HAMBURG


ALMANYA'NIN DÜNYAYA AÇILAN KAPISI HAMBURG

Hamburg; Almanya'nın en büyük limanına da sahiptir. Almanya'nın ikinci büyük şehridir ve kendi başına ayrı bir eyaleti bulunur. Almanya'nın dünyaya açılan kapısı da denilen kent, diğer kuzey alman kentleri gibi Hamburg'unda mimarisi Backsteingotik tarzından etkilenmiştir. Tamamen düz olan şehri, özellikle güzel havalarda yürüyerek gezmek son derece keyiflidir.

Hamburg'ta gezilecek çok yer var

Şehrin içinde bir sürü park bulunmaktadır. Ayrıca küçük turistik gezi tekneleri ile Binnen - ve Aussenalster göllerinde ya da limanda (Hafen) veya kanallarda tekne ile şehri nehirler üzerinden de gezebilirsiniz.

Hamburg'da Amsterdam'daki kırmızı lamba bölgesini (red light district) andıran St. Pauli bölgesinde Reeperbahn Caddesi bulunmaktadır. Bu bölgede çok sayıda gece kulübü ve diskotek bulunmaktadır. Turistik açıdan belediye binasının (Rathaus) kulesine çıkarak şehrin güzelliğini tepeden de görebilirsiniz.

Hamburg’un yüzde 41’i yeşil alanla kaplı, sanırım bir o kadarı da suyla. Parklar, bahçeler, ormanlar. Daha uçağınız alçalırken göz alabildiğine yeşilin içinde kırmızı çatılar, kıvrım kıvrım akan nehirler, irili ufaklı göller sizi karşılıyor. İki milyonu aşan nüfusuyla Berlin’den sonra Almanya‘nın en kalabalık ve hareketli şehri.

Almanya’nın Berlin’den sonra ikinci büyük şehri olan Hamburg kendi başına ayrı bir eyâleti oluşturuyor. Aynı zamanda Avrupa Birliği’ndeki en büyük 6. metropolü olan Hamburg için Almanya’nın Dünya’ya açılan kapısı da deniliyor. Hamburg aynı zamanda Almanya’nın en büyük limanına da sahip. EN’ler şehri Hamburg’ta başlıca gezilecek yerler:

Fıschmarkt (Balık Pazarı)

Elbe Nehri kıyısında haftada sadece 1 gün, pazar sabahı kurulan bu Pazar; her hafta binlerce kişinin akın ettiği bir alan, çok farklı deniz ütrünlerini görebileceğiniz bu pazarı gezmekten keyif alacaksınız.

Museumshafen (Antika Gemi Limanı) Ve Balıkçı Kasabası Övelgönne

Balık Pazarına geldiğiniz ferry ile Museumshafen yani müze limanına giderseniz burada antika gemilerle ve eski zamanlara yolculuk yapacağınız eskiden balıkçı kasabası olan ulaşabilirsniz. Bu sırada bir nehir turu yapmış olursunuz.

Rathaus ve Rathausmarkt

Hamburg’un sembolü olan Rathaus, 1897’de Martin Haller tarafından tasarlanmış. Hükümet ve parlamentonun bir araya geldiği bu yapıda ayrıca 112 m uzunluğunda bir de Saat Kulesi var.

 Hamburg’un en işlek, en canlı bölgesi olan bu bölge, alışveriş merkezlerinden, kafe ve restoranlara dek eğlenceli ve sevimli mekanların yanı sıra, Neo-Rönesans mimari sahip yapılarıyla da görsel bir şölen sunuyor.

Speıcherstadt Endüstri Bölgesi, Hafencıty

Kütükler üzerinde inşa edilmiş evleri dünyanın en büyük endüstri kompleksi olan bölge 2015 yılında UNESCO Koruma Listesine (World Heritage Site) alınmış. Kanalları, köprüleri ve evleri ile görülmeye değer. Halen kullanımda olan yapıları ve müzeleri burda bula bilirsiniz. 

Kentsel dönüşüm projesi içindeki bu yer, endüstri alanından yaşam lanına çevrilmiş. Kafe restoran ve çeşitli yaşam alanları mevcut.

Mınıatur Wunderland (Minyatür Müzesi)

Gerrit ve Frederik Braun kardeşler tarafından tamamı el yapımı olarak yaptırılan 930 tren, 14 bin 450 vagon, 335 bin ışık, 228 bin ağaç ve 215 bin insan figürü bulunan bu minyatür müzesi görenleri şaşkına çeviriyor. .

Jungfernstieg

Hamburg’un en popüler meydanlarından olan Jungfernstieg, özellikle hafta sonları gençlerin uğrak noktası oluyor.

Alster Gölü

Hafta sonu ve boş zamanlarda kendini doğanın kollarına bırakmak isteyen Hamburglular burayı tercih ederler. Alster Gölü ve çevresi, şehrin en önemli cazibe noktalarından biri. Burası yürümek, koşmak ve bisiklete binmek kano çekmek ve fotoğraf çekmek için ideal.

Özetle ve diğer Hamburg müzeleri ve görülecek yerler:

Fischmarkt (balık pazarı), Planetarium Hafen City (liman), Miniatur Wunderland, Erotic Art Museum, Das Feuerschiff (eski yangın söndürme gemisi) Hafenmuseum (liman müzesi), Speicherstadt, (Hamburg Tren Terminali), Museum für Hamburgische Museum  (Hamburg tarihi ile ilgili müze) Hamburger Kunsthalle (sanat müzesi), Museum der Arbeit (Hamburg'un sanayi devrimi yılları ile ilgili müze), Deutsches Zollmuseum (gümrük müzesi), HSV Museum (HSV Hamburg futbol takımının müzesi)

Otobüsle Avrupa turlarımızdan Otobüsle Kuzey Avrupa İskandinav Turu kapsamında gezilecek yerlerden biri de Almanya'nın Hamburg kenti olacaktır.

Ana sayfamızı ziyaret etmek için Otobüsle Avrupa Turu sayfamızı ziyaret ediniz.

Otobüsle Avrupa Turları tavsiye yazısı için Avrupa Turu tavsiye  yazısını okuyabilirsiniz.

Aven Camp ile yurtiçi turlarımız için kamp turları ve mavi yolculuk  sayfamızı ziyaret ediniz. 


Anahtar kelimeler:

Hamburg, Almanya gezilecek yerler, Hamburg gezilecek yerler, otobüsle Avrupa turu, otobüsle kuzey Avrupa turu, otobüsle İskandinav turu, büyük Avrupa turu, otobüsle Avrupa turu 15 gün, Otobüsle Avrupa turu yorum