KİEV


Doğu Avrupa’nın Güzel Şehri: Kiev

Kiev; Ukrayna’nın Başkenti olarak Dinyeper (Dnipro) Nehri üzerindeki bir liman ve büyük bir demiryolu kavşağı konumunda, ayrıca eski ve gurur dolu bir tarihe sahip önemli bir kent.

Bin yıl önce ilk Doğu Slavların ilk ülkesiydi ve “Rus Kentlerinin Annesi” olarak anıldı. II. Dünya Savaşı sırasında ciddi şekilde hasar görmesine rağmen 1950'lerin ortalarında restore edilerek 20. yüzyılın ikinci yarısında gelişmiş bir ekonomik ve kültürel yaşama kavuştu.

Ukrayna'nın 1991 yılında Sovyetler Birliği'nden bağımsızlığını ilan etmesiyle Kiev başlıca Avrupa başkenti statüsünü tekrar kazandı.

Batyyeva Tepesi, Dinyeper nehir seviyesinden 100 metre yükseklikte. Dinyeper’in üstünde yer alan bu tepeden çekici ve etkileyici bir manzara görülüyor. Kiliselerin ve çan kulelerinin altın kubbeleri ve yüksek katlı apartmanlar izlemek mümkün.

Kiev İklimi:

Kiev ılımlı bir karasal iklime sahiptir. Ortalama Ocak sıcaklığı −6 ° C olan Kiev’de donma noktasının üzerindeki sıcaklıkların olduğu kış günleri nadir değildir. Kuzey veya kuzeydoğu bölgelerinde hava sıcaklığı soğuk hava akımlarından dolayı – 33 dereceye kadar bile düşer.

Kar örtüsü genellikle Kasım ortasından Mart sonuna kadar uzanır; donma süresi ortalama 180 gün sürer, ancak bazı yıllarda 200 günü aşar. Yazlar sıcaktır ve Temmuz ortalaması 20 ° C'dir. Yıllık ortalama yağış miktarı 635 mm'dir, Haziran ve Temmuz aylarında maksimum yağış görülür.

Kiev’de gezilecek yerler

Eski şehir merkezi:

Şehir sınırları, Dinyeper'in her iki kıyısında 300 kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Bir dizi idari bölümlere ayrılmıştır. Kiev eski şehir merkezi antik alandır.

2. Dünya Savaşı sonrası şehirde yenileşme – modernleşme inşaat çalışmaları büyük ölçüde olmasına rağmen, bu merkezi alan eski sokak tarzını korumuş ve hayatta kalan tarihi ve mimari anıtların çoğu bugüne kadar gelmiştir.

Şimdi bir müze olarak kullanılan bu kalan eserlerden ilki Sophia. 1000’li yıllarda inşa edilmiş, 18. Yüzyılda barok tarzı yenileme geçirmiş ama erken Rus-Bizans dini mimarisinin güzel örneği olarak varlığını korumaya devam ediyor.

Bu yapının iç mekânı freskler ve mozaiklerle muhteşem bir şekilde süslenmiş, Yaroslav I’in mezarı bulunan yer; prens tarafından inşa edildiği düşünülüyor.

Bartolomeo Rastrelli tarafından tasarlanan Barok Andrew Kilisesi 18. yüzyılın ortalarında inşa edilmiş; nehre dik yükselen tepenin yamacında yüksek yerde dikkatleri üzerine çekmektedir.

Merkezi bölgedeki diğer tarihi kalıntılar arasında Büyük Prens Volodymyr (Vladimir I) tarafından 989 -996'da inşa edilen Desiatynna Kilisesi veya Tithes Kilisesi'nin kalıntıları, 18. Yüzyılda inşa edilen Zaborovsky Kapısı son ve önemli olarak 11. yüzyılda Yaroslav döneminde inşa edilen Altın Kapı kalıntıları görülmeye değer eski tarihi eserlerdir.

Modern şehir merkezi ve Khreshchatyk Bulvarı

Eski Kent yerleşim yeri içinde ve hemen yanı başında, kentin güzel müzeleri, tiyatroları ve kamu binalarının yanı sıra ana dükkânlar bulunmaktadır.

