BERLİN


ALMANYA'NIN BAŞKENTİ VE SAVAŞ YORGUNU BERLİN

Berlin; Almanya'nın başkenti ve en büyük şehridir. Aynı zamanda bir eyalet-kenttir. II. Dünya Savaşı başlamadan 4.3 milyon insan yaşarken Berlin’in nüfusu tüm göç alımlara rağmen bugün 4 milyon bile değildir. Berlin, Kuzey Almanya'da, Spree ve Havel nehirlerinin arasındaki kumluk bölgede hem ticaret hem sanayi hem de idari anlamda en gelişmiş Alman kentleri arasında yer alır.

Berlin; 1300’lü Yıllarda nehrin iki yakasında iki farklı köyün birleşmesinden oluşmuş ve yıllardır önemli bir konuma sahip olmuştur.

1961'den 1990'a kadar (Komünist) Doğu ve Batı Berlin olarak ikiye ayrılmış olan kenti ikiye bölen duvara (Berlin Duvarı) sonradan "utanç duvarı" adı da verilmiştir. Daha sonra duvar yıkılmıştır. Berlin’in tamamına yakını 2. Dünya Savaşında yıkılmış şehir yeniden aslına uygun olarak inşa edilmiştir.

Berlin gezilecek yerler;

Brandenburg Kapısı,

Berlin’in simgesi haline gelen bu güzel yapı Berlin’in en çok fotoğraflanan yapısı. Turistlerin en çok ilgisini çeken Berlin’in en kalabalık yeri yine burasıdır. Önünde yürüyüş için son derece uygun caddelerden Unter den Linden bulunur.

Alexanderplatz;

Almanların deyimiyle “Alex” , Mitte bölgesinin en merkezi meydanı, aynı zamanda buluşma yeri olarak da kabul edilir. Berlin’de gezenlerin ister istemez bi şekilde yolu buraya düşmektedir.

Berliner Dom;

Berlin’in en büyük yapısı ve aynı zamanda en büyük Katedrali. Bu heybetli yapıyı gezmek ve Merdinvenlerinden tırmanmak ve içini ziyaret etmek herkesin mutlaka yapması gerekenlerden. Tepeye çıktığınızda muhteşem bir Berlin manzarası sizi bekliyor olacak.

Museum Island; Müze Adası

Berlin’in orta yerinde, Spree nehri üzerindeki Almanların tarihe olan merakını da gösteren bu ada üzerinde 5 adet müze bulunuyor. Bunlar; Bode-Museum, Neues Museum, Alte Nationalgalerie, Altes Museum. Müze severlerin özellikle ziyaret etmesi gereken yer burasıdır.

Pergamonmuseum;

“Bergama Müzesi”. İzmir’in Bergama ilçesinde bulunan 19. Yy’da yapılan arkeolojik inceleme sonrasında Almanya’ya götürülen eserlerden oluşuyor. Burda en etkileyici eser  “Zeus Sunağı” dır.

Checkpoint Charlie; 

Doğu Berlin ve Batı Berlin arasındaki ana geçiş noktası. Savaş yıllarında, Amerikan ve Sovyet askerlerinin nöbet tuttuğu kontrol noktası

East Side Gallery;

Berlin’in en ünlü merkezlerinden biri. 100’den fazla sanatçının Berlin duvarı’nın üzerine  1990-91 yılları  arasında yaptıkları duvar resimleri.

Potsdamer Platz;

Berlin’in en ünlü meydanlarından Postdamer Platz. Burada çeşitli sokak performanslarına ve çeşitli açık alan sergilerine rastlayacağınız haraketli bir nokta.  

Holocaust Memorial; 

Otobüsle Avrupa Turlarımız çerçevesinde İskandinav Kuzey Avrupa Turumuz dahilinde gezilecek görülecek yerler arasında Berlin de bulunmaktadır. Turumuz 2021 Yılında Kuzey Avrupa İskandinavya ülkeleri, Orta ve Kuzey Avrupa Ülkeleri ve Baltık ülkeleri ile birlikte 12 ülkeyi kapsamaktadır.

Berlin'de gezilecek yerler arasında yer alan Berlin Müzeler Adası yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. 

Ana sayfamızı ziyaret etmek için Otobüsle Avrupa Turu sayfamızı ziyaret ediniz.

Otobüsle Avrupa Turları tavsiye yazısı için Avrupa Turu tavsiye  yazısını okuyabilirsiniz.

Aven Camp ile yurtiçi turlarımız için kamp turları ve mavi yolculuk  sayfamızı ziyaret ediniz. 


Anahtar kelimeler

Berlin gezilecek yerler, Otobüsle Kuzey Avrupa turu, İskandinav turu, Orta Avrupa Turu, Baltık Ülkeleri turu, Kuzey Avrupa Turu, İskandinav Turu, tüm Avrupa turu, Berlin Almanya turu, 2022 Avrupa turu, Almanya gezilecek yerler