MİNSK


Minsk

Minsk şehri Belarus'un başkentidir. Ülkenin siyasi, ekonomik, bilimsel ve kültürel merkezi ve Minsk bölgesinin idari merkezidir.

Minsk, Belarus'taki en ekonomik olarak gelişmiş şehirdir. Yaklaşık 2 milyon nüfuslu Minsk'te nüfus sürekli büyümektedir.

Minsk Hakkında

Minsk ilk kez 1067 yılında bir yazıda bahsedilmiş.  Bu da Minsk'in Moskova ve Stockholm gibi Avrupa şehirlerinden daha eski olduğu anlamına geliyor. Minsk'in büyük bölümleri ikinci dünya savaşında yok edildi ve Sovyet döneminde yeniden inşa edildi.

Bu Minsk'in çok güzel Sovyet dönemi mimarisine ve şehir planlamasına sahip olduğu anlamına gelir. Minsk, eski SSCB'nin en sovyet şehirlerinden biri olarak kabul edilir.

Minsk, Batılı turistler arasında Avrupa'nın en az ziyaret edilen başkentlerinden biridir ve muhtemelen buraya gitmek bu yüzden daha eğlenceli olabilir.

Aynı zamanda Minsk, hem çok güzel sokak kafelerine ev sahipliği yaptığı yaz aylarında hem de diğer üç mevsim boyunca gerçekten göz kamaştırıcı bir şehir.

Kış, Minsk'i ziyaret etmek için yılın en iyi zamanı olmayabilir, ancak şehrin muhteşem bir ışıkla en göz alıcı olduğu zamanlardan biri.

Kültürle ilgilenenler Minsk'te çok yüksek bir sınıfın bale ve opera performanslarını görmek için sabırsızlanıyorlar. Buna ek olarak Minsk'te çok sayıda güzel restoran, pub ve gece kulübü vardır.

Minsk'te ulaşım ağı

Minsk, Batı Avrupa ile Doğu'yu, Karadeniz kıyı bölgelerini ve Baltık Devletleri'ni birbirine bağlayan ana ulaşım yollarında yer almaktadır.

Karayolları Minsk'i Belarus'un en büyük şehirlerine bağlamaktadır: Orsha, Vitebsk, Molodechno, Brest, Slutsk, Mogilev ve Gomel.

Minsk, Brest, Moskova, Vilnius ve Gomel'i birbirine bağlayan büyük bir demiryolu ağına sahiptir. Başkentte ulusal bir havaalanı var.

Şehir çok iyi bir toplu taşıma sistemine sahiptir. Herhangi bir yere otobüs, troleybüs veya tramvay ile kolayca ulaşabilirsiniz. Minsk, çoğu büyük Avrupa şehri gibi iyi bir metro sistemine sahiptir.

Minsk'te sanayi

Minsk büyük bir sanayi merkezidir. Şehir, toplam sanayi üretim hacminin% 16'sını üretmektedir. Şehir içindeki sanayi çeşitlidir. Ana dallar: Yemek üretimi, hafif sanayi, motor endüstrisi, traktör imalatı, makine-alet yapımı, metal işleme, enstrüman yapımı, radyo mühendisliği ve elektronik ekipman imalatı…

Minsk'te Eğitim

Minsk, Belarus'ta büyük bir eğitim merkezidir. Liseler, liseler ve kolejler de dahil olmak üzere ülkenin ana eğitim kurumları Minsk'te yoğunlaşmıştır. Kilit kurumlar şunları içerir:

Yönetim Akademisi Başkanı Belarus Cumhuriyeti, Belarus Devlet Üniversitesi, Belarus Devlet Tıp Üniversitesi, Belarus Devlet Ekonomi Üniversitesi, Belarus Ulusal Teknik Üniversitesi, Belarus Devlet Teknoloji Üniversitesi, Belarus Devlet Sanat Akademisi

Minsk'te kültür ve spor

Başkent 13 müze ve 10 tiyatrodan oluşan geniş bir kültürel kuruluş ağına sahiptir:

Belarus Büyük Vatanseverlik Savaşı Devlet Müzesi (2. Dünya Savaşı), Belarus Cumhuriyeti Ulusal Sanat Müzesi, Belarus Ulusal Kültür ve Tarih Müzesi, Belarus Cumhuriyeti Ulusal Akademik Bolşoy Bale Tiyatrosu, Belarus Cumhuriyeti Devlet Müzikal Komedi Tiyatrosu, Belarus Cumhuriyeti Devlet Tiyatrosu…

Minsk'te stadyumlar ve atletizm sahaları dahil olmak üzere yaklaşık 3.600 spor merkezi, havuzlar, spor merkezleri ve egzersiz odaları, tenis kortları ve kayak hattı bulunmaktadır.

Minsk'teki en büyük spor merkezleri:

Dinamo Stadyumu, Spor Sarayı, Tenis Sarayı, Futbol Arenası, Buz sarayı, Minsk-Arena Spor Merkezi, Chizhovka Arenası, Spor ve Sağlıklı Yaşam Kompleksi Serbest Stil,

Minsk gözde mekânları:

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok sayıda ilginç tarihi yer ve mimari anıt vardır: Troitsky banliyösü, Zafer Meydanı, Bağımsızlık Caddesi, Ortodoks ve Katolik Kiliseleri, Belarus Ulusal Kütüphanesi
Anahtar kelimeler:

Otobüsle Kuzey Avrupa Turu, Baltık İskandinav Turu, Minsk turu,Belarus turu, Beyaz Rusya Turu, Minsk gezisi, Otobüsle Avrupa turu, Minsk gece hayatı, Belarus Gece hayatı, İskandinav turu, Kuzey Avrupa Turu