Şehir merkezinde ise küçük bir vadiye paralel uzanan Khreshchatyk Bulvarı bulunmaktadır. Bulvar hem yeni hem de neoklasik tarzda inşa edilmiş kimi uzun kimi kısa binalarla çevrilidir.

Binalar hem ev hem de ofis olarak kullanılmaktadır. Evler arka taraftan görülecek şekilde teraslı bahçelerle süslenmiştir. Hem bahçelerin yeşillikleri, hem caddeyi çevreleyen ağaçlar, hem de çekici ve renkli bir görünüm vermek için tuğla, kırmızı ve gri granitlerin ve dekoratif seramik karoların farklı renkleri ile hepsi Khreshchatyk’i bir cazibe merkezi haline getirmiştir.

Belki de Khreshchatyk boyunca en dikkat çekici yer; Maidan Nezalezhnosti'dir (“Bağımsızlık Meydanı”). Merkezin de merkezi olarak Maidan (Euromaidan olarak da bilinir) çeşitli gösterilere ve eylemlere sahne olmuştur. Bu eylemlerden biri de Viktor Yanukoviç’in Şubat 2014'te tahttan indirildiği süreçte gerçekleşmiştir.

Bulvarda önemli binalar arasında seçilen milletvekillerinin toplantılarını yaptığı şehir konseyi var.

Taras Shevchenko Bulvarı

Taras Shevchenko Bulvarı ise Khreshchatyk Bulvarını dik açıyla kesen kavak ağaçları ile kaplı göz alıcı kırmızı yıkanmış duvarları ve üzerinde üniversitenin bulunduğu diğer önemli caddesi.

Orada da Aziz Volodymyr katedrali (hala kilise olarak kullanılmaktadır), 1862-96 yılında Bizans tarzında inşa edilmiş ve Viktor Vasnetsov, Mikhail Vrubel ve diğer sanatçılar tarafından yapılmış etkileyici resimler içermektedir.

Caddede Kazak lideri Bohdan Khmelnytsky ve Ukraynalı şair Taras Shevchenko'yu anan heykeller Kiev'in merkezindeki birçok heykel arasında dikkat çeken heykellerdir.

Pecherskyy

Merkezin güneyinde nehir kıyısı boyunca Pecherskyy ilçesi bulunur. Bu bölge, 1936-39'da inşa edilen cam kubbe sarayı da dahil olmak üzere Ukrayna hükümetinin ana binalarının çoğuna, Yüksek Kurul'a ve Bakanlar Kurulu'na ev sahipliği yapan 10 katlı bloğa ev sahipliği yapıyor.

Yine yakınlarda çekici 1747-55'te Tsaritsa Elizabeth için inşa edilen Mariinsky Sarayı, 1870 yılında yeniden inşa edildi ve şimdi hükümet resepsiyonları için kullanılıyor.

Bu bölgenin güney ucunda Kyiv-Pechersk Lavra (Mağaralar Manastırı), 11. yüzyılın ortalarında kurulan bölge tarihinin en ünlü ve önemli manastırlarından biridir.

Nestor da dahil olmak üzere erken keşiş ve azizlerin mumyalanmış gövdelerinin gömüldüğü yer altındaki mezar mezarları Manastırın en önemli özelliği. Her ne kadar halka açık bir müze olsa da, Kyiv-Pechersk Lavra hala bir manastır olarak kullanılıyor.

Kiev’in meşhur parkları

Yukarı Nehir ve Pecherskyy bölgesini çevreleyen sarp nehir kıyısı boyunca, Dinyeper'e bakan çekici bir şekilde düzenlenmiş bir park bulunmaktadır.

Park, sahip olduğu manzaralarla şehrin en çarpıcı özelliklerinden birini oluşturur. İçinde bulunan otelde açık hava tiyatrosu, spor stadyumu ve restoran bulunmaktadır ve 90 metrelik eğime sahip bir füniküler demiryoluna sahiptir.

Ayrıca parkın içinde birçok anıt var. Şehrin kuzey ucunda yer alan Büyük Prens heykeli Rus halkına Hıristiyanlığı getiren Volodymyr Heykeli 988'de Kiev halkının toplu olarak vaftiz edildiği yeri işaret ediyor.

