DUBAİ


ÇÖLDEKİ BÜYÜLÜ SERAP Dubai

Basra körfezi kıyısında bulunan Arap yarımadasındaki Birleşik Arap Emirliğine ait 7 emirlikten biridir Dubai.

Ülkenin güneyinde Abu Dabi, kuzeydoğusunda Şarika Emirliği güney doğusunda ise Umman Sultanlığı Dubai komşu ülkelerini oluşturmaktadır. Birleşik Arap Emirliğinin en yüksek nüfusunu Dubai barındırırken bir diğer Birleşik Arap Emirliği olan Abu Dabi’nin ardından en büyük yüz ölçümüne sahiptir.

Dubai iklimi tipik bir Ortadoğu ve çöl iklimi özellikleri taşımaktadır, ülke yıl boyunca güneşli havaların etkisinde kalırken yazları aşırı sıcak ve nemlidir. Kışları ise büyük oranda güneşli havalar etkindir. Dubai kentinde ciddi bir akarsu bulunmazken şehrin su ihtiyacı ise göllerden elde edilen sular ile giderilmektedir.

Dubai ekonomisi

Dubai ekonomisi tarih boyunca petrol ve petrol sanayisi üzerine kurulmuştur. Ülke petrol ile 1969 senesinde tanışmıştır. Bu tarihten sonra Dubai şehri hızlı bir gelişime sahne olurken bölgenin ve Ortadoğu’nun en önemli kenti olmuştur.

Dubai ekonomisi ise son yıllarda ciddi atılımlar yapmıştır. Örneğin Dubai ekonomisinin temelini her ne kadar petrol oluştursa da turizm ve gayrimenkul sektörü ise ülkede hızlı bir büyüme içerisindedir. Çöl ve Basra körfezine inşa edilmiş küresel ölçekte üne sahip yapılar ise son derece etkileyici ve Dubai’nin yeni yüzünü temsil etmektedir.

Dubai’de gezilecek yerler

Örneğin dünyanın en yüksek insan üretimi yapısı olan Burç Dubai bu Arap Emirliği için önemli bir simgedir. Aynı şekilde Palmiye adaları yine Dubai’ye dair en çarpıcı görsel şölenler arasında ilk sırada yer alır.

Dünyanın en geniş ölçekli alıveriş merkezleri, çok sayıda yapay adacıklar ve birbirleri ile yarışarak farklı bir atmosfer sunan gökdelenler Dubai’de oldukça fazla ve şıktır. Dubai gökdelenleri ile ön plana çıkmakta olan bir Arap şehridir.

Bölge ticareti, kültürel hayatı ve iş yaşamı Dubai’de nefes alıp verirken güney Asya iş gücü Dubai’ye kaymaktadır. Ayrıca son yıllarda yapılan uluslararası istatistiklere göre Ortadoğu’da yaşanabilecek en iyi kent olarak gösterilir.

Dubai Plajları:

Dubai’nin biribirinden güzel ücretsiz halk plajları vardır. Hemen hepsinde sosyal ortamlar ve yaşam alanları bulunur. Dubai’de yılın her ayında denize girilebilir. İşte Dubai’nin plajları:

La Mer Plajı; Cumeyra 1’deki sahil, alışveriş ve yemek mekânıdır. 

Dubai’nin en popüler plajlarından biri olan Uçurtma Plajı’nı Burç el Arap’ın gölgesinde görebilirsiniz.

Cumeyra Sahil Konutları Plajı Dubai sakinleri ve turistleri arasındaki en popüler plajlardan bir olarak Dubai Marina’ya en yakın halk plajı. 

Siyah Saray Plajı ise Gizli Plaj olarak da bilinir, Dubai’nin gizli mücevherlerinden biridir. 

Günbatımı Plajı Dubai’nin en iyi sörf plajlarından biridir, Cumeyra Plajı Yolu’ndaki Sunset Alışveriş Merkezi’nin karşısında, Uçurtma Plajı’nın hemen yanında yer alır.

Dubai Nerede?

Abu Dabi ve Umman Sultanlığı Dubai komşu ülkelerini oluştururken Dubai’nin konumu hakkında bilgi edinmemizi sağlamaktadır. Dubai’nin en büyük komşusu ve sınırı Umman Sultanlığı iledir. Öyle ki Emirliğin Umman sınırları içerisinde topraklara sahip şehirlerinden biridir. Dubai şehri Basra körfezi kıyısında bulunmaktadır.

3 gece ve 4 gün süren profesyonel rehber eşliğinde gerçekleştirdiğimiz Dubai turu hakkında ayrıntılı bilgi alabilmek için aşağıdaki linke tıklayın:

https://www.haydiavrupaya.com/avrupa-turlari/10/2020-dubai-turu


Anahtar kelimeler:

Dubai turu, Dubai gezilecek yerler, Dubai hakkında bilgi, Dubai plajları, Dubai hakkında, Dubai turları, Dubai görülecek yerler, ekonomik yurt dışı turları, hafta sonu yurt dışı turları, Aven Eti Tur