OSLO


OSLO

Kuzey Avrupa Turu kapsamında gezeceğimiz şehirlerden biri olan Oslo şehrini daha yakından tanıyalım Norveç’in Başkenti ve en büyük şehri Oslo, hem soğuk hem de huzur içeren sakin yapılı Kuzey’in başlıca kentlerinden biri. Tarihi 1100’lü yıllara kadar geriye giden Oslo; İskandinavya’nın 4. Büyük kenti ve aynı zamanda liman ve ticaret finans kentidir. Avrupa Birliği’ne girmeyi istememiştir. Yerel para birimi Kron kullanmaktadır.

Oslo (1624-1878'de Christiania ve 1878-1924'te Kristiania olarak adlandırılır) nüfusu yaklaşık 545.000'dir, ancak daha büyük Oslo metropol bölgesinde 1.3 milyon yaşamaktadır ve tüm Oslo Fiyordu bölgesinde yaklaşık 1.7 milyon kişi yaşamaktadır.

Oslo şehir merkezi merkezi bir konumdadır ve Oslo Fiyordu'nun sonunda, şehrin fiyortun her iki tarafını at nalı gibi çevrelediği yer olarak konumlanır.

Oslo’nun soğuk iklimi:

Oslo, Oslo'ya rahatlatıcı ve yeşil bir görünüm veren birçok doğa parkına sahiptir. Yabani geyik bazen Oslo'nun banliyö bölgelerinde kışın görülür. Oslo hemiboreal karasal iklime sahiptir ve ortalama sıcaklıklar şunlardır:

Nisan - Mayıs: 4,5 ila 10,8 Santigrat

Haziran - Ağustos: 15.2 ila 16.4 santigrat derece

Eylül - Ekim: 6.3 ila 10.8 santigrat

Kasım - Mart: 0,7 ila –4,3 derece Santigrat

Zengin kültüre sahip, zengin şehir Oslo

Oslo şehir merkezi, şehrin alanına hafif bir U şekli veren fiyortun her iki tarafında da kuzeye ve güneye yayılan Oslofjord'un sonunda yer almaktadır. Büyük Oslo bölgesi şu anda yaklaşık 1,3 milyonluk bir nüfusu kapsamaktadır ve tüm İskandinav ülkelerinden ve dünyanın birçok ülkesinden gelen göçmenlerle istikrarlı bir şekilde büyümekte ve bu da Oslo'yu tüm renk ve kültürlerin gerçek bir metropolü haline getirmektedir.

Şehrin nüfusu çoğu Avrupa başkentine kıyasla küçük olmasına rağmen, ormanlar, tepeler ve göllerle kaplı geniş bir arazi alanına sahiptir. Burası kesinlikle yılın hangi saatinde ziyaret ederseniz edin kameranızı getirmeyi unutamayacağınız bir yer.

Oslo Tarihi

Oslo, III. Harold tarafından 14. yüzyılda, Hansa Birliği'nin hakimiyeti altına girdi. 1624'te büyük bir yangından sonra şehir yeniden inşa edildi ve Oslo adının tekrar resmi hale getirildiği 1925'e kadar Christiania (Hristiyanlık anlamına gelir, daha sonra Kristiania) olarak yeniden adlandırıldı.

II. Dünya Savaşı'nda Oslo, Almanlara (9 Nisan 1940) düştü ve Norveç'teki Alman kuvvetlerinin teslimine (Mayıs 1945) kadar işgal edildi. Aker'in komşu sanayi komünü 1948'de Oslo'ya dahil edildi.

Beyaz gecelerin yaşandığı güneşin uzun süre batmadığı, yılın sadece çok az gününde güneşe ve sıcaklığa kavuştuğu, yaşam standartları oldukça yüksek bu şehir aynı zamanda özellikle orantısız fiyatları ve pahalılığı ile dikkat çekiyor.

Oslo gezilecek yerler:

Oslo, 1 ya da 2 gün içinde tamamıyla gezilebilecek ölçüde büyüklüğe sahip. Çok sayıda müze ve sanat galerisi ile doğal alanlar barındıran Oslo’da başlıca gezilecek yerler arasında Akershus Şatosu, Viking Gemi Müzesi, Vigeland Müzesi, Sognsvann Gölü, Ekeberg Parkı, Oslo Katedrali, Karl Johans Caddesi, Fram Museum gezip görülecek yerler arasında sayılabilir.

Otobüsle Kuzey Avrupa ve İskandinav Turu kapsamında gezilecek şehirlerden biri de Oslo. Oslo’yu bizimle beraber gezmek isterseniz, Haydi Avrupa’ya…

Ana sayfamızı ziyaret etmek için Otobüsle Avrupa Turu sayfamızı ziyaret ediniz.

Otobüsle Avrupa Turları tavsiye yazısı için Avrupa Turu tavsiye  yazısını okuyabilirsiniz.

Aven Camp ile yurtiçi turlarımız için kamp turları ve mavi yolculuk  sayfamızı ziyaret ediniz. 

Anahtar kelimeler:

Oslo gezilecek yerler, Kuzey Avrupa İskandinav Turu, Büyük Avrupa Turu, Otobüsle Avrupa Turları, Tüm Avrupa Turu, Baştan başa Avrupa Turu, Otobüsle Kuzey Orta İskandinav Turu, Ekonomik Avrupa turları, en uygun fiyata Avrupa turu