ALSAS -COLMAR BÖLGESİ


ALSAS - COLMAR  Dünyanın göz bebeği bölge

Otobüsle Avrupa Turu - Boutique Tur kapsamında gezeceğimiz başlıca bölgelerden biri de Alsas - Colmar Bölgesi.

Alsas ya da Alzas Fransa'nın 26 bölgesinden biridir. Ren nehri'nin yukarı batı kıyısında Fransa'nın doğu sınırında bulunan Alsace bölgesi Almanya ve İsviçre ile aynı zamanda komşudur.

Alsace bölgesi, üzüm bağları, şarapları ve leylekleri ile ünlenmiş bir bölgedir. Bu muhteşem şarap yolu 170 km uzunluğunda 100’e yakın köy ve kasabanın bulundğu dünyanın en güzel rotalarından biridir. Muhteşem manzaralara, renkli köy ve kasabalara ev sahipliği yapan gizli kalmış cennet diye de anılan bir bölgedir.

Fransız Şarap Yolu

Alsace şarap yolu; doğayı, yeşili, ormanları, üzüm bağlarını, çiçekleri, iki katlı evleri, köy ve kasaba yaşamını, şarabı, sakinliği sevenlerin tercih ettiği bir bölgedir. Alsace bölgesinde bu köy ve kasabalar kıvrıla kıvrıla giden bir yol üzerinde Strasbourg’tan Mulhose’a kadar uzanır. Bu vadi dünyanın en lezzetli şaraplarının üretildiği bölge olarak kabul edilir.

Bölgenin sembolü olan leylekler ise Alsace evlerinin ön cephelerinin süslemesinde görülüyor.

Alsas'ın önemi ve tarihi

Alsace tarihine bakacak olursak; Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu'nun bir parçası olarak, hâlen Yukarı Almanca lehçesiyle konuşanların yerleşik olduğu bir bölge..

17. yüzyılda Alsace Fransa egemenliğine girerek Fransa’nın olmuştur.  Merkezi aynı zamanda en büyük şehri de olan Strazburg'tur.

Alsace genellikle Lorraine ile birlikte anılır çünkü bu iki bölge (Alsas-Loren olarak) 9. yüzyılda Şarlman'ın halefleri arasında yapılan paylaşma sonrasında tarih boyunca anlaşmazlıklara neden olmuştur. Lorraine de Alsas’ın kuzeyinde yer alan Fransa’nın diğer bölgesi.

Bu güzel bölge son yüzyıl içerisinde sayısız kere Almanya ve Fransa arasında el değiştirdi. Bunun nedenlerinden biri de Alsas’ın ekonomisinin güçlü olması, zengin yer altı ve yer üstü kaynaklara sahip olmasıdır.

Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra Versay Anlaşması ile Fransa sınırlarında kalan Alsas’ın güzel şehri Colmar 1940'ta Almanya'nın eline geçti. Daha sonra 1945 yılında Colmar Savaşı gerçekleşti ve şehir tekrar şu anda bağlı olduğu Fransa'ya dahil oldu.

Günümüzde Alsas

Almanya ve Fransa egemenlikleri altında kalmasının Alsas bölgesine kültürel ve mimari alanda etkilemiş. Her iki kültürü de burada bulmanız mümkün.

Alsace bölgesinde yaşayanlar hem Almanca hem Fransızca bilirler Okullarda dahi çift dilli eğitim söz konusu. Bölgede yer alan şehirlerin bir kısmı Almanya’da kalırken bir kısmı da Fransa’da kalmış.  Colmar'da evi olan bir adam Almanya'nın Karlsruhe şehrinde çalışabiliyor. Gündüz Fransa’da gece Almanya’da yaşıyor. Ulaşım imanları da geniş olduğundan uzak olmayan şehirlerarasında gidip gelebiliyorlar.

