TALLINN


BALTIK'IN İNCİSİ TALLINN

Kuzey Avrupa Turu kapsamında gezeceğimiz Tallinn şehrini daha yakından tanıyalım. 

Tallinn tarihi:

Yaklaşık bugün 400 binlik nüfusu ile Finlandiya Körfezi'nin Tallinn Koyu'nda yer lan ve Estonya'nın başkenti olan Tallinn;  12. yüzyılda bir kasaba halinde bulunuyordu.  1219'da Toompea tepesine yeni bir kale inşa eden Danimarkalılar bu kasabayı ele geçirildi. 1285 yılında Hansa Birliği'ne katıldıktan sonra özellikle ticaret alanında gelişen Tallinn; o tarihten itibaren hızla gelişmeye başladı.

1346'da Cermen Şövalyeleri'ne satılan şehir; 1561'de İsveç'e geçti . Rus Kralı Büyük Petro tarafından 1710'da Tallinn'i ele geçirilince bağımsız bir başkebt olana kadar Rus şehri olarak kaldı.

1918'den 1940'a kadar Estonya’nın başkentliğini yaptı ama 2. Dünya Savaşı ile dengeler değişti. Estonya, 1940'tan 1991'e kadar Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'ne eklenen Estonya;  1941'den 1944'e kadar Alman kuvvetleri tarafından işgal edildi ve ciddi şekilde hasar gördü. Estonya Yüksek Sovyeti'nin 1991'de bağımsızlığını ilan etmesinin ardından, Tallinn yeni bağımsız devletin başkenti oldu.

Hem 1940'da hem de 1944-49'da, Gerek Sovyet kuvvetlerinin önce Almanlarla işbirliği ile sonra da kendi hakimiyeti altında Estonya'nın pek çok Estonyalı vatandaşı sınır dışı edildi ve hapsedildi. Sürgün edilenlerin büyük bir kısmı İsveç veya Kuzey Amerika'ya yerleşti. Ruslar Estonya'nın başkenti Tallinn’in yüzde kırkını oluşturuyor. Şu anda Tallinn’in nüfusunun Etnik Estonyalılar kabaca yarısını oluşturuyor.

Kısacası Estonya ilk olarak Danimarkalıların esaretinde kalmış ve yüzyıllarca kuzey devletlerinin esareti altında yaşamış. En son 91 yılında Sovyetlerin egemenliğinden kurtulmuş.

Tallin’de gezilecek yerler:

Talinn’in turistik noktaların hemen hepsi, surların içinde yer alan bu Old Town bölgesinde yer alır. İsmini eski Danimarka dilinden alan Tallinn "şehir, kale" anlamına geliyor. Dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçiler, gotik kulelere, Arnavut kaldırımlı sokaklara ve büyüleyici mimariye sahip Kuzey Avrupa'nın en iyi korunmuş ortaçağ kenti Tallinn'in güzelliğine hayran kalmaktadır.

Kültürel ve mimari yapısını etkilemiş. Evlerin ve diğer binaların mimarisi adeta güzellikte birbirleriyle yarışır hale gelmiş.

Tallinn de kale surları eski ve yeni Tallinn’i birbirinden ayırıyor. Yaklaşık 400.000 nüfusa sahip olan Çizgi filmlerden Orta Çağdan kopup gelmiş gibi renkli ve canlı bir yapısı var eski Talinn’in

Oldukça sağlam olan 13. yüzyıldan kalma şehir planı nedeniyle, Eski Kent (Old Town),1997 yılında UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı olarak kaydedildi ve dünyanın en tanınmış yerlerinden biri olarak ünlendi.

Tallinn'in uzun tarihinin birçok kalıntısı, özellikle Toompea tepesinde ve eski duvarlı Aşağı Kent'te hayatta kalmaya devam ediyor, tabi büyük oranda restore edilmiş haliyle. Bunlar arasında 13. yüzyıldan kalma Toom Kilisesi, Gotik Oleviste ve Niguliste kiliseleri, 1410 Büyük Belediye Binası, 14. yüzyıl Rathus ve eski kalenin çoğu yer alıyor. Tallinn Town Hall, Raekoja Platz, St.olav’s Church, Tallinn Hall, Town Pharmacy, Katarina Kaik, Viru Gate, Fat Margaret, Kadrioru Palace, Olde Hansa Restaurant, Aleksander Nevsky Cathedral, Roca All Mare

Tallin ekonomisi:

Bugün Tallinn büyük bir ticaret ve balıkçı limanı ve sanayi merkezidir. Gemi yapımı ve makine yapımı bir dizi mühendislik endüstrisine yönelir ve birçok tüketim malları üretilir. 

Estonya'nın kültür merkezi Tallinn'in bir bilim akademisi var; politeknik, güzel sanatlar ve öğretmen yetiştiren enstitüler; bir müzik konservatuvarı ve birkaç tiyatro ve müze. Hem iç hem de dış hat uçuşlarına hizmet veren Tallinn Havaalanı, Baltık ülkelerinin en büyük havaalanına sahiptir.

Bir zamanlar Almanya, Danimarka ve ötesinde yer alan zengin tüccarlara ev sahipliği yapan Tallinn Eski Kenti, Avrupa'daki diğer birçok başkentten farklı olarak, ortaçağ ve Hansa kökenli yapısını tamamen korumayı başarmıştır.

2004 yılında Estonya AB ve NATO üyesi olmuş. Bu kadar çok ülkenin esareti altına girmesi şehrin zenginleşmesine neden olmuş.

Tallinn ve Kuzey Avrupa Turumuz

Kuzey Avrupa turu ve İskandinav Turunda Baltık şehri olan Estonya'nın Başkenti Talinn'i de göreceğiz. Turumuza katılanlar Talinn'i doya doya gezme fırsatı yakalayacaklar.

Anahtar kelimeler:

Otobüsle Kuzey Avrupa ve İskandinav Turu, Baltık ülkeleri turu, Orta Avrupa Turu, Otobüsle İskandinav turu, Kuzey Avrupa Turu, Otobüsle Avrupa Turu, 15 gün Avrupa turu, Tüm Avrupa turu