ODESSA


Karadeniz’in Bodrum’u

Ukrayna'nın Karadeniz'e açılan en önemli ve büyük kapısı aynız amanda tatil cenneti. Ukrayna'nın 3. büyük şehri olan Odessa; lüx turistik otelleri, eğlence yerleri, güzel ve temiz kumsalı ile Karadeniz'in en önemli turizm merkezlerinden biri.

Odessa tarihi:

Aynı zamanda tarihi ve güzel binaları çarşısı ve diğer gezip görülecek yerler açısından da Odessa bir merkez. Kırım Hanı Hacı Giray tarafından 1200’lü yıllarda köy olarak kurulmuş ve daha sonra Osmanlı’nın hakimiyeti altına girmiş. Ruslarla girdiğimiz savaş sonrasında Ruslar’ın eline geçmiş ve ismi Hacbey olan bu kent Antik Yunana hayranlığı ile bilinen Rus Kraliçesi Katerina’nın emriyle “Odesa” olarak değiştirilmiş.

En güzel zamanını 19. yüzyılda yaşayan Odessa Çarlık Rusya döneminde gelişip bugünkü halini almış. Rus İmparatorluğu’nun Moskova, St. Petersburg ve Varşova’dan sonra 4. büyük şehri bile olmuş zamanında.

Sovyet yapımı sayılabilecek Odessa’da Akdeniz kentlerini andıran bir şehir. Karadeniz’e kıyı olan ama İtalyan ve Fransız şehir mimarisini üzerinde taşıyan Odessa tam bir turizm kenti. Hem eğlenceli gece hayatıyla hem plajları ile hem de tarihsel ve sanatsal yapıları ile görenleri kendine bağlıyor.

Ukrayna Turumuzda geniş zaman ayırarak ve konaklayarak gezeceğimiz Ukrayna’nın Odessa Kenti hem uygun fiyatıyla hem de çok da yabancı olmayan kültürüyle ve Ukrayna’nın vize – pasaport istememesiyle ülkemizden oldukça fazla turist çekmeyi başarmış bir şehir.

Şimdilerde Ukrayna’nın turizm merkezi. Ukrayna Moldova turumuz sırasında 2 gece konaklayacağımız Odessa'da aynı zamanda denize girme fırsatı da olacak.  Otobüsle büyük Avrupa turu dahilinde olmayan uçakla ziyaret edeceğimiz Ukrayna'nın bu kenti de rotamız dahilinde.

 

 

 

Anahtar kelimeler:

Odessa gezilecek yerler, Ukrayna gezilecek yerler, Büyük Ukrayna ve Moldova Turu, Odessa gece hayatı, Odessa beach, Ukrayna Odessa turu, otobüsle büyük Avrupa turu, Avrupa turu, Ukrayna Turu, ekonomik Ukrayna turu