaşlığına bağlı kişilerin sayısı 594 olarak gerçekleşti. Bu sayı 71 kardinal, İsviçre Muhafızlarının 109 üyesi, din adamlarının 51 üyesi ve Vatikan duvarlarının içindeki bir rahibeden oluşuyordu.

10. Arizona’daki Vatikan Gözlemevi’nde teleskop var.

Roma genişledikçe, şehirden gelen hafif kirlilik, şehirden 15 mil uzaklıkta bulunan Castel Gandolfo'daki papalık yazlık evinde bulunan Vatikan Rasathanesi'ndeki astronomların gece gökyüzünü görüntülemesini zorlaştırdı. Tucson, Arizona merkezinde. Vatikan, güneydoğu Arizona’daki Graham Dağı’nın üstüne oturan son teknoloji ürünü bir teleskopla astronomik araştırmalar yapıyor.
Anahtar kelimeler:

Vatikan gezisi, Vatikan gezilecek yerler, Vatikan turu, Roma turu, otobüsle Avrupa turu, otobüsle baştan başa Avrupa turu, gezisi, 15 16 gün Avrupa turu, büyük Avrupa turu, otobüsle İtalya turu, otobüsle Yunanistan İtalya turu