STOCKHOLM


Stockholm; Kuzey’in Venedik’i

Kuzey Avrupa Turu kapsamında gezeceğimiz şehirlerden biri olan Stockholm şehrini daha yakından tanıyalım. Şehir 1.372.565 nüfusuyla İsveç'in başkenti ve en büyük şehri. 

13. yüzyıldan beri bir İskandinavya kültür, siyaset, medya ve ekonomi merkezi olan Stockholm, anakara dışında on dört adaya ve Mälaren Gölü'nün denizle birleştiği kanala sahip. Şehrin kanallarla ve adalarla çevrilmiş olması nedeniyle Kuzeyin Venedik’i isimlerinden biri de Stockholm’e verilmiştir.

Stockholm, dünyanın en kapsayıcı ve misafirperver şehirlerinden biri olarak biliniyor. Çağdaş yapısı, kentsel çekiciliği, asırlık tarih ve doğaya yakınlığı ile bir bütündür. Bugünün Stockholm’un herkese yönelik hoşgörülü, kapsayıcı bir halkı vardır.

Biliyor musun?

Stockholm metro istasyonlarının çoğu (yaklaşık 100) mozaikler, heykeller ve resimlerle ustaca dekore edilmiştir.

On dört adadan oluşan bir takımada üzerine kurulmuş olan Stockholm, 57 köprü ile birbirine bağlı.

13. yüzyılda Old Town'daki (Gamla Stan) Storkyrkan Katedrali, Stockholm'ün en eski binalarından biridir.

Gamla Stan'daki en dar sokak, Mårten Trotzig'in en dar noktasında 35 inç (yaklaşık 90 cm) küçük bir sokak ölçüsüdür.

On dört adadan oluşan bir Baltık Denizi takımadalarına pastoral bir şekilde yayılan Stockholm'un İsveç başkentinin neden “kuzeyin Venedik'i” lakabını aldığını anlamak için Stockholm’de şöyle bir etrafınıza bakabilirsiniz. Nereye bakarsanız bakın bakışlarınız su ile karşılaşır.

Stockholm iklimi:

İsveç'in güneydoğu kıyısında yer alan Stockholm hava durumu dört farklı mevsime göre değişir. Yazlar sıcaktır - bazen oldukça sıcaktır ve yaz geceleri nadiren kararır. Kışlar ılık ve yağışlı olabilir ancak aynı zamanda oldukça soğuk ve karlı da olabilir.

Sonbaharın renkleri şehir parklarında muhteşemdir ve bahar, açık hava restoranlarında ve kafelerde, battaniyeye sarılmış ve bir içki yudumlayarak yerli halk tarafından karşılanmaktadır.

Stockholm’de ulaşım:

Şehri yaya ya da toplu taşıma ile dolaşması kolaydır ve çeşitli bölgelerinin kendine özgü ulaşım sistemleri mevcuttur.

Södermalm adası rahat bir havaya sahiptir, Östermalm rafine şıklığın resmidir. Bu iki alan arasında yer alan Norrmalm, yoğun ve hareketli bir şehir merkezidir ve Norrmalm'ın güneyindeki büyüleyici Eski Kent'i (Gamla Stan) bulabilirsiniz.

Stockholm Tarihi:

Stockholm, 1252 yılında İsveç'in naibi Birger Jarl tarafından resmen kuruldu. 13. yüzyılın sonunda Stockholm, ülkenin siyasi merkezi ve kraliyet ikametgâhı olarak hizmet veren İsveç'in en büyük şehri haline geldi - bu, sonraki yüzyıllarda tekrar tekrar kuşatıldı.

Modern şehir Stockholm:

İskandinav bölgesinde türünün en büyüğü olan Stockholm Pride festivali, her yaz ülke ve dünyanın dört bir yanından on binlerce LGBTQ ziyaretçisi çekmektedir.

İleri görüşlü, yenilikçi bir şehir olan Stockholm, büyüyen bir teknoloji-inovasyon topluluğuna ve çok sayıda yeni işletmeye ev sahipliği yapıyor.  Müzik akışı şirketi Spotify, şehirden gelen küresel isimlerin sadece bir örneğidir; Şirketin merkezi hala bu şehirdedir.

