RİGA


BALTIK’IN EN BÜYÜK ŞEHRİ RİGA

Riga Hakkında Genel Bilgiler:

Letonya’nın başkenti ve Baltık şehirlerinin en büyüğü Riga Kuzey’in Paris’i diye bilinir. Bu büyük şehirde çeşitli dönemlerde şehri işgal etmiş toplulukların kültürel izleri bulunur.  1991 yılında tekrar ve son kez bağımsızlığını ilan eden Riga’da bulunan Art Nouveau Merkezi, UNESCO’nun Dünya Mirası listesindedir.

Letonya'nın başkenti Riga, her gün çok kültürlü topluluğu tarafından zenginleştirilir ve ilham alır. Riga, Baltık Devletleri'nin belki de en heyecan verici şehri ve aslında büyük bir Avrupa şehri olarak önümüzde duruyor.

Riga, Baltık Denizi'nin en eski şehirlerinden biridir. Baltık Devletlerinin coğrafi merkezidir. Baltık Denizi'ndeki coğrafi konumu nedeniyle, Riga; yüzyıllar boyunca önemli bir ticaret, finans ve kültür merkezi olmuştur.

Riga’da yaşam

Hansa Birliği üyesi şehir olarak Riga, Alman şehirlerine özgü düzeni sahiplendi. Varlığının 800 yılı boyunca Riga, Almanya, Polonya, İsveç, Hollanda ve diğer ülkelerden el sanatları, sosyal yaşam, eğitim ve kültür alanlarını benimsedi

Riga, daha sonraki dönemlerin eşsiz ortaçağ mimarisine, kentsel yapıya, Art Noveau mimarisinin zenginliğine ve kalitesine ve 19. yüzyıl ahşap mimarisine sahiptir. Riga'nın tarihi kalbi - Eski Riga ve şehrin merkezi kısımları UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde.

Riga her yıl büyük uluslararası kültür festivallerine ev sahipliği yapar, en büyüğü her 4 yılda bir düzenlenen ve yaklaşık 30.000 katılımcıyı bir araya getiren ve dünyanın dört bir yanından turist çeken Ulusal Şarkı ve Halk Dansları festivalidir.

Riga, uluslararası öğrencileri çekmek için yüzlerce nedene sahiptir - zengin tarihi, mimarisi, geniş bahçeleri ve parkları, müzeleri, sanat galerileri, opera ve muazzam renkli merkezi pazarda yürüyüş yapmak veya rahat bir kafe, kulüp veya pub'a gitmek gibi günlük ikramlar.

Riga’nın iklimi:

Yazları sıcak olan Riga;  Kasım'dan Mart ortasına kadar şiddetli soğuklara maruz kalabilmektedir. Sonbahar ve ilkbahar aylarında hava nispeten ılımandır. En ağır yağış Ağustos ayında görülmektedir. Kışın kar yağışı özellikle Şubat ve Mart aylarında görülür. Ortalama sıcaklıklar: Temmuz + 23 ° C, Şubat -8 ° C şeklindedir. 

Ancak bazı günler yaz aylarında çok sıcak ve kışın çok soğuk olabilir. En sıcak ay Temmuz, en soğuk ay Ocak, Şubat ve hatta Mart aylarıdır.

Riga gezilecek yerler:

Old Town, Riga Kalesi, Kedi Evi (Cat house), St. Peter’s Kilise, House of the Blackheads, e Town Square (Riga Kara Kafalılar Binası ve Şehir Meydanı), Riga Central Market, Riga Jauniela, Özgürlük Heykeli (Milda), Riga Dome Katedrali, Daugava Nehri, Jurmala Bölgesi, The three brothers (3 Biraderler Evleri), Pilsetas Kanalı, Riga Rus Ortodoks Kilisesi, Alberta Jela (İela) Caddesi

Gerek hava gerek kara gerekse deniz yolculuğa ile Riga’ya kolay seyahat etmek mümkündür. Riga’nın Eski Şehri ve şehirde bulunan barlar ve restoranlar yürüyerek gezilebilir. Yeni Şehir’e, etkili ve modern otobüs ve tramvay ağıyla kolaylıkla gidilebilir.

Kuzey Avrupa Turu

Avrupa’yı otobüsle turlarken Kuzey Avrupa ve İskandinav Ülkeleri turunda Riga da gezilecek yerler arasında. Letonya’yı gezerken başkenti Riga'ya uğrayacağız ve Riga'da bir süre gezmek için vaktimiz olacak.
Anahtar kelimeler:

Riga gezilecek yerler, Otobüsle Avrupa turları, geziler, Letonya gezisi, kuzey Avrupa ve İskandinav turu, orta Avrupa ve balkanlar turları, baştanbaşa Avrupa gezisi, 2021 Avrupa turları, büyük Avrupa turu, Baltık ülkeleri turu