Tabi bu noktada düşünülmesi gereken şeylerden biri de bu kadar çok savaş görmüş bir bölgeyi insanlar terk etmemiş. Tarihi ve kültürel yapı bozulmamış. Dokular hala Ortaçağ’a kadar uzanabiliyor.

COLMAR

Alsas Bölgesinin başkenti Strasburg olsa da bölgenin en çok turist çeken yeri Colmar. Oldukça eski bir tarihe sahip ve oldukça güzel tasarlanmış binaları göz kamaştırıyor. Nehir etrafındaki rengârenk evleriyle Venedik'i andırıyor.

Çiçeklerle süslü kapıları pencereleri, renk renk yapılmış evleri, bahçeleri, kanalları, tekneleri, köprüleri, cafe ve restoranları ile Colmar gelen herkesi büyüleyici bir özelliğe sahip. Burada yapılacak bir tekne turu ile yürümeden de Colmar’ın güzelliklerini keşfetmek mümkün. Örneğin Saint Martin Kilisesi 1200'lü yıllarda inşa edilmiş, Alsace bölgesindeki diğer kiliseler gibi etkileyici gotik mimariye sahip ve halen dim dik ayakta.

EQUISHEIM

Güzel köy anlamına gelen Equisheim, 2013 yılında Avrupa’nın en güzel köyü seçilmiştir. (kim hangi kriterlere göre seçti tabi bilmiyoruz)  Colmar’a en yakın olan Equisheim, Equisheim’de  çok sayıda şarap imalathaneleri bulunur. Dünya çapında ünlü olan bu şarapların test etmem mümkün. Taş döşeli sokakları, otantik restorantları ile bu köyü 2 saat içinde gezip, fotoğraf sanatından hoşlanıyorsanız fotoğraflarınızla açık hava stüdyoda geziyor gibi hissedebilirsiniz kendinizi.

RIQUEWIHR

Alsace  köyleri içinde en güzel 2.köy Riquewihr. Alsas’ın diğer köylerine göre daha fazla alışveriş ve hediyelik dükkanlarını barındıran bir yer. Bazı ünlü şarap markaları da buraya aittir.

RIBEAVILLE

Pastel renkli Ribeaville, hem Fransa hemde Almanya’nın etkisini yoğun bir şekilde görebileceğiniz şarap fiyatları açısından diğer köylere nazaran daha ucuz olan bir yer. Alsas bölgesinin diğer ünlü köyü de burasıdır.

KAYSBERG

“İmparatorun Dağı” anlamına gelen Kaysberg, ortaçağdan kalma surları, ahşap evleri, sardunyaları ve üzüm bağları ile kaplı muhteşem bir Alsace köyü. 2700 kişinin yaşadığı bu köy, şaraplarının yanı sıra cam ustaları ile de ünlüdür. 2017 yılında Fransa’da her yıl yapılan “Fransızların tercih ettiği köy” yarışmasında 1. olmuştur.

OBERNIA

Rotanın en güzel köylerinden bir diğeri ise Obernia köyüdür. Diğer köyler kadar popüler olmadığı için kalabalık değildir. Ancak gezilip görülmesi gereken yerlerdendir. Obernia, da diğer Alsas köyleri gibi şarapları ile ünlü ancak; yöresel bisküvileri ve nougatları ile de ünlüdür. Diğer köyler içinde en büyük olanıdır. Yörenin en ünlü “Schenkenberg Bağları” da buradadır.

Bu bölgenin içinde bulunduğu Fransa hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için: Fransa 'yı tıklayınız. 

Anahtar Kelimeler:

Otobüsle Avrupa turu, Alsas Colmar, Alsas Şarap yolu turu, Colmar, Fransız köyleri turu, Büyük Avrupa turu, 2022 Avrupa turu, Otobüsle Avrupa Turu 2022, Öğrenci Avrupa turları, Baştan başa avrupa turu, 15 gün Avrupa turu, Otobüsle Avrupa turu yorum