İsveç, tasarım gibi yaratıcı disiplinlerdeki güçlü profili ile uluslararası alanda tanınmaktadır. Genç zanaatkârlar tarafından hazırlanmış seramik ve tekstillerden İsveç'in en ünlü tasarımcılarından bazıları tarafından yaratılan mobilya klasiklerine kadar her şeyi satan çeşitli mağazalar bulacaksınız.

Stockholm’ün caddeleri:

Strandvägen merkez caddesi üzerinde elverişli bir konumda bulunan ikonik mağazalar Malmstenbutiken ve Svenskt Tenn, tasarım severler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken iki yer.

FabLab, Stockholm’ün çeşitli alışveriş ortamına daha yeni bir ektir. Södermalm'ın kalça bölgesinde bulunan bu eşsiz konsept mağazası, Seletti mobilya ve çatal-bıçak takımlarından kırtasiye ve kokulara kadar çeşitli öğeleri dikkatle seçen Miller Harris ve Min New York gibi set tasarımcısı Johan Svensson'un beyni .

Moda açısından, Stockholm'ün merkezindeki Drottninggatan, en sevdiğiniz cadde zımbalarının yanı sıra vintage mağazalarıyla dolu mükemmel bir tek noktadan alışveriş yeridir. Yemek yemek ve enerjinizi korumak için çok sayıda kafe ve restoran var.

Södermalm'ın Götgatan bir başka popüler alışveriş caddesi. Götgatsbacken olarak bilinen kuzey kesimi sadece yayalardandır ve modaya uygun butiklerle kaplıdır. Södermalm, Stockholm'ün önemli çok markalı mağazalarından Nitty Gritty'ye de ev sahipliği yapıyor . Bir erkek ve bir kadın mağazasını yan yana bulacaksınız.

Stockholm’ün müzeleri:

Stockholm, birinci sınıf müzelerden ve tarihsel olarak büyüleyici kraliyet saraylarından niş galerilere ve samimi sanatçı evlerine kadar sanat ve kültürden oluşan bir karışım - mozaiklik sunmaktadır.

Nationalmuseum, 16. yüzyıla kadar uzanan heykel, resim ve nesneleri kapsayan etkileyici bir sanat koleksiyonunu sergiliyor. 1866 yılında tamamlanan ve Kraliyet Sarayı'nı komşusu olarak gören heybetli bina kendi içinde görülmesi gereken bir yer. Bununla birlikte, tamamlanması beş yıl süren ve 2018'de tanıtılan yeni restore edilmiş iç mekânı görmek için içeriye girmek isteyeceksiniz.

Daha samimi bir ölçekte, Hallwylska museet (Hallwyl Müzesi), eski 19. yüzyıl Kont ve Kontes von Hallwyl evinde eşit derecede merkezi bir konuma sahiptir. Müze, Kontes Wilhelmina'nın mirası, geniş, hafif eksantrik sanat, mobilya, mücevher ve daha fazlasından oluşan bir mirastır.

Olağanüstü denizcilik Vasa Müzesi, Stockholm'ün en popüler cazibe merkezlerinden biridir. Vasa gemisi; onun görkemli ihtişamı, 1628'de batan ve 1961'de kurtarılan - dramatik ve karmaşık bir olay olan asırlık Dünyanın en iyi korunmuş 17. yüzyıl gemisi ve İskandinavya'nın en çok ziyaret edilen müzesi.

Seçkin Modern Sanat Müzesi (Moderna Museet) ile aynı kompleks içinde yer alan İsveç Mimarlık ve Tasarım Merkezi ArkDes'i de görebilirsniz.

Stockholm şehir merkezine yaklaşık 30 dakika uzaklıktaki Lidingö adasındaki Millesgården , değerli bir başka kültür kuruluşudur. Heykeltıraş Carl Milles'in ev ve bahçesi, bugün pastoral bir heykel bahçesi, bir sanat galerisi ve antika bir koleksiyonun yanı sıra rahat bir kafe içeriyor.

Stockholm'un doğası ve parkları

Stockholm'de doğadan asla uzak değilsiniz. Stockholm takımadaları ve Vaxholm gibi adalardan birine feribotla gidin. Burada çeşitli mağazalar, restoranlar ve kafeler bulacaksınız. Yaz aylarında, ipucunuzu yerlilerden alın ve sahil kenarında biraz ev yapımı dondurma ile rahatlayın.

