BERGEN


İSKANDİNAV'IN SEMBOL ŞEHRİ BERGEN

Kuzey Avrupa - İskandinav Bölgesinin sembol ve ikonik şehirlerinden biri de Bergen'dir. 

Bergen şehri tipik İskandinav şehri olmasının yanı sıra kendine has mimarisi ve konumu dolayısıyla oldukça ilgi çeken bir yer.

Norveç'in güneybatı kıyısında bulunan Bergen, Norveç'in en büyük ikinci şehri. Nüfusu yaklaşık 255 bin kişi. Vikinglerin yaşadığı en son şehir olarak bilinen Bergen, 1070 yılında kurulmuş. Günümüzde kültürel etkinlikler nedeniyle 2000 yılında Avrupa Kültür Başkentliği yapmış güzel bir şehir.  

Sanatçı Bergen’in de ismini aldığı Bergen şehri, hem Türkiye’ye oldukça uzak olması hem de yılın 12 ayı boyunca serin veya soğuk olması hasbiyle Türkiye’den çok fazla turiste ev sahipliği yapamamıştır.

Soğuk, karlı ve romantik şehirlerden hoşlanan kişilere gööre Bergem tam anlamıyla huzur bulunacak vakit geçirilecek bir şehir.

Bergen fiyortları, balıkları ve ahşap evleri ile ünlü ve kuzey ışıklarını görebileceğiniz bir şehir. Özellikle ahşap evlerinin tarihi 900 yıl öncesine kadar gidiyor. Bu evlerin bulunduğu bölge UNESCO tarafından 1980 yılında dünya mirası listesine eklenmiş.  

Evlerin karşısında kafelerde oturup yaz günü güneşin keyfini renk renk bu evleri izleyerek çıkarabilirsiniz. Bergen‘e bir kaç km uzaklıkta Gamble Bergen diye eski evlerin yapılıp eski yaşam tarzının canlandırıldığı bir de müze bulunuyor.

Bergen gezilecek yerler

Bergen Bir liman kenti oluğu için Bergen’in yerleşim vyeri ve gezilecek yerleri de limanın çevresinde.

Rengarenk Bryggen evleri

Bir çok yangından yara almasına rağmen hala eski özelliğini kaybetmeyen evler arlarında gezilecek ve fotoğraf çekimi yapılacak yerlerin başında gelir. 12.-13. yüzyıllarda kuzey Avrupa’da büyük güç sahibi olan Hansa Ticaret Birliği’nin simgesi olarak anılıyor Bryggen evleri. Evlerden biri de Hansa Ticaret Birliği müzesi olarak ziyarete açık.

Bryggen Müzesi

Müze bölgeye ait arkeolojik kalıntıları ve döneme ait ticari objeleri görebileceğiniz bir yer. Eğer dışarısı yağışlı ya da çok soğuksa kapalı mekan gezisi için bire bir.

Balık Pazarı

Liman ‘da bulunan Balık pazarı (fisketorget) gezmesi görülmesi gereken yerlerin başında. Keyifle gezeceğiniz bu yer adeta deniz ürünleri müzesi. Avrupa’ya göre pahalı olsa da uygun fiyattan bu deniz ürünlerini deneyimlemek isteyeceksiniz.

Torgallmanningen Meydanı

Starvhusgaten caddesinden bağlanan Torgallmenningen Meydanı şehrin görülecek yerleri arasında.

Şehri tepeden izleyeceğiniz iki nokta var. Birisi Mount Floyen; ulaşım kolaylığı ve ucuzluğu açısından daha çok tercih edilen tepe. Diğeri; Mount Ulriken daha heyecanlı görünmesine rağmen daha geniş zaman isteyen, zahmetli ve pahalı bir aktivite

Fyort Turları:

Bergen’de fyort tutu yapan turlar var. Bunlardan birine katılmak ya da Flam’a gidip Flam kasabasını da görerek UNESOdünya mirası listesindeki Flam fyortunu da görebilirsniz ki bun için hemen hemen tam gün ayırmanız gerekmektedir.

Bergen’in 7 deniz ve 7 dağ tarafından çevrelendiği söylenir. Bunu görmek için Ulriken Tepesi’ne çıkmalısınız.  Yanız özellikle belirtmek gerekir ki kişi başı dünyanın en yüksek gelirine sahip ülkelerin başında olan Norveç; aynı zamanda yaşamak için de pahalı bir ülke.

2021’de Bergen’i ve Norveç’in diğer şehirlerini gezerek görmek isterseniz Otobüsle Kuzey – Orta ve İskandinav Baltık Turumuza katılabilirsiniz.

Ana sayfamızı ziyaret etmek için Otobüsle Avrupa Turu sayfamızı ziyaret ediniz.

Otobüsle Avrupa Turları tavsiye yazısı için Avrupa Turu tavsiye  yazısını okuyabilirsiniz.

Aven Camp ile yurtiçi turlarımız için kamp turları ve mavi yolculuk  sayfamızı ziyaret ediniz. 

Bergen şehrinin içinde bulunduğu Norveç ülkesini daha yakından tanımak ve bilgi sahibi olmak için Norveç yazımızı okuyabilirsiniz. 

Anahtar kelimeler:

Bergen, Bergen Norveç, otobüsle Kuzey Avrupa turu, İskandinav turu, Baltık Turu, Otobüsle İskandinav turu, Büyük Avrupa turu, Norveç fiyortlar turu, Norveç kuzey ışıkları, Bergen gezilecek yerler, 2022 Avrupa Turları