ZÜRİH


Zürih

Zürih, İsviçre’nin en büyük şehri ve ekonomik anlamda en önemli kentidir. Avrupa’nın ekonomik alt yapısı en güçlü şehridir. Avrupa’daki şehirlere yönelik pahalılık sıralamasında üçüncü sırada almaktadır.

Zürih; çoğu kimse için İsviçre denince akla ilk gelen şehirdir. Her ne kadar İsviçre’nin siyasi başkenti olmasa da kültürel ve ekonomik başkentidir.  Zürih’tir. 350 binlik nüfusu bulunan kentin yaklaşık üçte biri şehir dışından çalışmaya gelen kimselerden oluşuyor.

Zürih 2006 verilerine göre Avrupa’nın en yaşanabilir şehridir.

İsviçre bir Avrupa Birliği ülkesi değildir ve para birimi İsviçre Frangı kullanmaktadır. Ancak Schengen vize ile serbest giriş ve geçiş hakkı sunmaktadır.

Şehir, Limmat Nehri ile Zürih Gölü kıyısında yer alıyor. Zürih finansal sistemler, bankacılık ve sigortacılık alanlarında dünyada tercih edilen ve bu alanda kendini geliştirmiş bir şehirdir.

Zürih’te adım başı birçok heykelle karşılaşabilirsiniz. Bu heykeller de daha çok çeşmelerin başında bulunmaktadır. Özellikle caddelerde bulunan heykeller şehre otantik bir hava vermektedir.

Zürih’te evler çok anlamlı bir yapıda değerlendirilir. 200-400 yıllık binalar bir çok sanatçı, bilim adamı ve önemli kişinin yaşadığı evler bugün müze olarak değerlendirilmektedir. 

Eğer şehri tanımak ve özgürce gezmek istiyorsanız bunun iyi yolu yürüyüş yapmak ya da bisiklet turlarına katılmaktır. Sokakları, tarihi kaleleri ve binaları ile eşsiz mimari örneklerine ve doğal güzelliklere şahit olacağınız Zürih’te gezebileceğiniz yerleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Zürih gezilecek yerler:

Zürih Gölü, şehrin hemen yamacında bulunan, etrafında parkların bahçelerin ve pikni alanların bulunduğu ve üzerinde tekne turu yapma şansınız olan Zürih Gölü aynı zamanda Alpleri daha yakından görme ve fotoğraflama imkanı sunar.  

Saint Peter Saat Kulesi, Tarihi 9.yüzyıla kadar uzanan, saat kulesi 1911’e kadar yangın izleme kulesi olarak kullanılmış. Şehrin en yüksek noktası olarak içinde 5 tane çan bulunan Saat Kulesinden şehri panaromic olarak görebilirsiniz.

Altstadt Almancada eski şehir anlamındadır. 1893 yılına kadar şehrin merkezi oalrak kullanılan ve Arnavut Kaldırımlarının en güzel örneklerini gösteren bu eski şehir, şehrin genişlemesi ve büyümesi ile şimdilerde tarihi kent merkezi olarak turistlerin ilgisini çekiyor.

Bahnofstrasse Kentin alışveriş merkezidir. Birçok ünlü markayı bulabileceğiniz ve saatlerinizi harcayabileceğiniz bir mekandır.

 Kunsthaus Zürih, Sanata karşı ilgisi ve yakınlığı tartışılmaz olan İsviçreliler için en önemli yerlerden biri de burası. Çünkü burası İsviçre’nin en büyük müzesidir. İçinde Picasso, Wassily Kandinsky, Marc Chagall ve Claude Monet gibi ressamların eşsiz eserlerini  ve üst katlara çıktığınızda Vincent van Gogh’un ‘sargılı kulak ile self portrait’ tablosunu görebilirsiniz.

Tren istasyon binası; 1871’de neo-Rönesans tarzında inşa edilen Zürih’teki en ünlü simgesel yapılardan biridir ve ana sembolüdür. İstasyon binasının altında modern bir alışveriş merkezi var.

Fraumunster Manastırı. Munster Meydanı’nda bulunan eski bir manastır kilisesidir. Karma tarzda mimari tarzların etkisinde kalmıştır. çoğunlukla Marc Chagall tarafından yapılan beş vitray penceresi ile biliniyor.

Grossmunster Katedrali Zürih’teki en büyük katedral. Roma-Gotik kilisenin yapımı 1100’de başladı. Ancak bina yalnızca XV yüzyılda bitti. Çeşitli efsanelere konu olmuştur.

Baştan başa otobüsle Avrupa turları için Haydi Avrupa'ya

Kamp Turlarımız için Aven Camp

Kamp Turları blog sayfamız için: blog.avencamp.com

ya da Avrupa Turu Tavsiye blogunu okuyabilirsiniz. 

sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. 

Anahtar kelimeler:

Zürih gezilecek yerler, İsviçre gezilecek yerler, otobüsle Avrupa turu, Avrupa turu, büyük Avrupa turu, alsas colmar turu, orta Avrupa turu, haydi Avrupa’ya, 15 16 17 18 günlük Avrupa turları