GOTEBORG


İskandinav şehri Göteborg

Stokholm'den sonra İsveç'in ikinci büyük şehri olan Göteborg; İskandinavya'nın da dördüncü büyük şehri. Göteborg şehir merkezinin 485.000 nüfusu bulunur. Metropolitan bölgesinin ise yaklaşık bir milyona yakın nüfusa sahip olduğu tahmin edilir.

Kuzey Avrupa’nın başlıca ve dünyanın da en güzel şehirleri arasında sayılır. İskandinav mimarisine sahip binaları, Avrupa’nın içlerine doğru ulaşım ağının merkezinde olması, turistlerin bu şehre akın etmesini sağlamış. Şehir çok tarihi bir şehir değildir. 

17. yy başlarında keşfedilmiş topraklar üzerine kurulu Göteborg zamanla önemli bir yerleşim yeri haline gelmiştir. Kuzeyde denize kıyısı olması sebebiyle de denizcilikte önemli bir yere sahip olmuştur.

Göteborg, dünyaca ünlü otomobil Fabrikası Volvo’nun da kuruluş yeridir. Aynı zamanda bir öğrenci – eğitim şehri de olan Göteborg’ta eğitim ücretsiz olsa da okullara kabul edilebilmek için belli bir eğitim altyapısına sahip olmak gerekir.

Göteborg gezilecek yerler

Göteborg doğal güzellikleriyle ve tarihiyle dikkat çeken oldukça huzurlu, yeşil ve temiz bir kent. Parkları, limanı ve tarihi yerlerini gezmek için uzun yaz günleri tercih edilebilir. Başlıca gezilecek yerleri sayarsak Avenyn Şehrin en hareketli caddesi. Hatta yolun karla kapanmaması için yolda ısıtma sistemi bile var

Haga Göteborg'un 17. yüzyılda kurulmuş ilk banliyösü. Sıra sıra kafeleri ve sanat galerileriyle dizilmiş caddessi, restoranları, ahşap evleri ile şehrin en turistik bölgesi sayılabilir. Buradaki Skansen Kronan Kalesi'ne çıkıp şehrin manzarasının tadına da varabilirsiniz.

Göteborg Opera Binası Opera, dans gibi etkinliklerin düzenlendiği bu bina deniz kenarında şehrin mimarisine uygun bir şekilde yapılmış. Ayrıca Sanat Müzesi'nde önemli eserleri sergilendiği için de sanatseverseniz eğer burayı da keyifle gezebilirsiniz.

Liseberg Parkı da hem yeşil alan hem de eğlence alanı olarak tasarlanmış kalabalıkları çeken bir park.  Şehri güzel şekilde seyretmek için Paddan denilen teknelere binerek kanal turuna çıkabilirsiniz.

Universeum Avrupa'nın en büyük akvaryum ve tropik hayvanlarının bulunduğu yağmur ormanlarının yer aldığı bu merkez de gezilecek görülecek yerler arasında.

Slottsskogen hayvanat bahçesinin yer aldığı bu park, geyikten, penguen ve folk balığına kadar çok çeşitli hayvan türlerinin görülebileceği bir park. Parkın içinde Göteborg Doğal Tarih Müzesi de yer alır.

Eğer vaktiniz varsa Göteborg'a 15 dakika trenle varabileceğiniz Lerum'u mutlaka ziyaret edin. Göletlerin ve geyiklerin olduğu muhteşem bir manzara sahip Lerum’da aynı zamanda yelken ve su sporları da yapılıyor.

Otobüsle Avrupa Turları kapsamında İskandinav Kuzey Avrupa ve Orta Avrupa Turunda gezeceğimiz şehirlerden biri de Göteborg, İsveç'in ikinci büyük şehri.

 

Anahtar kelimeler: 

Büyük Avrupa Turu, Otobüsle Avrupa Turları, Otobüsle İskandinav Kuzey Avrupu Turu, İsveç gece hayatı, Göteborg gece hayatı, Otobüsle Baltık Ülkeleri, Otobüsle İskandinav ülkeleri turu, Ekonomik Avrupa turları, Kuzey Avrupa Turu, Mini Avrupa Turu