BOLOGNA


İTALYA'NIN EN MİSTİK ŞEHRİ BOLOGNA 

Avrupa’nın adı duyulmamış ve aslında şöhreti sonuna kadar hak eden şehirleri vardır. Bunların çoğu İtalya’da.

İtalya’nın kendine has mimari yapılarıyla turistleri kendine hayran bırakan şehirlerinin başında Bologna gelir. Türkçe’de Bolonya diye telaffuz haliyle Bologna dünyanın ilk gökdelenli şehridir. Aynı zamanda Avrupa’nın ilk üniversitesi bu şehirde kurulmuştur. Ve halen faaliyettedir.

Bologna’nın merkezinde yürürken kendinizi Ortaçağ’da gibi hissetmeniz mümkün. Geceleri kasvetli ve karanlık bir hale bürünen Bologna’da kulelere açılan ana caddesinde her yerde gruplar halinde gezen öğrencilere rastlamanız mümkün. Bologna aynı zamanda bir üniversite şehri.

Bologna gezilecek yerler

Bu caddede yürürken yağmur yağsa Portico adı verilen kemerler sayesinde ıslanmazsınız. Çünkü caddeye bakan binaların hepsinin altında kemerli yürüyüş yolu mevcut.

Bologna İtalya’nın her şehrindeki gibi sanatsal kültürel tarihi eserlere değer veren bir şehir. Ancak Bologna bu konuda çok daha hassas. Şehrin içinde tarihsel dokuyu bozacak hiçbir düzenlemeye izin verilmiyor.

Piazza Maggiore Meydanı sanatsal eserlerin de bulunduğu Bologna’nın merkezi. Ünlü Neptün Heykeli bu meydandadır. Bu merkezden her tarafa gidebilir tekrar bu meydanı bulabilirsiniz.

Gelelim ünlü Bologna Kulelerine;

Bologna dünyanın ilk gökdelen binalarına sahip şehridir. 12. Yüzyılda yapıldıkları tahmin edilen ve sayısı o zamanlarda 200’ü bulan kulelerden günümüze Asinelli ve Garisenda isimlerindeki ikiz kuleler kalmış. Onlar da Pisa Kuleleri gibi eğik duruyorlar. 

Uzun olanı 97 metre kısa olanı 46 metre uzunluğunda. İçinden tahta merdivenlerle tepesine kadar çıkmanız mümkün.

Bologna’nın her tarafından görülen kuleler Neptün Çeşmesi ile birlikte Bologna’nın simgesi haline gelmiş.

Evet, Bologna hakkında çok şey söylenebilir. Orta büyüklükteki bu şehri 2 günde baştan aşağı gezebilirsiniz.

Bologna’da dondurma müzesi bulunurken, İtalya’nın kendine has o özel dondurmalarını Bologna’da tatmanız mümkün. Tabi makarna ve pizzalarını da.

Gelelim Bologna’nın meşhur Bologna’nın kuleleri Ortaçağda hatta Ortaçağdan bile önce yapılmaya başlanmış. Asillerin zenginlerin kendileri için bir gösteriş unsuru olarak kullandıkları, ne kadar yüksek olursa o kadar zengin olduklarını ifade etmeye çalıştıkları gökdelenlerinden bugün sadece 2 tanesi ayakta kalmış. 

Bu iki kule de İtalya’nın her tarafında rastlayabileceğiniz Pisa Kulesi gibi eğik kuleler.

Otobüsle Baştan başa Avrupa Turu kapsamında olmayan ama İtalya Turları kapsamında gezilecek şehirlerden olan Bologna gezginlerin de uğrak noktası.

2021 Yılında gerçekleştirilecek Avrupa turlarımızdan ve diğer duyurularımızdan haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takipte kalın.

Bologna hakkında daha detaylı bilgi edinmek ve Bologna'yı keşfetmek için diğer yazımızı İtalya'nın ilginç şehri Bologna yazımızı okuyabilirsiniz. 

Ana sayfamızı ziyaret etmek için Otobüsle Avrupa Turu sayfamızı ziyaret ediniz.

Otobüsle Avrupa Turları tavsiye yazısı için Avrupa Turu tavsiye  yazısını okuyabilirsiniz.

Aven Camp ile yurtiçi turlarımız için kamp turları ve mavi yolculuk  sayfamızı ziyaret ediniz. 

Anahtar kelimeler;  


Otobüsle Avrupa Turu, Baştan başa otobüsle Avrupa turu, 2020 otobüsle Avrupa turu, büyük Avrupa turu, baştan başa italya turu, otobüsle italya turu, tüm Avrupa turu, İtalya Turu