HELSİNKİ


Helsinki

Kuzey Avrupa Turu duraklarımızdan biri olan ve önemli İskandinav - Baltık şehri Helsinki'yi biraz daha yakından tanıyalım.

Yaklaşık olarak 600,000 nüfusa sahip Finlandiya’nın başkenti olan Helsinki, Bir milyondan fazla nüfusa sahip dünyanın en kuzey ucundaki metropolitan bölgesi ve aynı zamanda Avrupa Birliği'nin en kuzeyinde yer alan başkentidir. Şehrin sağ karşısında Tallinn Körfezi bulunmakta ve doğusunda ise St. Petersburg kenti yer almaktadır.

Finlandiya'nın güney tarafında Kuzey Atlantik Su Akıntısının ılımanlaştırıcı etkisiyle kuzeye göre daha yaşanabilir bir iklime sahiptir. Finlandiya Körfezi üzerinde bir yarımadanın ucunda bu haliyle 315 ada üzerinde yer alır. Helsinki'nin hem şehir merkezinde hem de çevresinde çoğunlukla yeşil alanlar ve ormanlar bulunur.

Tallinn ve Riga gibi şehirlerle birlikte Helsinki de popülaritesi artan şehirler arasında. Yaz mevsimi Helsinki’yi ziyaret için en doğru zaman dilimi olacaktır. Helsinki’nin tüm gezilecek yerleri şehir merkezinde olduğu için araba kullanmaksızın şehrin her tarafını yürüyerek gezebilirsiniz.

Helsinki gezilecek yerler

Helsinki gezilecek yerler açısından oldukça zengin bir kent. Aynı Saint Petersburg gibi özel olarak inşa edilmiş bir şehir. Baltık Denizi’nde inşa edilen muazzam kalelerden Suomenlinna Denizcilik Kalesi, Rusya’dan gelen tehlikelere karşı yapılmış ve dünyanın en büyük kalesi sayılıyor. Kale UNESCO Dünya Mirası bölgelerinden biri.

Helsinki aynı zamanda bir sanat ve kültür kenti. Güzel restoranlar, kafeler ve tiyatro merkezleri de bulunan şehrin tarihi kent merkezinde yer alan Senato Meydanı’nda bulunan ikonik Lutheran Helsinki Katedrali, her zaman ziyaret edilebilir nitelikte gelenlerin uğrak noktası. Bu şehrin Avrupa’nın pek çok şehrinin aksine hareketli bir gece hayatı ve kafe kültürü vardır.

Helsinki sanat ve kültüre önem verdiğinden dolayı bu şehirde çok sayıda müze bulmak da mümkün.

 Helsinki Şehir Müzesinde (Helsinki City Museum) Helsinki’nin 500 yıllık tarihini sergilenmektedir. Finlandiya Tarih Müzesi’nde ise (National Museum of Finland) birkaç bin yıllık tarihi kolleksiyonları görmek mümkündür. Diğer önemli müzesi; Finlandiya Ulusal Galerisi de üç bölümdür: Klasik Finlandiya sanat müzesi, Ateneum Art Museum, klasik Avrupa sanatını Sinebrychoff Art Museum, modern sanat eserlerini Kiasma Art Museum’dur.

Otobüsle İskandinav - Baltık - Kuzey Avrupa - Orta Avrupa Turumuzun uğrak noktalarından biri olan Helsinki'yi doya doya gezme fırsatı bulacağız. Tek gidişli uçakla gerçekleştirilecek turumuzun detayları hakkında bilgi alabilirsiniz. Otobüsle Tüm Avrupa Turları kapsamında gezip görülecek kentlerden biri de Helsinki olacaktır.

Ana sayfamızı ziyaret etmek için Otobüsle Avrupa Turu sayfamızı ziyaret ediniz.

Otobüsle Avrupa Turları tavsiye yazısı için Avrupa Turu tavsiye  yazısını okuyabilirsiniz.

Aven Camp ile yurtiçi turlarımız için kamp turları ve mavi yolculuk  sayfamızı ziyaret ediniz. 

 

 

Anahtar kelimeler:

Otobüsle Tüm Avrupa Turu, Otobüsle İskandinav Kuzey Avrupa turu, Orta Avrupa Turu, İskandinav ülkeleri turu, Finlandiya Baltık turu, Orta Avrupa Turu, 2021 Otobüsle Avrupa Turu, Kuzey Avrupa Turu,Büyük Avrupa Turu