VILNIUS


BALTIK'IN SAKİN ŞEHRİ: VILNIUS

Litvanya’nın başkenti olmasına rağmen küçük ve sevimli bir Baltık şehri Vilnius. 540 bin nüfuslu içinden Vilnia nehrinin geçtiği ismini de buradan aldığı yaklaşık 700 yıldır başkent olarak kullanılan Vilnius; gotik ve Rönesans döneminde inşa edilen binalarıyla sevimli bir kültür – sanat şehri.

2009 yılında Avrupa Kültür Başkenti ilan edilmiş. Vilnius’un gezilecek çoğu yeri eski kent merkezi etrafında toplanmış. Yürüme mesafesinde yer alan gezilecek yerleri daha çok katedral – kilise – müze ve park olarak sıralanabilir.

Vilnius Katedrali, Katedral Meydanı, Eğri Kale, Yazarlar Caddesi, Başkanlık Sarayı, Belediye Sarayı, Uzupis, Modern Sanat Merkezi, Puşkin Müzesi, Ulusal Müze, Eğlence merkezleri gezilecek yerler arasında. Vilnius aynı zamanda bir üniversite kentidir. Haliyle çok sayıda yerli ve yabancı öğrenci buraya okumak için gelirler.

Vilnius, eski ve yeni kasabası ile kompakt ve kolayca yürünebilir, böylece ziyaretçilerin öncelikle yürüyerek gezmesini kolay olduğu bir şehir.

Küçük bir başkent olmasına rağmen, Vilnius çok sayıda kültürel kalıntı, çarpıcı kiliseler, canlı pazarlar ve cesur Sovyet yapılarına sahiptir. 

Aşağıdaki 20 gezilecek yeri görmeden Litvanya'dan ayrılmayın.

Meslekler ve Özgürlük Savaşları Müzesi

KGB Müzesi olarak da bilinen Meslekler ve Özgürlük Kavgaları Müzesi, Litvanya tarihinde meydana gelen terörü tasvir eden tüyler ürpertici bir müzedir. Soykırım Kurbanları Müzesi'nin bodrum katı, korkunç bir infaz odası içeren eski bir KGB hapishanesidir. Çocuklarla Vilnius'u ziyaret eden gezginler, müzenin, özellikle bodrum sergilerini oldukça üzücü olabileceğini bilmelidir.

Vilnius Üniversitesi Merkez Kampüsü

Vilnius Üniversitesi Litvanya'nın en eski üniversitesidir ve 1579 yılında kurulmuştur. Vilnius'un eski kentinde (Başkanlık Sarayı'nın yakınında) bulunan kampüsün önemli bir bölümü fresk tavanlı çarpıcı bir kütüphane, uzun bir çan kulesi ve güneşli, sarı bir kilise içerir.

Litvanya Ulusal Müzesi

Litvanya Ulusal Müzesi'nde öne çıkan özellikleri arasında Litvanya kıyafetleri ve dokumaları ile ülkenin dört bir yanından gelen model evlerin sergilenmesi yer alır. Müzeye giriş kesinlikle uygun fiyata mümkündür. Yetişkinler için bilet ücreti iki Eurodur.

Vytautas Kasiulis Sanat Müzesi

Vytautas Kasiulis Sanat Müzesi Ulusal Opera Binası yakınında bulunan bir gizli mücevher gibidir. Litvanya'nın en sevilen sanatçısı Vytautas Kasiulis'ten sanat eserleri sergisini gezen ziyaretçiler, Kasiulis'in çalışmalarındaki parlak renklerden ve yetenekten etkilenecekler. Yetişkin giriş ücreti 1,80 Euro ve yedi yaşın altındaki çocuklar ücretsiz olarak ziyaret edebilir.

Üç haçlar Anıtı

Üç Haçlar Anıtı veya Üç Haç Tepesi; 1950'lerde Sovyet yetkilileri tarafından ortadan kaldırılmış aynı yere 1989 yılında üç parlak beyaz haç anıtı yapılmıştır. Anıtın kökenleri muhtemelen üç keşişin veya bir grup keşişin öldürüldüğü alanda onları anma amacıyla tahta haçların inşa edilmesine uzanır. Tarihi 17. yüzyıla kadar uzanıyor. Üç Haç Tepesi ziyaretçileri, Vilnius'un eski kentinin muhteşem manzaralarıyla da karşılaşır.

St. Anne's ve Bernardine Kilisesi Kompleksi

Aziz Anne Kilisesi, 1500'lerde Fransisken kardeşler tarafından Gotik mimari tarzda inşa edilmiş çarpıcı bir kırmızı tuğla yapısıdır. Aziz Anne Kilisesi Gotik tarzda inşa edilmiş ve Rönesans ve Barok tarzında süslemeler olan Bernardine Kilisesi ve Manastırı ile bir duvarı paylaşırlar. Her iki kilisenin içi ziyaret edilebilir ve tonozlu tavanlar boyunca güzel detaylar görülebileceğinden turistlere mutlaka tavsiye edilir.

Vilnius Katedrali

Katedral Meydanı'nda bulunan Vilnius Katedrali, Vilnius’un en ünlü kilisesidir ve genellikle şehrin bir sembolü olarak işlev görür. İnşa edilmesi, 13. yüzyıldan 15. yüzyıla kadar sürmüştür. Ancak Neris Nehri'nden gelen sel nedeniyle birkaç kez yeniden inşa edilmiştir. Hem Vilnius Katedrali hem de yeraltı kriptaları görülmeye değer.

