SARAYBOSNA


Bosna Hersek’in Başkenti Saraybosna gezilecek görülecek yerler bakımından zengin ve bir o kadar da sıcak kanlı insanları ile turistlerin sıkça ziyaret ettikleri bir şehir. Nüfusu yaklaşık 700 bin.

Başlıca gezilecek yerler; Latin Köprüsü 1. Dünya Savaşının fitilinin ateşlendiği yer. 

Başçarşı; yerel yemekler ve yerel içeceklerin bulunduğu eski ve canlı çarşı. 

Gazi Hüsrev Bey ve Fatih Camileri Osmanlı zamanında yapılan ve Osmanlının izlerini taşıyan camiler; 

Milli Kütüphane tarihi özelliğe sahip geçmişte Belediye binası olarak kullanılmış, şimdi restore edilmiş kütüphane olarak kullanılıyor. 

Katedral ve Saraybosna Gülleri Saraybosna’nın alışveriş ve eğlence merkezi olan Ferhadija Caddesinden Başçarşı’ya yürürken sol tarafta yer alan görkemli katedral. Yapım yılı 1889. 

Sonsuz Ateş Ferhadiye Caddesi’nin Mareşal Tito Caddesi ile kesiştiği yerde Sonsuz Ateş anıtı çıkar karşınıza. 2. Dünya Savaşı’nda ölenler için 6 Nisan 1946’da açılmış; önündeki ateş hiç sönmeyeceği için bu ad verilmiş. 

Sergi: Bosna Hersek’te açılan ilk anma galerisi olan ‘11/07/95 Gallery’, Srebrenica soykırımında yaşamını yitirenlere adanmış bir sürekli sergi. 

Umut Tüneli Saraybosna’da savaş döneminde yapılan ve kullanılan tünel müze olarak kullanılıyor. Savaşı net şekilde anımsatan bu tünel zor günlerin en önemli eserlerinden. Alifakovac Müslüman Mezarlığı da karanlık savaşın beyaz gölgesi gibi... 

Müzik Köşkü Geçmişte Saraybosna’da 4 müzik köşkü varmış, günümüze biri ulaşabilmiş. O köşk de meydanın ortasında. Orijinal hali 2. Dünya Savaşı yıllarında çok zarar görmüş; yakın zamanda restore edilerek ziyarete açılmış. 

İnat evi Evini Avusturya Macaristan İmparatorluğunun yapmak istediği belediye binası için vermeyen kişi zorla ikna ediliyor ve karşı tarafa aynı evden bir tane daha yapılıyor o ev inat evi, şimdilerde restoran olarak kullanılıyor. 

Otobüsle İtalya Yunanistan Turumuz Otobüsle Avrupa Turları mahiyetinde düzenlenecek. Bosna Hersek ülkesi ve Başkenti Saraybosna da bu tur kapsamında gezilecek görülecek şehirler arasında.