KOPENHAG


Kopenhag

Danimarka'nın başkenti Kopenhag’ın nüfusu bir milyonun üzerindedir. København Danca'da "ticaret limanı" ya da "tüccar limanı" anlamına gelir.

Kopenhag gezilecek yerler

Şehir merkezinin ana yolu, City Hall Square’dan Kongens Nytorv’ya akan yaya caddesi olan Strøget’tır. Şehir merkezi; Sortedam Gölü, Peblinge Gölü ve Skt Jørgens Gölü'nü içeren alan olup; hem şehrin orta kısımlarını hem de Christianshavn’ı içine alır. Burası ayrıca Copenhagen K. olarak da bilinir…

Gezilecek yerler anlamında Kopenhag birasıyla ve renk renk dizilmiş evleriyle aynı zamanda güzel doğasıyla da turistlerin akınına uğramaktadır.

Şimdi tüm buraları inceleyelim:

Tivoli Bahçeleri

Yaklaşıuk 200 yıl önce kurulan ve faaliyete geçen Tivoli Bahçeleri tarihi bir eğlence parkı. Disneyland tarzı bir amacı olan bu bahçeler halkın eğlenmek, gezmek ve dinlenmek için akın ettiği ve sadece yaz aylarında açık olan bir park. İçinde birbirinden farklı oyun ve eğlence makinelerini bulabilirsiniz.

Christiansborg Sarayı

Christiansborg Sarayı, 800 yıllık bu saray; şimdilerde Parlamento, Başbakanlık Ofisi ve Yüksek Mahkeme’ye ev sahipliği yapar. Bugün bir bölümü Kraliyet Evi tarafından kullanılır.  Tarih boyunca birkaç defa restore edilerek bu hale getirlmiş.

Danimarka Ulusal Müzesi

Tivoli’’ye 10 dakikalık bir mesafede bulunan Danimarka Ulusal Müzesi Danimarka tarihine ve kültürünü keşfetmek için en güzel yerdir. Danimarka ve Vikinglerin tarihini yansıtan birçok bilgi ve eserin yer aldığı bu müzede 2000’den fazla yaşında olan bir güneş arabası (bir araba şeklindeki kült objesi), Romanesk ve Gotik kilise parçaları, Danimarka antik koleksiyonlar, porselen, gümüş yer alıyor.

Nyhavn Limanı

Kopenhag’ın tüm fotoğraflarında göze çarpan şey renkli evleridir. Kopenhag Limanının çevresinde yer alan renkli binalar şehrin en ünlü en önemli turistik noktası. Eskiden ticari amaçla kullanılan ofislerin yer aldığı bu liman şimdi sosyal amaçlı restoran, cafe ve barlarla dolu. Kanal turlarının da buradan yapıldığını ifade etmek gerek.

The Round Tower

36 metre yüksekliğinde.1642’de bir gözlemevi olarak inşa edilen kule şimdi ünlü Danimarka gökbilimcisi Tycho Brahe ile bağlantılı küçük bir koleksiyonu barındırıyor. Kopenhag şehrinin muhteşem panoramik manzarası için bu kuleye çıka bilirsiniz. Kale içine bakabileceğiniz yer 25 metrelik yükseklikte duran bir cam zemindir.

City Hall Square

Kopenhag Belediye Sarayı’nın yer aldığı bu meydan şehrin önemli noktalarından biridir. Şehir manzarasını izlemek istiyorsanız burdaki sarayın tepesine çıkabilirsiniz, saray heykel ve tablolarla süslü. Ana girişteki Dünya Saati, 1955 yılında Jens Olsen tarafından tasarlanmış ve inşa edilmiş.

Strøget Alışveriş Bölgesi

Christiansborg’tan yaklaşık beş dakika uzaklıktaki çeşitli butiklerin, kafelerin ve restoranların bulunduğu Strøget’in kalabalık alışveriş bölgesi gezmek için ideal. 

1800’lü yıllardan bir takma ad olan Strøget, Belediye Sarayı Meydanı’ndaki (Rådhuspladsen) başlayan ve Kongens Nytorv’da biten birbirine çapraz birkaç yoldan oluşur. Louis Vuitton, Max Mara, Prada, ve Hermès gibi uluslararası markalı mağazalar, Kongens Nytorv yönüne bakan caddenin sonunda yer alır.

H&M, Weekday ve Zara gibi daha uygun fiyatlı alışveriş mağazaları için Strøget’i Belediye Binası Meydanına ilerleyebilirsiniz.

Kopenhag Sokakları

Bu şehri gezmek için en uygun dönem yaz ortasıdır. Kışın inanılmaz soğuk bir havası vardır ve gezmekten tat alamazsınız. Ancak ne zaman gelirseniz gelin Kopenhag’ın her sokağı kendine özgün grafitileriyle, renkli binalarıyla ve şirin cafeleriyle sizleri cezbeder. 

İşte öne çıkan sokak & cadde önerilerimiz: Elmegade, Grønnegade Istetgade, Jægersborggade, Sønder, ve Boulevard Pilestræde. Kopenhag gezilecek yerler arasında dolaşırken bu sokaklardan geçmeye özen gösterirseniz yolculuğunuz daha renkli geçebilir!

Otobüsle Kuzey Avrupa Turu kapsamında Kuzey ve Orta Avrupa – İskandinav ve Baltık Turumuzda ziyaret edeceğimiz ve konaklayacağımız Kopenhag’ı seveceksiniz.Anahtar kelimeler:

Büyük Avrupa Turu, Kopengah gezilecek yerler, Otobüsle Kuzey Avrupa Turu, Otobüsle İskandinav turu, Kopenhag turu, Danimarka turu, Otobüsle Orta Avrupa turu, Otobüsle Baltık Turu, Otobüsle Kuzey Avrupa ve İskandinav turu