GIETHOORN


Benelüx ülkesi olan Hollanda‘da Overijssel Eyaletindeki masalları andıran bir köy ve kamp yeri Giethoorn. Başkent Amsterdam’dan 1,5 saat uzaklıktaki yeşil Venedik tarzındaki bu köy son yıllarda dünyanın büyük ilgisini çekiyor.

200'e yakın köprüyle birbirine bağlanan adalar ve adalardaki masalsı tipik evler görenleri kendine hayran bırakır. Keçi boynuzu anlamına gelen Giethoorn’un kuruluşu 1200’lü yıllara dayanır. Köyün Nüfusu ise 2.620 kişi.

Giethoorn keşfedildi

Hollandalı film yapımcısı Bert Haanstra’nın 1958’den sonra ünlü komedi dizisi Fanfare’i bu köyde çekmesinden sonra Giethoorn meşhur oldu. Öncelerde kara yolu ile ulaşım mümkün olmayı köye sadece sandallarla gidilebiliyordu. Ziyaretçi sayısının artmasına paralel olarak karayolu da yapıldı. Ama hala bir çok eve sadece teknelerle ulaşım mümkün.

Otobüsle Kuzey Avrupa, İskandinav, Baltık ve Orta Avrupa Turumuzda ziyaret edeceğimiz ülkelerden Hollanda’nın Amsterdam şehrinde 2 gece konaklayacağız ve Giethoorn’u doya doya gezme fırsatı bulacağız. 


Anahtar kelimeler:

Giethoorn Amsterdam, Otobüsle Kuzey Avrupa Turu, Otobüsle İskandinav turu, Otobüsle Avrupa Turu, Otobüsle Orta Avrupa Turu, Otobüsle Baltık ülkeleri turu, Hollanda benelüx ülkeleri turu, hobbit köyü