GIETHOORN


MASALIMSI KASABA GIETHOORN

Büyük Avrupa Turu kapsamında isteyenlerle birlikte gezeceğimiz noktalardan biri de Giethoorn.  Pek çok Avrupalının hatta Hollandalıların bile gelmediği uğramadığı gizli bir cennet özelliğindedir.

Giethoorn nasıl oluştu?

Giethoorn. Bu yer ne köye, ne kasabaya ne de bir şehre benzetilebilecek bir kalıba uymuyor. Benelüx ülkesi olan Hollanda‘da Overijssel Eyaletindeki masalları andıran bir köy ve kamp yeri Giethoorn. Başkent Amsterdam’dan 1,5 saat uzaklıktaki yemyeşil bitki örtüsü ile kaplı bu köy Kuzey’in Venedik’i benzetmesine tam anlamıyla uyan masalsı bir köy.

200'e yakın köprüyle birbirine bağlanan adalar ve adalardaki masalsı tipik evler görenleri kendine hayran bırakır. Keçi boynuzu anlamına gelen Giethoorn’un kuruluşu 1200’lü yıllara dayanır.

Giethoorn’u Bataklıktan, dünyanın en güzel 3 noktasından biri haline getirmeyi başaran Hollandalılar, kalabalıktan, turist akınından ve köyün turizme fazlaca açılıp burasının ticarileşmesinden de pek hoşlanmadığı söylenir. Çünkü köyün Nüfusu topu topu 2.600 kişi.

Özellikle dünyanın son yıllarda ilgisini ve dikkatini çekmesinden dolayı gün geçtikçe daha fazla turisti ağırlıyor burası. Giethoorn; huzurun, sakinliğin, temiz havanın, doğanın, yeşilliğin cömertçe size sunulduğu bir yer.

Giethoorn’de neler yapılır

Giethoorn’e gelmek için en uygun mevsim temmuz ağustos dönemidir. Çünkü bu bölge neredeyse yılın 300 günü yağış alır ve hava kapalıdır. Giethoorn’un renklerini görmek istiyorsanız güneşli bir güne isabet ettirmeniz ve tam öğle saatlerinde gelmeniz gerekmektedir.

Eğer zaman sorununuz yoksa yarım günü ayırmanız da yeterlidir. Kanallar etrafındaki bisiklet yolunu yürüyerek keşfedebilirsniz. Ancak her tarafın fotoğtafını çekmek ve her tarafta fotoğraf çektirmek zorunda hissettiğiniz için kendinizi 100 metre yolu bir saatte almanız da mümkündür.

Giethoorn sadece yazın değil, kardan ve romantizmden hoşlananlar kışın karla kaplı Giethoorn’de beyazlara bürülü bu köye hayran kalmaktadır. Ayrıca kışın kanallarda buz pateni yaparak etrafı gezmeniz de mümkündür.

Giethoorn keşfedildi

Hollandalı film yapımcısı Bert Haanstra’nın 1958’den sonra ünlü komedi dizisi Fanfare’i bu köyde çekmesinden sonra Giethoorn meşhur oldu. Öncelerde kara yolu ile ulaşım mümkün olmayı köye sadece sandallarla gidilebiliyordu. Ziyaretçi sayısının artmasına paralel olarak kara yolu da yapıldı. Ama hala bir çok eve sadece teknelerle ulaşım mümkün.

Ana sayfamızı ziyaret etmek için Otobüsle Avrupa Turu sayfamızı ziyaret ediniz.

Otobüsle Avrupa Turları tavsiye yazısı için Avrupa Turu tavsiye  yazısını okuyabilirsiniz.

Aven Camp ile yurtiçi turlarımız için kamp turları ve mavi yolculuk  sayfamızı ziyaret ediniz. 

Anahtar kelimeler:

Giethoorn Amsterdam, Büyük Avrupa Turu, Otobüsle Kuzey Avrupa Turu, Otobüsle İskandinav turu, Otobüsle Avrupa Turu, Otobüsle Orta Avrupa Turu, Otobüsle Baltık ülkeleri turu, Hollanda Benelüx ülkeleri turu, Hobbit köyü