VİYANA


SANATIN BAŞKENTİ: VİYANA

Avusturya’nın en büyük şehri ve yaklaşık 1,9 milyon nüfusu ile ülke nüfusunun üçte birinin yaşadığı Viyana aynı zamanda Avusturya'nın kültürel, ekonomik ve politik merkezidir. 

20. yüzyılın başlarına kadar, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu içinde Almanca konuşulan en büyük şehir Viyana’ydı. 1. Dünya Savaşı öncesinde nüfusu bugünden fazla olan şehir, bugün Viyana, Birleşmiş Milletler, OPEC ve AGİT dahil olmak üzere birçok büyük uluslararası organizasyona ev sahipliği yapıyor.

Viyana; Avusturya'nın doğu kesiminde yer alan ve Çek Cumhuriyeti’ne, Slovakya ve Macaristan’a da yakındır. Yakındaki Bratislava ile birlikte, Viyana 3 milyon nüfuslu bir büyükşehir bölgesi oluşturuyor. 2001 yılında şehir merkezi UNESCO Dünya Mirası Listesi alındı. Temmuz 2017'de, ise Tehlikede bulunan Dünya Mirası listesine taşındı. 

Tarihi Viyana kenti

Müzikal mirası nedeniyle “Müzik Şehri” olarak etiketlenmesinin yanı sıra, Viyana’nın dünyanın ilk psikanalisti Sigmund Freud'a ev sahipliği yaptığı için “Düşler Şehri” olduğu kabul edilir. 

20. yüzyılın başlarına kadar önde gelen bir Avrupa müzik merkezi olarak önemli bir rol oynadığı iyi bilinmektedir. Viyana'nın tarihi merkezi, Barok saraylar ve bahçeler ve 19. yüzyılın sonlarında Ringstraße de dahil olmak üzere mimari topluluklar bakımından zengindir. Viyana büyük binalar, anıtlar ve parklarla kaplı bir şehirdir. 

Dünyanın en yaşanılabilir kentleri arasında 

Viyana, yüksek yaşam kalitesiyle tanınır. Çeşitli araştırma merkezleri tarafından Viyana çoğu zaman dünyanın en yaşanılabilir kentleri arasında gösteriliyor. 

Viyana düzenli olarak şehir planlama konferanslarına ev sahipliği yapıyor ve genellikle şehir planlamacıları tarafından bir vaka çalışması olarak kullanılıyor. [44]

2005 ve 2010 yılları arasında Viyana, uluslararası kongre ve kongreler için dünyanın bir numaralı hedefi oldu. Yılda 6,8 milyondan fazla turist çekiyor. 

Osmanlı’nın 2 defa fetih teşebbüsünde bulunduğu Napolyon’un da bir yüzyıl sonra girdiği ve sonra Hitler tarafından ele geçirilen, Avrupa’nın tam ortasında yer alan Avusturya’nın Başkenti Viyana, Orta Avrupa’nın merkezidir. Viyana aynı zamanda sanatın da merkezlerinden biridir. 

Müzik ve opera Viyana’nın en meşhur ve kültürel geleneğidir Dünyaca ünlü müzisyenlere ev sahipliği yapmıştır. Viyana'nın her tarafında saraylar, müzeler, sanat galerileri, büyük kiliseler, meydanlar görmek mümkündür. 

Viyana gezilecek yerler

Graben Caddesi ve Veba Sütunu, Hofburg Sarayı, doğa tarihi ve sanat tarihi müzeleri, belediye binası, Hundertwasser Evi, Opera Binası, Stefan Kilisesi gezilecek yerler arasında.  Sanattan ve tarihi mekânlardan hoşlanan gezginler için görülmesi gereken şehirlerin başında Viyana geliyor. 

2 milyonluk nüfusa sahip Viyana’da Almanca konuşulur. Nüfusunun nedeyse tamamı Almandır. Viyana’nın Mercer Yaşam Kalitesi endeksi listesinde “en yaşanabilir şehirleri listesinin ilk sırasında yer alması gidenleri şaşırtmaz. Viyana ayrıca Viyana Birleşmiş Milletler Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Birleşmiş Milletler Endüstriyel Kalkınma Organizasyonu ve daha birçok uluslararası organizasyonun da merkezidir.

Viyana gezisini Haydi Avrupa'ya Gençlik Otobüsü ile Otobüsle Baştanbaşa Büyük Avrupa Turları kapsamında en uygun fiyata en kapsamlı şekilde gerçekleştirebilirsiniz. 

Baştan başa otobüsle Avrupa turları için Haydi Avrupa'ya

Kamp Turlarımız için Aven Camp

Kamp Turları blog sayfamız için: blog.avencamp.com

ya da Avrupa Turu Tavsiye blogunu okuyabilirsiniz. 

sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. 

Anahtar kelimeler:

Avusturya, Viyana, Otobüsle Avrupa Turu, Otobüsle Avrupa Gezisi, Baştan başa Avrupa turu, ekonomik Avrupa turu, otobüsle Orta Avrupa turu, Otobüsle Balkan turu, viyana gezilecek yerler