Şehir merkezine yürüme mesafesinde bir doğa mekânı arıyorsanız, dünyanın ilk ulusal kent parkı olan Royal Djurgården'e gidin. 15. yüzyıla kadar uzanan bir tarihle, bu çarpıcı adada görülecek ve yapılacak çok şey var.

Açık alanların tadını çıkarın ve kanal boyunca asırlık meşe ağaçları arasında dolaşın. Bu pastoral ülke benzeri ortamı geyik, tavşan ve burada gelişen birçok nadir kuş türü ile karşılaşacaksınız.

Djurgården ayrıca Gröna Lund lunaparkı, İskandinav Müzesi  Rosendal Sarayı ve dünyanın en eski açık hava müzesi Skansen gibi çeşitli ulusal cazibe merkezlerine de ev sahipliği yapmaktadır .

Otel bünyesinde çok sayıda kafe ve restoran vardır - Ulla Winbladh , Villa Godthem ve Rosendal gibi tavernalarda zaman içinde seyahat edin ya da Skånska gruvan cazibesinde yer alan Café Flickorna Helin'de İsveçli bir fika veya hafif bir yemek tercih edin.

Şehrin diğer tarafında, Haga Kraliyet parkından Brunnsviken gölünün karşısında, 18. yüzyıldan kalma bir tarihe sahip harika bir şekilde düzenlenmiş ve geniş bir bahçe olan Bergianska Trädgården'i ( Bergius Botanik Bahçesi) bulacaksınız.

Çok çeşitli çalı, bitki ve çiçeklerin yanı sıra güzel Japon Göleti ve 19. yüzyıl İtalyan terası gibi özellikleri keşfettikten sonra, The Old Orangery Restaurant & Café'de bir yemek veya atıştırmalık ile yakıt ikmali yapmak isteyebilirsiniz.

Stockholm'ün Mutfağı:

Stockholm, sürdürülebilir pişirme yöntemleri ve bileşenlerine odaklanan geniş bir mutfak alanı sunan bir yemek mekânıdır. Yeni restoranlar sürekli olarak ortaya çıkıyor ve daha geleneksel lokantalarla karışıyor.

Şehrin kalbindeki güzel Berns Salonger içinde yer alan üst düzey şef Sayan Isaksson tarafından yeni açılan restoran Isaan, çoğunlukla İskandinav, organik malzemelerle hazırlanan Tay tarzı yemekler sunmaktadır.

Stockholm'ün mutfak sahnesine bir başka yeni ek, Nationalmuseum'da yer alan restoran. Burada İsveç ve Fransız mutfağının mükemmel birleşimi ile bilinen İsveçli üst düzey şef Fredrik Eriksson'un yemeklerini tadabilirsiniz. İsveç'in en ünlü tasarımcıları tarafından yaratılan restoran dekoru, bu eşsiz deneyime katkıda bulunuyor.

Klasik İsveç konfor yemeklerini ('husmanskost') denemekten hoşlanıyorsanız, ilk kez 1787'de açılan Kungsträdgården şehir parkında bulunan Operakällaren'in yanındaki Bakfickan'a gidin. Ünlü İsveç köftesini patates püresi, yaban mersini ve salatalık turşusu ile gerçek bir İsveç klasiği olan krema sosunda deneyin.

Södermalm'da bulunan Kvarnen, kızarmış bir yumurta, turşu pancar ve korniş ile doldurulmuş kızarmış et, soğan ve patates karışımının lezzetli bir karışımı olan 'pyttipanna' gibi İsveç yemek örneklerini sunan bir başka klasik kuruluştur.

Kısacası Stockholm:

Tarihi yapıları, parkları, tarihi merkezleri, yeşil alanları ve eğitim merkezleriyle oldukça ileri bir Avrupa şehridir. Yıllık 1 milyonun üzerindeki turist sayısıyla İskandinavya'da en çok ziyaretçi alan şehir Stockholm Otobüsle Avrupa Turlarımız kapsamında Otobüsle Kuzey Avrupa – İskandinav ve Baltık Turunda gezip göreceğimiz bir şehir.

Anahtar kelimeler:

kuzey Avrupa turu Otobüsle Kuzey Avrupa turu, İsveç, Baltık ülkeleri turu, İskandinav turu, büyük Avrupa turu, Otobüsle Kuzey Avrupa Turu, Otobüsle Baltık Turu, Otobüsle Avrupa Turu, Otobüsle Kuzey ülkeleri turu,