BASEL


Sanatla iç içe Basel

Basel gerek mimari dokusu, huzurlu sokaklarıyla, köprüleriyle, içinden geçen Rhen nehriyle, sanat kokan atmosferiyle,  Ortaçağ mimarisiyle, tarihi yapılarıyla, dünyaca ünlü müzeleriyle, her köşe başını tutan sanat galerileriyle İsviçre‘nin gezilecek görülecek yeler listesinin başında gelen bir şehir.

Huzurlu ortamıyla İsviçre’nin en fazla turist çeken şehirlerinden biri olan Basel tarihi özelliği ile ön plana çıkıyor. Şehrin tarihini dokusunu Old Town olarak bilinen, şehrin tarihi yapılarının bulunduğu kısım Grossbasel’de keşfetmeniz mümkündür.

Basel sosyo ekonomik yaşam

Basel, Zürih ve Cenevre şehirlerinden sonra yaklaşık 190 bin kişilik nüfusuyla İsviçre'nin en büyük 3. kenti. Kişi başına 115 bin İsviçre frangı (100 bin Eurodan fazla) geliriyle de İsviçre'nin ve dolayısıyla Avrupa’nın en zengin şehirlerinden biri. 

İsviçre’nin Fransa ve Almanya sınırlarına yakın Fransa ve Almanya’dan dahi çalışmak için günü birlik yaklaşık 100 bin kişi Basel’e girip çıkıyor.

Şehir Ortasından geçen Ren Nehri’nin böldüğü Grossbasel (Büyük Şehir) ve Kleinbasel (Küçük Şehir) olarak ikiye ayrılır. Kleinbasel gece hayatı ve modern sanat galerileri ile ön plana çıkarken, Grossbasel ise tarihi dokusuyla ön plana çıkıyor.

40’ı aşkın sanat galerisini içinde barındıran Basel sanata ağırlık veren bir kent. Yılda sadece bir kez düzenlenen dünyaca ünlü Art Basel ise şehrin en prestijli sanat fuarı.

Basel Gezilecek Yerler

Basel Katedrali

Şehrin birçok noktasından görülebilen Basel Münster Katedrali, Romanesk ve Gotik mimarisiyle ilk görüşte kendisine hayran bırakabiliyor. Kiremit rengindeki hem dışı hem de içi dikkatinizi çekebilir.

Pfalz seyir terası

Basel manzarasını izleyebileceğiniz en ideal nokta Pfalz Seyir Terası. Fotoğraflarınızı burada çekebilir, şehri huzurlu ve sakin ortamıyla buradan izleyebilirsiniz.

Rathaus Belediye Binası

Şehrin ana meydanı Marktplatz’da yer alan kırmızı rengiyle bir yapı dikkatinizi çekecek. 16. yüzyılda inşa edilmiş olan binanın avlusu heykeller ve resimlerle süslenmiş. Rehberli turlar eşliğinde odaları gezme imkanı da bulunuyor.

Spalen Kapısı

İsviçre’nin Ulusal Mirası listesinde yer alan Marktplatz’a 10 dakikalık yürüyüş mesafesinde. 14. yüzyılda inşa edilen surun günümüzde sadece bir kısmı ayakta duruyor.

Mittlere Brücke

Basel'i iki ayıran Rhen Nehri üzerinde yer alan ve şehri birbirine bağlayan 5 köprü var. Ama bunların içinde şehrin sembolü olarak sayılan Mitlere Köprüsüdür. Bu köprünün yapımına 1225 yılında başlanmış o günden bu yana sürekli kullanılan tarihi bir köprü. Bu tarihi köprüde yürüyebilir, yaz aylarında geldiyseniz Ren nehrinde yüzen İsviçrelileri seyredebilirsiniz.

Kunstmuseum

Avrupanın müze bakımından en zengin şehirlerden biri de Basel’dir. Kuntsmuseum hayran olunası müzelerden ilki. Van Gogh, Andy Warhol, Monet, Picasso gibi dünyaca ünlü ressamların eserlerini barındıran müze 15. yüzyıldan günümüze uzanan zengin bir koleksiyona sahip. Kağıt Müzesi, Jean Tinguely Müzesi, Oyuncak Müzesi Basel’in içinde yer alan 35 adet müzeden sadece bir kaçı. 

Bu şehirde sıkılmanız mümkün değil. Eğer vaktiniz çok ise Rhen nehri kenarında yürüyüş yapmayı ihmal etmeyin. Nehir üzerinde tekne turu yapabilir, eğer hava sıcaksa hatta nehirde yüzebilirsiniz de. 
Meşhur saatlerini ve çikolatalarını sergiledikleri dükkanlarını gezebilir, şehir içinde tramvayla da dilediğiniz yere ulaşabilirsiniz.  Dilerseniz de otantik ve güzel cafelerinde etrafı izleyip huzurun tadını çıkarabilirsiniz.  

Basel şehrinin içinde bulunduğu İsviçre ülkesini daha yakından tanımak için İsviçre yazımızı okuyabilirsiniz. 

Ana sayfamızı ziyaret etmek için Otobüsle Avrupa Turu sayfamızı ziyaret ediniz.

Otobüsle Avrupa Turları tavsiye yazısı için Avrupa Turu tavsiye  yazısını okuyabilirsiniz.

Aven Camp ile yurtiçi turlarımız için kamp turları ve mavi yolculuk  sayfamızı ziyaret ediniz. 

Anahtar kelimeler:

Otobüsle Avrupa Turu, Alsas Colmar turu, Baştan başa otobüsle Avrupa Turu, Büyük Avrupa Turu, Basel gezilecek yerler, İsviçre turu, İsviçre gezilecek yerler, Otobüsle Avrupa Turu öğrenci, Otobüsle Avrupa gençler, 18 gün 16 gün 15 gün Avrupa turu