Zafer Parkı olarak adlandırılan güney ucunda, Meçhul Asker'in mezarının üzerinde yükselen 85 metrelik bir granit dikilitaş ve bir anı bahçesi vardır. Parkta ayrıca 1943'te Kiev'i özgürleştiren Sovyet kuvvetlerinin komutanı General Nikolay Vatutin’in  mezarı bulunmaktadır.

Kiev’in Banliyöleri

Kiev'in bu merkezi bölgelerinin çevresinde fabrikaların ve yerleşim bölgelerinin geniş banliyöleri uzanıyor. Joseph Stalin'in yönetimi döneminde konutlara daha az öncelik verildiğinden bu banliyölerin büyük kısmı 1953'teki Sovyet liderinin ölümünden sonra inşa edildi.

Mikro bölgeler, temel hizmetler, yerel mağazalar, sağlık merkezi, sinema ve ilkokul ile birlikte 2.500 ila 5.000 kişilik konut gruplarından oluşmaktadır . 1960'ların sonundan beri apartmanlar genellikle 12 ila 20 katlı ve prefabrik yapıdadır. Çoğu dairenin sadece iki veya üç odası vardır ve bu nedenle yeni yerleşim yerlerinde eski merkezi alanlarda olduğu gibi nüfus yoğunluğu yüksektir.

Birbirine komşu haneler arasında önemli park alanları ve yeşil alan bulunmaktadır. Bunlar arasında Ukrayna Ulusal Bilimler Akademisi'nin büyük botanik bahçeleri ve daha küçük üniversite botanik bahçeleri (19. yüzyılın ortalarında kurulmuştur) bulunmaktadır.

Dinyeper Irmağı

Kiev'i cazip bir şehir merkezi haline getirmek için bir dizi çalışma yapılmış. Dinyeper üzerindeki rekreasyonla geniş bir manzara oluşmuş, şehrin içinde ve çevresinde yeşilliklerin bolluğu ve tarihi yapılarla Kiev ilgi çeken bir güzelliğe sahip şehir haline geldi.

Kiev’de eğlence hayatı

Kiev daha çok çevre ülkelere göre gece hayatı ve eğlence kültürü ile de ün yapmıştır. Kiev’in tam merkezinde yer alan Arena içinde bir çok kafe, restoran, gece kulubu, eğlence mekanları içeren ünlü bir yerdir.

Arena dışında diğer eğlence mekanları Khreshchatyk Bulvarı üzerinde ve Meydan etrafında yer alır. Bunların dışında Dinyeper nehri etrafında da çok sayıda eğlence mekanları ve gece kulüpleri bulunmaktadır.

Büyük Ukrayna Turu – Kiev Turu

Kiev Türk turistlerin vizesiz ve pasaportsuz sıklıkla ve Avrupa’da bu özellikte nadir kalmış seyahat edilen şehirlerden.

Otobüsle olmayıp Uçakla Ukrayna ve Moldova Turları kapsamında ziyaret edilecek ve 2 gece konaklamalı olan şehirlerden biri de Kiev. Kiev haricinde Lviv, Odessa ve Moldova'nın Başkenti Kişinev de Ukrayna ve Moldova Turumuzda ziyaret edilerek kalınacak şehirler arasında .Ayrıca  planlarımızda bir de yılbaşı programı bulunmaktadır.

Yararlı linkler:

Otobüsle Avrupa Turları hakkında daha farklı ve geniş bilgiler almak için Avrupa Turları - Yurtdışı Turlar Blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kamp Turları ve Mavi Yolculuklar hakkında bilgi almak ve yurt içi turlarımız hakkında daha detayı bilgi almak için Yurtiçi Turlar - Blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Otobüsle Avrupa turlarımız, yurt dışı turlarımız ve yurt içi turlarımıza yönelik bütün halinde bilgi almak için de Otobüsle Avrupa Turu firma ana sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

Kiev hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak ve Ukrayna turlarımız için: Ukrayna Turu

Kiev diğer aramalar:

Ukrayna turu, Kiev turu, Moldova Turu,Ukrayna Moldova Turu, Büyük Ukrayna Turu, Ukrayna gece hayatı, Kiev gece hayatı, Odessa gece hayatı, Lviv Gece hayatı, Kişinev gece hayatı, Moldova gece hayatı