YANYA


Yanya Yunanistan'ın batısında yer alır. Bu şehirde tarih ve doğa adeta iç içe geçmiştir. Yunanca adı Yoannına'yı Hz. Yahya'dan alan kent, Milattan Önce 6. yy'da kurulmuştur. 

Şehir, tarih boyunca Balkan yarımadasının önemli kentlerinden biri olmuştur. Osmanlı’nın 15. Yüzyülda 2. Murat zamanında himayesine giren kent; Balkan savaşlarında ayrıldı. Yaklaşık 500 yıl Osmanlı hakimiyetinde kaldı. 

Yanya, bugün çok sayıda Osmanlı’dan kalma eserlere ev sahiplği yapıyor. Camiler, medreseler, idari binalar, kentin 500 yıllık Osmanlı geçmişini gözler önüne seriyor. Ali Paşa Camii, Fethiye Camii ve kentin merkezindeki, adını Yanyalı Ali Paşa'nın oğlundan alan Veli Paşa Camii bu eserlerden sadece birkaçı.

Osmanlı mimarisinden izler taşıyan evler de kentin tarihine anlam katıyor. Osmanlı’nın diktiği çınar ağaçları halen bugün Yanya’yı süsler. Ağaç işlemeciliği kafeler ve restoranları ile ünlü bu şehrin en önemli özelliği doğa harikası Yanya Gölünün kıyısında bulunması. Huzurun ve sakinliğin kol gezdiği Yanya Yunanistan’ın en çok Osmanlı Balkan izlerinin görüldüğü şehridir belki de. 

Kentin merkezindeki Yanya (Pamvotida) Gölü huzurlu anlar geçirmek isteyenlerin başlıca adreslerinden... Gölün etrafında sıralanan kafetarya, lokanta ve parklar günün her saati ziyaretçilerle doluyor. Yanya'nın incisi Pamvotida Gölü'nde tekne bir adaya ulaşacaksınız.

Gölün ortasındaki bu küçük ada Yanyalı Ali Paşa'nın yaşadığı son eve de ev sahipliği yapıyor. Burada aynı zamanda bir de Ali Paşa Müzesi mevcut.

Yanya’da temel gezilecek pek çok yer arasında Yanya Kalesi, Fethiye Camii ve  Aslan Paşa Camiini de ekleyelim. 

Avrupa Turlarımız hakkında daha detaylı bilgi almak için: Otobüsle Avrupa Turlarımız

Yurtiçi Gençlik Kampı Turlarımız için: Kamp Turları ve Mavi Yolculuklar

Avrupa Turlarımız hakkında yorumlar ve bilgilendirmeler için: Haydi Avrupa'ya Blog

Yanya gezisi, Yunanistan gezisi, Otobüsle Yunanistan Turu, Güney Avrupa Turu, Yanya gezilecek yerler, Yanya hakkında genel bilgileri, Otobüsle Avrupa Turu, Baştan başa Avrupa Turu, 2022 Avrupa Turu