PRAG


Çek Cumhuriyeti’nin Başkenti ve yazar Kafka'nın memleketi Prag, son dönemde popülaritesi artan ve her yıl milyonlarca turisti ağırlayan bir şehirdir. Orta Avrupa'da bulunan ve 2. Dünya Savaşı'ndan yara almadan kurtulan Tarihi binaları ve müzeleriyle ünlü bu şehir en çok gezginlerin ilgisini çeken kentlerin başında gelir.

Prag tarihi

9. Yüzyılda kurulduğu tahmin edilen şehrin ismi “Prag” ın Vlatava Nehri’nde yer alan pervazlardan geldiği sanılır. Bunlara Çekçede “prah” denir ve Prag şehrinin kendi dillerindeki adı “Praha”dır.

Kuruluşunu takiben Prag; Kutsal Roma İmparatorluğu'nun imparatorları olarak hüküm süren Bohemya krallarının merkezi oldu. Şehir New Town olarak Charles IV zamanında 14. yüzyıl döneminde gelişti.  Charles Köprüsü bu dönemde yapıldı. St. Vitus Katedrali Prag Kalesi içinde yer alan aslında Orta Avrupa’nın en eski gotik katedralidir. Charles Üniversitesi de yine Orta Avrupa’nın en eski üniversitesi olarak kurulmuştur. Prag uzun dönem boyunca Avrupa'nın üçüncü büyük şehri olarak kaldı.

Yüzyıllar boyunca, Prag, Çekçe, Almanca ve (çoğunlukla Yidişçe, Almanca konuşan) Yahudi nüfusuna sahip çok ırklı bir şehirdi. Daha önce Prag'ı oluşturan dört şehir, bugün bildiğimiz Prag olarak 1784'te birleşti. Bu dört şehir Hradcany, Malá Strana, Staré Mesto ve Nové Mesto idi. 1850'de, İbranice bölgesi Jozefov'un yapıldığı ve 1883'te Vyšehrad'ın bulunduğu şehir daha da genişledi.

1939’dan beri, ülke Naziler tarafından işgal edildiğinde ve II. Dünya Savaşı sırasında çoğu Yahudi ya şehirden kaçtı ya da soykırımda öldürüldü. Şehrin sakinlerinin çoğunluğunu 19. yüzyıla kadar oluşturan Alman nüfusu, savaşın ardından sınır dışı edildi. Ardından Prag, yaklaşık 50 yıl boyunca Ruslar tarafından kontrol edildi ve yönetildi. Prag'ın 1989 yılındaki kadife devriminden sonra, bir kez daha hak sahibi olan Çekoslovakya Cumhuriyeti'ne ve daha sonra o zamandan bu yana çok büyük gelişme gösteren Avrupa Birliği'ne geri döndü.

Prag gezilecek yerler:

Avrupa’nın en romantik şehirlerinden biri kabul edilen bu Ortaçağ Avrupa kentinde gezilecek pek çok mekân var. Prag’ın en büyük güzelliği ve özelliği; gezilecek yerlerin hemen birçoğunun aynı bölgede yürüyüş mesafesinde ve birbirine yakın olmasıdır.

Prag hem Rönesans hem Gotik ve Barok mimarisindeki eşsiz örnekler sunar. Çünkü hem tarih boyunca çok farklı kültürler ile iletişime geçmiş, hem de gerçekten kozmopolit yapısı ile çok farlklı kültürleri içinde barındırmış. 

Avrupa’nın kültür – sanat – tarih merkezlerinden biri olan Prag’da başlıca gezilecek yerler arasında şuraları sayabiliriz.

1. Prag Kalesi, 2. Aziz Vitus Katedrali, 3. Mala Strana, 4. Kafka Müzesi, 5. Charles Bridge, 6. Old Town Square, 7. Astronomik Saat Kulesi, 8. Týn Kilisesi, 9. Vaclav Meydanı, 10. Dans Eden Ev, 11, Golden Line, 12. Kafka dönen baş anıtı, 13, irili ufaklı pek çok müze.

Otobüsle Avrupa Turumuzda Prag:

Baştanbaşa Otobüsle Avrupa Turu'na katılmak ve Prag kentini doya doya keşfetmek, gezmek istiyorsanız siz de Haydi Avrupa'ya Avrupa Turu Otobüsümüzden yerinizi ayırtın. Prag 24 saat vereceğimiz ve doya doya gezeceğimiz şehirlerin başında geliyor.


Prag ile ilgili bir gezgin katılımcımızın Prag izlenimlerini okumak için Prag Gezilecek Yerler yazımızı okuyunuz

 

Anahtar kelimeler:

Otobüsle Orta Avrupa turu, Otobüsle Balkanlar, Otobüsle Prag, Otobüsle büyük balkanlar, otobüsle Avrupa turu, Otobüsle Orta Avrupa ve Balkan turu, otobüsle 15 gün Avrupa turu, Viyana Prag Budapeşte turu