BRATISLAVA


BRATİSLAVA

Avusturya'nın başkenti Viyana'ya 50 km kadar yakın bulunan şehir yaklaşık beşyüz bin nüfusa sahiptir. Tuna Nehri kıyısında yer alan ve hem Avusturya'ya hem de Macaristan'a sınır olan Slovakya'nın başkenti Bratislava gibi dünyada sadece bir tane daha şehir vardır.

Bratislava; üniversiteleri, parlamentosu, müzeleri, tiyatroları ve devlet binaları ile Slovakya'nın siyasi ve ekonomik aynı zamanda kültürel başkenti hem de en büyük şehridir.

Çok kültürlü Bratislava

Bu kentte Slovaklar, Avusturyalılar, Macarlar, Almanlar, Yahudiler ve Çekler yaşar.  Bu topluluklar aynı zamanda da şehrin tarihinde etkili olmuşlardır. Bratislava, bu kozmopolit ruhunu hâlâ koruyabilmiştir. Şehir çok sayıda festival ve ticari sergiye sahne olur, dünyada 12 kardeş kenti bulunur Bratislava’nın.

Avusturya ve Macaristan sınırlarının yanı başında yer alan Bratislava, geçmişte Avusturya ve Macaristan için de önemli bir kentti. Bratislava, Slovakya'nın batısında, Avusturya ve Macaristan sınırlarının yanı başında yer alan, Tuna nehri kıyısında Küçük Karpatlar’da bulunur. Düz ve yeşil olan Bratislava son derece huzurlu ve sakin bir görünüme sahiptir.

Bratislava’nın eski adı Pressburg’muş. 20. yüzyılın başına kadar bu adla anıldı. Tarihte Macarlar için de önemli bir kale işlevi gören Bratislava'nın 15. yüzyıldaki adı Pozsony idi. Çekoslovakya döneminde de önemli bir kent olan Bratislava, Slovakya'nın bağımsızlığıyla birlikte önemi ve konumu açısından başkent ilan edildi.

Bratislava Orta Avrupa’nın karasal iklimine sahiptir. Kışları soğuk ve yazları sıcak geçer.

Bratislava'da başlıca görülmesi gereken yerler...

Ortaçağ mimarisi ve neo klasik mimarisini birlikte harmanlayan Bratislava Viyana ve Prag gibi 2. Dünya Savaşından pek yara almadan kurtulmuş şehirlerdendir. St. Martin Katedrali, Ste. Elizabeth Kilisesi, Bratislava kent meydanı, Hviezdoslav Meydanı, Bratislava Kalesi, Devin Kalesi harabeleri, Yazlık Saray, Bratislava'ya gelenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Geçmiş tarihi ve çok sanatsal özelliği bulunmayan sokaklardaki muzip heykelleri ile meşhurdur Bratislava. Bir banka yaslanmış Napolyon Heykeli, Kızları gözetleyen Cumil, Schöne Naci, paparazzi gazeteci heykelleri şehre ayrı bir hava katar. Turistlerin bolca fotoğraf çektirdiği bu heykeller Bratislava denince ilk akla gelenler.

Büyük Avrupa turumuzda - Orta Avrupa turumuzda ve aynı zamanda gezip göreceğimiz şehirlerden biri de Bratislava. 2021 yılı turlarımızda Haydi Avrupa'ya ile Bratislava da gezeceğimiz başkentlerden biri. 

Ana sayfamızı ziyaret etmek için Otobüsle Avrupa Turu sayfamızı ziyaret ediniz.

Otobüsle Avrupa Turları tavsiye yazısı için Avrupa Turu tavsiye  yazısını okuyabilirsiniz.

Aven Camp ile yurtiçi turlarımız için kamp turları ve mavi yolculuk  sayfamızı ziyaret ediniz. 

Anahtar kelimeler:

Bratislava gezilecek yerler, otobüsle orta Avrupa turu, büyük Avrupa turu, orta Avrupa turu, Avrupa turu öğrenci, otobüsle Avrupa 15 gün, Bratislava gezilecek yerler, Slovakya gezilecek yerler