TURKU


Finlandiya'nın en önemli şehirlerinden olan Turku, Finlandiya’nın Güneybatı sahiline kuruludur. Takımada Denizi’nin kıyısında bulunan Turku, Finlandiya'nın en eski şehridir. 1809'dan 1812'ye kadar ülkenin başkenti olarak kullanıldı. Bugün Finlandiya’nın başkenti Helsinki’dir. Yaklaşık 200 bin nüfusa sahip Turku, Finlandiya’nın bugün 5. Büyük şehridir. Günümüzdeyse Turku Finlandiya'nın 'ikinci kenti' olarak kabul edilmektedir. 

Finlandiya'nın en yoğun ve ilk limanı Turku Limanı ve ilk üniversitesi (bugünkü Helsinki Üniversitesi) yine bu şehirdedir. Fince ve İsveççe konuşulur. Turku, uzun tarihsel geçmişi nedeniyle önemli etkinliklere ve olaylara da sahne olmuştur. Estonya'nın başkenti Tallinn ile birlikte Turku 2011 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir. 1996'da da aynı zamanda Finlandiya'nın Noel Şehri ilan edildi.

Haydi Avrupa'ya ile Turku

Orta Avrupa'nın da dönüşte güzergahımız olacağı Otobüsle Kuzey- Orta  Avrupa,  Baltıkİskandinav Turu kapsamında gezip görebileceğimiz hatta konaklayacağımız şehirlerden biri de Finlandiya’nın bu önemli kenti Turku olacaktır.

Anahtar kelimeler:

Otobüsle Kuzey Avrupa Turu, Otobüsle Orta Avrupa turu, Otobüsle Baltık turu, Otobüsle İskandinav Turu, Otobüsle Orta Avrupa turu, Otobüsle Avrupa turu, Turku finlandiya, Turku gezilecek yerler