KOTOR


Balkan ülkelerinin incisi ve göz bebeği Karada yani Montenegro ülkesinin bu şirin kenti Kotor son yıllarda popülaritesi son derece artan bir turizm kenti. Kotor Budva ile bilirkte Karadağ'ın önemli şehirlerinden biri.

Kotor vizesiz seyahat edilen ülkelerden. Bu nedenle Türk turistlerin de yurt dışı tatili için uğrak şehirlerinden biri.

Karadağ ülkesi 620 bin nüfusu olan küçük ve şirin bir ülke. Kotor da bu ülkede yer alan ve tarihi dokusunu koruyabimiş güzel bir şehir. 5. yüzyılda kurulan şehir, aynı zamanda doğa harikası güzellikleri de içinde barındırıyor. Avrupalı turistlerin yeni keşfettiği ve değerlendirmeye başladığı Kotor tabiri yerindeyse Balkan yarım adasının incisi, gözbebeği.

Bir liman kenti olan Kotor, ‘Old Town' (Eski Şehir) ve modern şehir olarak ikiye ayrılır. İçe doğru sokulan deniz etrafında dağlarla Norveç fyortlarını andırsa da tepede güneşi gördüğünüzde fikriniz değişecek.

Kotor gelenleri büyüleyen ve kendine aşık eden bir şehirdir. Aynı zamanda gezginler için de iyi bir seçenek. Avrupa'nın diğer kentlerine oranla daha ucuz.

Tepesindeki kaleye merdivenlerle çıkılıyor ve burdan Kotor Koyuna bakmaktan hiç sıkılmayacaksınız.

Kotor için başlıca gezilecek yerler: Kotor Şehir Kapıları; Kotor’da üç adet şehir kapısı bulunuyor. Bunlar tarihi özelliklere sahip görülecek yerlerden. Škurda Nehri, Kotor Kalesi, Çan Kulesi ya da Kampana Tower, Church of Our Lady of Remedy, Katedral - Kilise ve Manastırlar, Denizcilik Müzesi Saat Kulesi, Karampana Çeşmesi sayılabilir.

Evliya Çelebi’nin de uğradığı ve meth ettiği bu şehri doğal haliyle görmek ve keşfetmek istiyorsanız fazla geç kalmayın.

Otobüsle İtalya ve Yunanistan Turu sırasında ziyaret edeceğimiz, balkan turu kapsamına alacağımız Karadağ – Kotor; gezip görülmesi gereken yerlerin başında gelir. 

Avrupa Turlarımız hakkında daha detaylı bilgi almak için: Otobüsle Avrupa Turlarımız

Yurtiçi Gençlik Kampı Turlarımız için: Kamp Turları ve Mavi Yolculuklar

Avrupa Turlarımız hakkında yorumlar ve bilgilendirmeler için: Haydi Avrupa'ya Blog

Otobüsle İtalya ve Yunanistan Turu, Otobüsle Balkan Turu, Otobüsle Avrupa turu, Karadağ Kotor Gezisi, Tüm Avrupa Turu, Balkan Turları, Baştan başa Avrupa Turu, Ekonomik Avrupa Turu