STRASBOURG


Strasbourg 

Otobüsle Avrupa Turu Butik rotamız dahilinde göreceğimiz Strasbourg şehirni daha yakından tanıyalım.

Strasbourg Fransa'nın kuzeydoğusunda  Alsas bölgesi ve Bas-Rhin bölgesinin başkentliğini yapar. Fransa'nın nüfus bakımından yedinci en kalabalık kenti olan Strazburg; Kuzey-doğu bölgesinin ekonomisi güçlü şehri olarak ve aynı zamanda Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosu'na da ev sahipliği yapar.

Özellikle Noel zamanlarında canlanan kent aynı zamanda birçok nehrin kesiştiği konumu ile Avrupa’nın da merkezi sayılır. Almanya sınırına yakın olması, Alman kültüründen etkilenmiş olmasının yanı sıra şirin evleri, rönesans mimarisine sahip yapıları ve dar sokakları ile de gezenleri  Ortaçağ dönemine götürür.

Strasbourg’un şu an üzerinde bulunduğu topraklar Tunç Çağı’na kadar eski bir yerleşim yeri olarak kullanılmış.  Roma İmparatorluğu döneminde ‘Argentoratum’ olarak bilinen şehir, Roma egemenliği altında bulunmadan önce Germen kabileleriyle çevrili sınır şehri kabul edilerek strajetik bir öneme sahip olmuş. Şehir İmparator Atilla tarafından tamamen ortadan kaldırılmış, Ama 6. Yüzyılın başlarından itibaren ‘Stratiburgum’ olarak yeniden inşa hayata döndürülmüş, küllerinden yeniden doğmuş.

Strazburg'a sıcakkanlı misafirperver yerli halkıyla kendinizi hiç de yabancı hissetmeyeceğiniz şehirlerden. Dünyanın en eski noel pazarlarından birine sahip, aynı zamanda Alsas bölgesinin tarihi şaraplarıyla da adından bahsettirir. Strasbourg hem bir şehirdir hem de kırsal bir kültürü içinde barındır. Sevilecek pek çok şeyi ile şehir her yıl yüzbinlerce turist ağırlıyor.

Ren Nehri'nin batı yakasındaki büyüleyici bir şehir olan Strazburg'un Fransız-Alman sınırındaki stratejik konumu, devletlerin ilgi alanına girmiştir. İlk olarak Neolitik çağda insanların yaşadığı bilinen kent; M.Ö. 1300 yıllarında bir merkez olmaya başlamış, Fransızlar sahip olmadan önce Keltler, Romalılar, Atilla’nın Batı Hun İmparatorluğu, Kutsal Roma İmparatorluğu tarafından yönetilmiş ve Almanya tarafından iki kez ele geçirilmiştir.

Su ile çevrili az sayıda Fransız kentinden biri (eski şehir merkezi bir ada üzerine kuruludur), Strazburg, Gutenberg'in matbaayı ilk icat ettiği yerdir aynı zamanda.

Eski Strazburg

Grande andle'de ve UNESCO Kültür Mirası Dünyasında yer alan eski Strazburg, yürüyerek veya bisikletle kolayca keşfedilebilir. Şehrin Ponts-Couverts (üstü kapalı köprüler), kentin savunmasının ayrılmaz bir parçasını oluşturdukları bilinir. En az 13. Yüzyıl’a kadar uzanır tarihi. Başlangıçta ahşaptan yapılmış olan, çiniler ile kaplı dört taş kuleye sahip kuleler baraj tarafından korunmaktadır.

Baraj

Baraj, 17. yüzyılın sonlarından kalma, saldırganların şehre girmesini önleme amaçlı devasa bir barajdır. Bir kuşatma durumunda, mühendisler barajı tamamen kapatacak, nehri destekleyecek ve düşman ordularını nehirden değil, ovalardan yürümek zorunda kalacaklar. Bu çarpıcı savunma stratejisi en son 1870'de Alman kuşatmasına karşı kullanıldı.

Strazburg Notre Dame Katedrali

Şehrin ana simgesi olan katedral, Vosges Dağları'ndan koyu pembe kumtaşı inşa edilmiştir ve 12. ve 15. yüzyıllar arasında klasik Gotik tarzda inşa edilmiştir. Bir zamanlar, o zamanki Büyük Giza Piramidi'ni geçen dünyanın en yüksek binasıydı; Tek kulesi şehrin her yerinde görülebilir. (Muhteşem bir manzara için 328 basamakları tırmandığınızdan emin olun!) Yaz akşamları, genellikle Mercière'deki birçok kafeden birinden en iyi şekilde görüntülenen katedral cephesinde etkileyici bir ışık gösterisi olur.

Palais Rohan

Katedralin güneyinde, 1742'de abartılı bir Paris tarzında tamamlanan Palais Rohan. Louis XV, Marie Antoinette, Napolyon ve Josephine ve Charles X’e ev sahipliği yaptı. Bugün, üç mükemmel müzeye ev sahipliği yapıyor: Musée des Arts Decoratifs, Musée des Beaux Arts ve Musée Archéologique.

Carré d'Or

Katedralin kuzeyinde, rue des Hallesbardes'in diğer tarafında, Carré d'Or ya da rues du Sanglier, des Orfèvres, du Temple Neuf ve du Chaudron tarafından oluşturulan 'altın meydan' dır.

Burası alışveriş için harika bir yer olarak kabul edilir.

Etienne

Strazburg Notre-Dame de Strazburg'un doğusunda, Rue des Juifs ve büyüleyici Place St Etienne yer almaktadır. Bu, Strazburg'un gece hayatının merkezidir ve öğrenciler ve sırt çantaları tarafından sıkça ziyaret edilmektedir. Kanallar, ağlayan söğütler, St. Etienne ve St. Guillaume kiliseleri ve Quartier Allemand'ın (Alman mahallesi) döşenmiş klasik binaları hakkında bilgi edinmek için Quai St Etienne'e doğru yürüyün.

Strasbourg kentini görmek ve gezmek için siz de Haydi Avrupa'ya ile Otobüsle Avrupa Turumuza katılarak kendinize bir iyilik yapın.

Strasbourg şehrinin içinde yer aldığı Fransa hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak için: Fransa sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Anahtar kelimeler:

Otobüsle Avrupa turu, büyük Avrupa turu, Baştan başa Avrupa turu, öğrenci otobüsle avrupa turu, 15 gün Otobüsle Avrupa turu, Fransız şarap yolu, Alsas Colmar turu, 2021 Avrupa turu, otobüsle Avrupa Turları, gençler Avrupa turu