VARŞOVA


Varşova

Kuzey Avrupa Turu kapsamında ziyaret edeceğimiz Polonya’nın Başkenti Varşova'yı biraz daha yakından tanıyalım.

Varşova; modernizm ile tarihi buluşturmuş, 2. Dünya Savaşında çok yara almış ama zaman içinde yaralarını sarmış Kuzey Avrupa’nın güzel bir kentidir. Varşova koruyabildiği kadar tarihin aynı zamanda sanatın ve kültürün harmanlandığı yerdir. Ünlü Müzisyen Chopin’e ilham veren Varşova hem Napolyon döneminde hem de Hitler döneminde ağır yaralar almasına rağmen hala Avrupa'nın en çok gezilip görülen ve beğenilen kentleri arasındadır.

Varşova gezilecek yerler:

Kral Zygmunt Sütununu da bulunduran Eski Şehir Meydanı fotoğraflara bakılarak tekrar etrafındaki binalarla inşa edilmiş. Dar sokaklar bu meydana açılır ve meydan meydana taşmış masalar ve sandalyeleri ile cafelerle dolu. Eski şehrin etrafını saran kalenin ayakta kalan surları hala eski şehrin içinde. 

UNESCO dünya mirası listesindeki eski şehir ve içindeki St. John Katedrali görülmeye değer. Kaleden, Lazienski Park’a giden 4 kilometrelik Kraliyet Yolu çok sayıda heykel ve anıt barındırır. Kraliyet Yolu’nun devamı Nowy Swiat Caddesi de insanların akın ettiği alış veriş yaptığı, kültürel pek çok mekanı bulunan, restoran ve cafeleri olan Varşova’nın sosyal bir bölgesi.

Varşova - Varşova Kraliyet Kalesi : Başkent Varşova’da bulunan tarih boyunca kralların evi olarak olarak kullanılan Varşova Kraliyet Sarayı Polonya’nın en ünlü mekanlarından biridir. 17. Yüzyılda inşa edilen yapı, tam 60 metre yükseklikteir.

MALBORK KALESİ 1400’lü yılların başlarında yaptırılan kale dünyanın en büyük yüzeysel sahasına sahip kalesi hükmündedir. Ortaçağ’ın klasik mimari özelliklerine sahip ve aynı zamanda Gotik tarzda inşa edilen kale Malbork’un en önemli simgesidir.

VARŞOVA / WILANOW SARAYI

Varşova'nın en değerli saraylarından biri olan Wilanow Sarayı, Kral III. Jan Sobieski tarafından yaptırılmıştır. 17. yüzyılın sonlarına doğru inşa edilen Wilanow Sarayı, 19. yüzyılda özel olarak Potocki ailesi tarafından dekore edilmiştir. Ana binanın en görkemli yerinde kral dairesi bulunmaktadır. Sarayın içerisini portre galerileri ve seçkin Polonyalılara ait figürler süslüyor.

VARŞOVA / LAZIENSKİ PARK

76 hektarlık dev bir alanı kapsamaktadır ve ülkenin en büyük parkıdır. ‘Hamamlar Parkı’, ‘Kraliyet Hamamları’ ve ‘Kraliyet Hamamları Parkı’ olarak da anılmaktadır. Lazienki Sarayı da bu parkın içerisinde yer almaktadır. Heykeller, havuzlar, rengarenk çiçek ve ağaçlarla harika bir görüntü oluşturan dev park Polonya’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

VARŞOVA / KÜLTÜR VE BİLİM SARAYI

1955 yılında Sovyet mimar Lev Rudnev tarafından tasarlanmıştır. 42 kattan oluşan bina tam 231 metreyle Polonya’nın en yüksek Avrupa’nın da 8. en yüksek yapısıdır. Başkent Varşova’nın sembolleri arasındaki yapının bulunduğu yer şehrin en merkezi yerlerinden biridir. Kültür ve Bilim Sarayı’nda çeşitli tiyatrolar, fotoğraf ve çizim sergileri, sinema, kongre ve konferans bölümleri hizmet vermektedir.

Varşova Haydi Avrupa Otobüsle Avrupa Turu kapsamında İskandinav – Kuzey Avrupa Turumuzda görülecek ve konaklama yapılacak şehirler arasındadır.

Anahtar kelimeler:

Otobüsle Kuzey Avrupa Turu, Polonya Varşova gezilecek yerler, Kuzey Avrupa İskandinav Turu, Otobüsle Avrupa Turu, Orta Avrupa Turu, öğrenci Avrupa turu, otobüsle Avrupa turu 15 gün, büyük Avrupa turu