Vilnius Katedrali Çan Kulesi

52 metre yüksekliğindeki Katedral Çan Kulesi, Vilnius'un eski ve yeni kasabalarının mükemmel manzaralarını sunmaktadır. Ziyaretçiler çan kulesinin tepesinden kilise kuleleri, kil kiremitler ve sarma Neris Nehri'ni görebilecekler.

Vilnius Belediye Sarayı

Vilnius Belediye Binası veya Litvanya'daki Vilniaus Rotušė , genellikle festivallere ve etkinliklere ev sahipliği yapan Belediye Meydanı'nda yer almaktadır. Belediye binasının mevcut binası 18. yüzyılın sonlarında neo-klasik tarzda inşa edilmiş ve binanın önünde altı sütun bulunmaktadır. Bina şu anda temsilciler meclis için toplantı amaçlı kullanılıyor ve sık sık Uluslararası Noel Yardım Çarşısı dahil olmak üzere konserler ve sergiler düzenliyor.

Başkanlık Sarayı

Başkanlık Sarayı, 18. ve 19. yüzyıllarda inşa edilmiş görkemli bir yapıdır. Bina özel siyasi toplantılara ve yabancı delegelere ev sahipliği yapıyor. Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın içi Pazar günleri ücretsiz bir ziyaret edilebilir, ancak önceden kayıt yaptırmak ve girişten önce geçerli bir pasaportun kontrol edilmesi gerekir. Girmeden önce güvenlik kontrolleri de gereklidir.

Uzupis Anayasası

Uzupis, Vilnius’un eski kentinin kalbinde yer alan küçük, bohem bir cumhuriyettir. Ziyaretçiler anayasa kurallarına güleceklerdir, çünkü “Her köpeğin köpek olma hakkı vardır” ve “Bazen herkesin görevlerinden habersiz olma” gibi kararnameleri içerir.

Vilna Gaon Yahudi Devlet Müzesi

Soykırımdan önce Vilnius'un büyük ve canlı bir Yahudi nüfusu vardı. Vilna Gaon Yahudi Eyalet Müzesi Litvanya'da üç bölgede sergiler ile soykırımda kaybetmiş olanlar anısına yapılmıştır. Bazen Holokost Müzesi olarak da bilinen Yeşil Ev, Litvanya'daki Yahudilerin kültürü ve tarihi hakkında sergiler de sunuyor.

Vilnius'un Koro Sinagogu

Vilnius Koro Sinagogu Vilnius kalan tek aktif sinagog ve şehrin Yahudi topluluğuna hizmet vermektedir. Sinagog ilk olarak Eylül 1903'te açıldı ve mimar Dovydas Rozenhauzas tarafından tasarlandı.

St.Nicholas Kilisesi

Aziz Nikolaos Kilisesi 1300'lerde inşa edilmiştir ve Vilnius'un en eski kilisesidir. Bu güzel kırmızı tuğla kilise Gotik tarzda inşa edilmiştir ve Alman göçmenler tarafından inşa edildiğine inanılmaktadır. Tuğla üreticilerinin bıraktığı işaretler ve parmak izleri görülebildiğinden ziyaretçiler tuğlalara dikkat etmelidir.

Neris Nehri tarafından yürüyüş yolu

Yakın zamanda yenilenmiş ve geliştirilmiş olan Neris Nehri'nin yürüyüş yolu, bir yaz öğleden sonra veya akşam geçirmek ve uzun günlerden yararlanmak için popüler bir yerdir. Eski kenti yeni şehirden ayıran Neris Nehri'nin bir bölümünü kapsayan parkur, şehrin birkaç güzel bakış noktası sunuyor. Yürürken, ziyaretçiler yol boyunca heykelleri de not etmelidir.

Konser ve Spor Sarayı

Vilnius'un Zirmunai semtinde bulunan Konser ve Spor Sarayı, Sovyet tipik mimarisinin mükemmel bir örneğidir . Sahipsiz kalmasına rağmen, büyük çimento yapısı Vilnius'un silüetinde belirgindir. Spor alanı, 1950'lerde Sovyetler tarafından tahrip edilen Vilnius'taki en büyük Yahudi mezarlığına inşa edildi. Sitede eski Yahudi mezarlığına küçük bir plaket ve anıt var.

Hales Market

Canlı bir kültürel ziyaret arayan Vilnius ziyaretçileri, eski bir ulaşım binasında bulunan bir kapalı mekan ürünü, fırın ve et pazarı olan Hales Pazarı'na bir gezi düşünmelidir. Hales Market, ürünlerini satan canlı satıcılara ve ayrıca birkaç küçük restorana sahiptir.

Sts. Peter ve Paul Kilisesi

Sts Peter ve Paul Kilisesi, Vilnius'taki çok sayıda kilise arasında öne çıkan şeydir. Tamamen beyaza boyalı yapı, sütunlara ve tavanlara oyulmuş 2000'den fazla heykel ile dikkat çekmektedir. Kilise Antakalnis semtinde bulunur ve bağışlar alınmasına rağmen giriş ücretsizdir.

Vilnius Otobüsle Kuzey Avrupa ve İskandinav – Baltık Turumuzda gezilecek şehirler arasında yer alıyor.

Baştan başa otobüsle Avrupa turları için Haydi Avrupa'ya

Kamp Turlarımız için Aven Camp

Kamp Turları blog sayfamız için: blog.avencamp.com

ya da Avrupa Turu Tavsiye blogunu okuyabilirsiniz. 

sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. 

Anahtar kelimeler:

Otobüsle Kuzey Avrupa, İskandinav turu, Baltık Turu, Orta Avrupa Turu, Büyük Avrupa Turu, Litvanya gezilecek yerler, Otobüsle İskandinav turu, Otobüsle Avrupa Turu öğrenci, Avrupa turu, Vilnius gezilecek yerler