TURKU


BALTIK'TA BİR LİMAN KENTİ: TURKU

Finlandiya'nın en önemli şehirlerinden olan Turku, Finlandiya’nın Güneybatı sahiline kuruludur. Takımada Denizi’nin kıyısında bulunan Turku, Finlandiya'nın en eski şehridir.

Turku tarihi:

Finlandiya'nın başkenti İsveç ve daha sonra 1812 yılına kadar Rus yönetimi altındaki Turku, 1827'de yangınla neredeyse tamamen yok edildi. Şehir, mimarın planlarına göre yeniden inşa edildi. Ancak II.Dünya Savaşı sırasında tekrar hasar gördü . 1809'dan 1812'ye kadar ülkenin başkenti olarak kullanıldı. Bugün Finlandiya’nın başkenti Helsinki’dir. Yaklaşık 200 bin nüfusa sahip Turku, Finlandiya’nın bugün 5. Büyük şehridir. Günümüzdeyse Turku Finlandiya'nın 'ikinci kenti' olarak kabul edilmektedir.

Finlandiya'nın en yoğun ve ilk limanı Turku Limanı ve ilk üniversitesi (bugünkü Helsinki Üniversitesi) yine bu şehirdedir. Fince ve İsveççe konuşulur. Turku, uzun tarihsel geçmişi nedeniyle önemli etkinliklere ve olaylara da sahne olmuştur. Estonya'nın başkenti Tallinn ile birlikte Turku 2011 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir. 1996'da da aynı zamanda Finlandiya'nın Noel Şehri ilan edildi.

Ekonomik ve kültürel hayat:

Turku önemli bir sanayi ve kültür merkezi olmaya devam etmektedir. Önemli bir liman kenti olarak deniz tersaneleri de bulunmaktadır. Endüstriler arasında şeker rafine etme ve çelik, elektronik, kereste, un, seramik ve tekstil üretimi yer alıyor.

Turku’da hem İsveççe hem de Fince konuşulmaktadır. Eğitim alanında da gelişmiş olan Turku’da çeşitli yükseköğrenim enstitülerine, sanat galerilerine, kütüphanelere ve müzelere ev sahipliği yapmaktadır.

Finlandiya Protestan Lüteriyen Kilisesi'nin başpiskoposunun koltuğu da bulunmaktadır. Tarihi yerler arasında bir katedral (16. yüzyılda büyütülmüş 1290 kutsama); Bir ortaçağ kalesi, şimdi müze; bir İsveç Tiyatrosu (1838); ve bir Rum Ortodoks kilisesi (1846) yer alır.

Turku’yu  keşfetmek için 5 neden:

Finlandiya'nın ikinci büyük şehri Turku bir zevktir. Bir yanda masalımsı kalesi ve Arnavut kaldırımlı şehir merkezi; bir yanda tasarım, müzik, sanat ve mimaride sürekli yeni trendleri kucaklayan bir nüfusu ile çok yönlü kimliğe sahip bir kent.

1. Turku Kalesi

Fince olarak Turun Linna olarak bilinen Turku'nun kalesi 1280 yılına dayanıyor ve zindanlara, galerilere ve muhteşem bir ortaçağ müzesine ev sahipliği yapıyor.

2. Çok Büyüleyici Müzeler

Kaleden uzakta Turku'nun diğer müzeleri keşfedilecek çok şey sunuyor. Luostarinmäki El Sanatları Müzesi, çanak çömlek, marangozluk ve cam üfleme gibi Fin becerilerine bir pencere sunan özel bir özelliktir.

3. Canlı Festivaller

Turku, her Ağustos ayında klasik hayranlar için popüler bir bienale ve Turku Müzik Festivali'ne ev sahipliği yapan Finlandiya'nın festival başkenti olabilir.

4. Kültür Severlerin Sanat ve Mimari Gezileri

Heykeltıraş Wäinö Aaltonen'e adanmış müze, Turku Sanat Müzesi'ndeki 6.000 eser ve nehir kenarındaki Titanik-galleria ziyaret etmeye değer.

5. Keşfetmek için Güzel Bir Takımadaları

Sadece denizde, çarpıcı bir ada grubu bulacaksınız. Archipelago Trail'e bisikletle ve feribotlarla vurun ve el değmemiş ormanlar, doğal köyler ve gözlerden uzak koylar içinde kendinizi kaybedin.

Haydi Avrupa'ya ile Turku

Orta Avrupa'nın da dönüşte güzergahımız olacağı Otobüsle Kuzey- Orta  Avrupa,  Baltık –İskandinav Turu kapsamında gezip görebileceğimiz hatta konaklayacağımız şehirlerden biri de Finlandiya’nın bu önemli kenti Turku olacaktır.

Anahtar kelimeler:

Otobüsle Kuzey Avrupa Turu, Otobüsle Orta Avrupa turu, Otobüsle Baltık turu, Otobüsle İskandinav Turu, Avrupa turu, Otobüsle Avrupa turu, Turku Finlandiya, Turku gezilecek yerler, Finlandiya gezecek yerler